قیمت پایه آثار هنرمندان ایرانی در حراج کریستی دوبی اعلام شد. در این حراج که روز نهم آبان ماه امسال در هتل «جمیرا» دوبی برگزار می شود در مجموع ۳۵ اثر (از مجموع ۶۰ اثر ارائه شده) از ۳۹ هنرمند ایرانی (نقاش، عکاس و مجسمه ساز) شرکت دارند که شیرین نشاط و مسعود عربشاهی به ترتیب با ۵ و ۴ اثر، رکورد بیشترین اثر از یک هنرمند ایرانی را در اختیار دارند.

حراج کریستی دوبی، امسال برای سومین بار آثار هنرمندان ایرانی را در فهرست فروش خود قرار داده است که علاوه بر حسین زنده رودی و شیرین نشاط، آثار دیگری از مسعود عربشاهی، سهراب سپهری، حسین کاظمی، مارکو گریگوریان، بهمن محصص، غلامحسین نامی، محسن وزیری، حسین بهزاد، ناصر اویسی، آیدین آغداشلو، فرح اصولی، فریده لاشایی، نصرت الله مسلمیان، رضا درخشانی، فرهاد مشیری، افشین پیرهاشمی و... همراه با عکس هایی از عباس کیارستمی، بهمن جلالی، شادی قدیریان و... در این حراج حضور خواهند داشت. شیوه برگزاری حراج کریستی به گونه یی است که امکان شرکت هر هنرمند به صورت انفرادی یا از طریق یک گالری چه در داخل و چه از خارج کشور وجود دارد. «پرویز تناولی» با دو اثر خود به صورت شخصی در این حراج شرکت کرده و آثار دیگر نیز توسط گالری های داخلی به این حراج راه یافته اند که از مهمترین آنها می توان به ماه مهر، ماه، هور و راه ابریشم اشاره کرد.

قیمت های ارائه شده و سیر رو به رشد شرکت کنندگان ایرانی در این حراج نسبت به دو دوره قبلی (۴۰ درصد رشد نسبت به دوره های قبلی) و توجه به این نکته که در این دوره هنرمندان جوان نیز حضور دارند، بیش از آنکه نشان دهنده تمایل هنرمندان و گالری داران ایرانی برای شرکت در این حراج باشد، حاکی از توجه برون مرزی در بازارهای هنری نسبت به هنر ایرانی است. البته نباید فراموش کرد که چنین امکانی هنوز در هنر ایران ناشناخته مانده است.

برخوردهای رقابتی و بعضاً پنهان گالری ها در چند ماهه اخیر نمونه هایی از این جریان هاست و تا آنجا پیش می رود که چندی پیش گالری داران از دادن اطلاعات دقیق درباره تعداد و مشخصات آثاری که در کریستی عرضه می کنند امتناع کرده بودند. در هر صورت گران ترین تابلو ایرانی در کریستی امسال اثری از حسین زنده رودی است و ۱۸۰هزار دلار قیمت خورده است. از دیگر آثار قیمت خورده در این حراج می توان به اثر پرویز تناولی با قیمت پایه ۱۵۰هزار دلار، اثری از مسعود عربشاهی به قیمت ۶۰هزار دلار و عکسی از شیرین نشاط با قیمت ۸۰هزار دلار و اثری از آیدین آغداشلو با قیمت ۳۰هزار دلار اشاره کرد.

علی مطلب زاده