قیمت پایه آثار هنرمندان نقاش،عكاس ومجسمه‌ساز ایرانی در حراج كریستی دبی اعلام شد.

سومین حراج بزرگ كریستی در آسیا ۳۱ اكتبر( نهم آبان‌ماه) ساعت ۱۸و ۳۰ دقیقه در هتل مدرن «جمیرا» در دبی برگزار خواهد شد.

در این حراجی كه با حضور مجموعه‌داران هنری، گالری‌ها و علاقه‌مندان به هنر برگزار می‌شود علاوه بر ایران كشورهای لبنان،مصر،مراكش،فلسطین،تونس،آمریكا،امارات متحده عربی،سوریه،ایتالیا،انگلستان،الجزیره، قطر و عراق نیز حضور خواهد داشت.

در سومین حراج كریستی در آسیا، ۶۰ اثر از هنرمندان ایرانی به حراج گذاشته خواهد شد كه جمعاً به مبلغ دو میلیون دلار به فروش خواهد رفت.

در میان آثار ارائه شده هنر ایران، اثری از حسین زنده‌رودی از یك مجموعه‌دار فرانسوی ارائه شده كه قیمت ۱۴۰ تا ۱۸۰ هزار دلار برای آن تخمین زده شده است و بالاترین قیمت را در میان آثار هنرمندان ایرانی به خود اختصاص داده است.

از این هنرمند چهار اثر به حراج گذاشته خواهد شد كه دومین اثر او نیز با قیمت پایه ۸۰ تا ۱۰۰ هزار دلار حراج خواهد شد.

دومین اثر گران‌قیمت ایرانی در این حراجی متعلق به پرویز تناولی هنرمند مجسمه‌ساز است كه دو اثر از مجموعه«شاعر» در حراجی دارد و قیمت پایه مجسمه برنزی «شاعر ایستاده» او به قیمت ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار دلار تخمین زده شده است.

اثری از صداقت جباری با عنوان «نامهای خدا» نیز با قیمت پایه ۴۰ تا ۵۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده است.

از مسعود عربشاهی نیز سه اثر به حراج گذاشته خواهد شد كه بالاترین قیمت آثارش ۴۵ تا ۶۰ هزار دلار تخمین زده شده و اثر دیگر او با قیمت ۳۰ تا ۳۵ هزار دلار به فروش خواهد رسید.

بهمن محصص نیز دو اثر در این حراجی دارد كه بالاترین قیمت آثارش ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار قیمت‌گذاری شده است.

ناصر اویسی هنرمند دیگری است كه با ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار برای آثارش قیمت تعیین شده ، فرهاد مشیری نیز قیمت ۶۰ تا ۸۰ هزار دلاری بر اثرش تخمین خورده است.

از شیرین نشاط هنرمند عكاس نیز ۵ اثر ارائه شده است كه سه اثر او هر كدام به قیمت ۶۰ تا ۸۰ هزار دلار تعیین شده است و برای دو اثر دیگر او نیز قیمت هر كدام ۴۰ تا ۶۰ هزار دلار تعیین شده است.

آثار دیگر هنرمندان ایرانی در حراج كریستی با قیمت از ۸ هزار تا ۵۰ هزار دلار قیمت گذاری شده است.

«بیابان» اثر ماركو گریگوریان با قیمت ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار، «خاطرات انحطاط:سالهای آتش و برف»‌ آیدین آغداشلو با قیمت ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار،آثار كوروش شیشه‌گران با قیمت ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار و ۱۸ تا ۲۵ هزار دلار، دو اثر از آثار سهراب سپهری با قیمت ۳۵ تا ۴۵ هزار دلار و دیگری ۳۵ تا ۵۰ هزار دلار،آثار حسین بهزاد با قیمت ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار،اثری از فرح اصولی با قیمت ۲۰ تا ۲۵ هزار دلار، اثرمحمدعلی ترقی‌جاه ۱۲ تا ۱۸ هزار دلار، اثرنصرت‌الله مسلمیان ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار، آثار عباس كیارستمی با عنوان «باد وباران» به قیمت ۱۸ تا ۲۵ هزار دلار و «برف» به قیمت ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار، اثر صادق تبریزی ۳۰ تا ۵۰ هزار دلار، اثر غلامحسین نامی ۱۸ تا ۲۵ هزار دلار، محسن وزیری‌مقدم ۱۲تا ۱۵ هزار دلار، اثر سیراك ملكونیان ۱۸ تا ۲۵ هزار دلار، اثر حسین كاظمی ۲۵ تا ۳۵ هزار دلار،اثر ابوالقاسم سعیدی ۳۰ تا ۴۰ هزار دلار،اثر علیرضا اسپهبد ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار، اثر بیژن رفعتی ۶ تا ۸ هزار دلار،اثر فریده لاشایی ۱۰ تا ۱۲ هزار دلار،اثر افشین پیرهاشمی ۱۲ تا ۱۸ هزار دلار،اثر رضا درخشانی ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار، اثر ناصر عصار ۱۰ تا ۱۵ هزار دلار،اثر گلنار فتحی ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار، اثر یعقوب امدادیان ۲۵ تا ۳۰ هزار دلار،اثر فرامرز پیلارام ۲۰ تا ۳۰ هزار دلار،اثر بهمن جلالی ۷ تا ۱۰ هزار دلار،اثر شادی قدیریان ۶ تا ۱۰ هزار دلار،و اثر میترا تبریزیان ۸ تا ۱۲ هزار دلار تخمین زده شده است.

سال گذشته آثار هنرمندان ایرانی به فروش قابل توجهی در حراج كریستی دست یافت و تابلوی «اسماء الهی» محمد احصایی به عنوان گران‌ترین اثر ایرانی به قیمت ۱۱۰ هزار دلار به فروش رسید.

به اعتقاد منتقدان و مجموعه‌داران هنری ایران،توجه جهانیان به هنر ایرانی جلب شده است و در این دوره نیز فروش قابل توجهی را برای آثار هنرمندان ایرانی پیش‌بینی می‌كنند.

بر اساس این گزارش گرانترین اثر این حراجی متعلق به «احمد مصطفی» هنرمندی از مصر است كه با قیمت پایه ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار دلار به فروش گذاشته شده است.