همزمان با رونمایی از کتاب آثار استاد حسن اسماعیل‌زاده، امروز شنبه ۱۴ مهرماه نمایشگاهی از آثار وی در نگارخانه ماه مهر افتتاح می‌شود.

روابط عمومی ماه مهر اعلام کرد در این نمایشگاه که با حضور کاظم چلیپا پسر استاد اسماعیل‌زاده برگزار می‌شود، ۱۲ تابلو از آثار ایشان به نمایش درخواهد آمد. تابلوهای این نمایشگاه از بنیاد اسماعیل‌زاده به امانت گرفته شده تا نه تنها کتاب ایشان بهتر معرفی شود، بلکه دانشجویان و هنردوستان بتوانند از نزدیک با نقاشی قهوه‌خانه‌ای آشنا شوند.

چلیپا درباره طبقه‌بندی این تابلوها می‌گوید: "این نقاشی‌ها بر اساس زمان و تاریخ طبقه‌بندی نشده‌اند، چرا که نقاشان قهوه‌خانه‌ای به نام خود و یک زمان تاریخ‌دار نمی‌اندیشیدند، برخی نقاشی‌های استاد حتی امضا ندارند و این آثار با سه محور کلی طبقه‌بندی می‌شوند، آنها مضامین اسطوره‌ای و ملی، مضامین مذهبی و فرهنگ عامه ایران را دربر می‌گیرند."

مراحل تهیه کتاب آثار استاد اسماعیل‌زاده با توضیحات علی رجبی و کاظم چلیپا در زمان حیات ایشان طی شده و ۱۲۰ تصویر را شامل می‌شود. اسماعیل‌زاده از معدود نقاشان قهوه‌خانه‌ای بود که به صورت خلاقانه این هنر رو به فراموشی ایران را دنبال می‌کرد و قدیمی‌ترین اثر او مربوط به سال ۱۳۲۰ درباره عاشوراست. وی تا سال ۱۳۷۵ و پیش از عمل آب مروارید همچنان به خلق اثر می‌پرداخت. استاد اسماعیل‌زاده بهمن‌ماه ۱۳۸۵ در ۸۴ سالگی از دنیا رفت.

مراسم افتتاحیه نمایشگاه نقاشی، رونمایی و عرضه کتاب مرحوم اسماعیل‌زاده امروز شنبه ۱۴ مهر از ساعت ۱۶ در نگارخانه ماه مهر برگزار می‌شود و نمایشگاه تا ۲۰ مهرماه از ۱۰ تا ۱۹ دایر خواهد بود.