دبیر نخستین دوسالانه طراحی معاصر ایران از تقدیر و تجلیل از مقام «صنیع‌الملك» عموی كمال‌الملك در این دوسالانه خبر داد.

منوچهر معتبر دبیر نخستین دوسالانه طراحی معاصر ایران با اعلام این خبر گفت: با توجه به عمر اندك هنر طراحی در ایران و عدم وجود هنرمندان پیشكسوت در این عرصه، تصمیم گرفتیم از «صنیع‌الملك» عموی كمال‌الملك و بنیان‌گذار طراحی در ایران تجلیل كنیم و در واقع این بزرگداشت نقطه آغازی برای نخستین دوسالانه طراحی در نظر گرفته شد.

معتبر با اشاره به هنرمندانی چون «ژازه طباطبایی» و «هانیبال الخاص» به این منظور هم گفت: به این دو هنرمند هم فكر كردیم ولی این هنرمندان چندان مشتاق چنین كاری نبودند و امكان حضورشان در دوسالانه نیز وجود نداشت و از سوی دیگر تمام ویژگیهای مورد نظر ما در زمینه طراحی معاصر ایران را دارا نبودند. بنابراین فكر بزرگداشت و تقدیر از مقام صنیع‌الملك به عنوان نقطه آغاز یك دوسالانه، مثل جرقه‌ای به ذهنمان خطور كرد و فكر كردیم كه كار جالبی خواهد بود كه نخستین دوسالانه طراحی را با تقدیر از مقام بنیانگذار آن آغاز كنیم.

این هنرمند نقاش و طراح كه سابقه‌ای ۴۰ ساله در هنر طراحی معاصر ایران دارد، در ادامه گفت: از عمر هنر طراحی معاصر در ایران تنها ۶۰ سال می‌گذرد و پیش از آن به این هنر چندان اهمیتی داده نمی‌شد و آنچه وجود داشت تنها طرح‌هایی پیش از نقاشی بود ولی امروز ما صاحب هنر طراحی با زبان تصویری مستقلی هستیم.

وی همچنین گفت:‌در دوره‌های بعدی این دوسالانه از طراحان معاصر و امروزی كه گام‌های بزرگی در این عرصه برداشته‌اند نیز تجلیل خواهد شد.

دبیر نخستین دوسالانه طراحی معاصر ایران ۲۵ مهرماه را آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه دوسالانه اعلام كرد و گفت:‌استقبال بسیار خوبی از این دوسالانه شده و تاكنون حدود ۸۰۰ اثر به دبیرخانه ارسال شده است.

منوچهر معتبر،احمدرضا دالوند،احمد امین نظر،رضا عابدینی وجمشید حقیقت‌شناس داوران جشنواره طراحی معاصر ایران هستند و احمد امین نظر،احمد نصرالهی و معصومه مظفری نیز در تركیب هیات انتخاب آثار حضور دارند.

نخستین «جشنواره و هماش طراحی دكتر سندوزی» با عنوان «طراحی معاصر ایران» با همكاری موزه دكتر سندوزی و معاونت هنری سازمان فرهنگی - هنری شهرداری تهران آبان‌ماه سال جاری برگزار می‌شود.