حراجی كریستی با ارائه یكی از آثار حسین زنده رودی به قیمت تخمینی ۱۴۰ هزار دلار این هنرمند را به عنوان گرانترین هنرمند نقاش ایرانی معرفی كرد.

این حراجی یكی از آثار دوره كاری مكتب سقاخانه این هنرمند را به قیمت پایه ۱۴۰ هزار دلار در حراج پائیزه آثار هنرمندان ایران و خاورمیانه ارائه می كند.كارشناسان كریستی پیش بینی كرده اند كه این اثر با قیمت احتمالی ۱۸۰ هزار دلار به فروش رسد.

حدنصاب گرانترین آثار نقاشی ایرانی پیش از این متعلق به محمد احصایی با یك اثر خط نقاشی به نام اسماءالله بود. این اثر در حراج پیشین كریستی با قیمتی بیش از ۱۰۰ هزار دلار به فروش رسیده بود.

زنده رودی متولد سال ۱۳۱۶ در تهران است. او نقاشی را با تحصیل در هنرستان هنرهای زیبای پسران تهران آموخت و پس از این كه توانست جایزه بی ینال پاریس را دریافت كند، بورسی نیز برای تحصیل نقاشی در پاریس به او تعلق گرفت.

او جزو پایه گذاران مكتب سقاخانه ای در نقاشی ایران است. او سال ۱۳۳۹ نخستین نمایشگاه خود را در این عرصه در موزه رضا عباسی برپا كرد كه بسیار مورد توجه قرار گرفت. زنده رودی از خوشنویسی اعداد و نقوش رنگی برای خلق آثار خود استفاده می كند. وی در سال ۱۳۵۱ كار مصورسازی قرآن كریم را انجام داد و در همان سال جایزه زیباترین كتاب سال به اثر زنده رودی تعلق گرفت. آثار زنده رودی تاكنون در نمایشگاه های مختلفی در ایران، فرانسه، آمریكا، آلمان، برزیل و... به نمایش درآمده است.