با نمایش بیش از یك‌صدو۳۰ اثر هنری از هنرمندان نامدار و شهیر دنیا نمایشگاهی در شهر بازل سوییس برپا شد.

ارنست بی‌لر - مجموعه‌دار بزرگ و مشهور سوییسی - یك‌صدو۳۰ اثر هنری از همه‌ی مجموعه‌هایی كه تاكنون خریداری كرده یا فروخته است از سراسر دنیا گردآوری كرده تا به‌مدت سه ماه در موزه‌ی خودش به‌نمایش درآیند.

این تابلوها از كشورهای سراسر دنیا ازجمله آمریكا، استرالیا، كشورهای اروپایی گردآوری و به سوییس ‌آورده شده‌اند.

آسوشیتدپرس چنین گزارش داده ‌است كه گویا قرار بوده آثاری نیز از موزه‌ی هنرهای معاصر تهران به این نمایشگاه آورده شوند؛ اما اكنون با وجود نام ایران در راهنما و كاتالوگ موزه، ایران حضوری ندارد.

این گزارش می‌افزاید، آثار یادشده دو تابلو از جكسون پولاك بوده كه چنین انتظار می‌رفته كه موزه‌ی هنرهای معاصر تهران آن‌ها را برای نمایشگاه یادشده ارسال كند، اما بدون ذكر هیچ دلیلی برای غیبت، این آثار از سوی مقامات ایران ارایه نشده است.

در حالی كه موزه‌ی هنرهای معاصر تهران شهریور ماه سال ۱۳۸۴ مجموعه‌ی كامل گنجینه را در بخش خارجی و در پی آن مجموعه‌ی ایرانی را عرضه كرد، این منبع خبری آمریكایی مدعی شده است، مجموعه‌ی بزرگ آثار خارجی ایران در پی انقلاب اسلامی ایران كنار گذاشته شده است!

بی‌لر اكنون ۸۶ سال سن دارد و به‌همراه همسرش، ۶۰ سال است به خرید و فروش آثار هنری مشغول بوده و تاكنون در گالری شخصی او در بازل سوییس بیش از ۱۶ هزار اثر هنری خرید و فروش شده‌اند.

خود او نیز تابلوها و آثار بسیار با ارزش از هنرمندان چون ون گوگ، مونه، واسیلی كاندینسكی، پیكاسو، روی لیختن اشتاین و بسیاری نام‌های دیگر را در مالكیت شخصی خود دارد و از این رو مالك بزرگ‌ترین مجموعه‌ی هنر مدرن نیز در دنیا محسوب می‌شود.

گفته می‌شود، بی‌لر رابطه‌ی نزدیكی نیز با هنرمندان داشت و پیكاسو كه از دوستان نزدیك او بود به او اجازه داد تا ۲۶ اثرش را یك‌جا به‌فروش برساند. كاری كه پیكاسو هرگز به كسی اجازه‌ی انجام آن‌را نداده بود.

بی‌لر كار خود را سال ۱۹۵۱ با مبلغ دوهزار دلار بدهی آغاز كرد و نخستین اثر برجسته‌یی كه خریداری كرد، اثری از كاندینسكی به مبلغ ۴۵۰۰ دلار بود كه هم اكنون بیش از ۲۵ میلیون دلار تخمین زده می‌شود.

او سال ۱۹۹۷ در منطقه‌یی نزدیك مرز ‌آلمان موزه‌یی با طراحی معمار معروف ایتالیایی - رنتزو پیانو - بنیان‌گذاری كرد كه پشتیبان مالی آن هم بنیاد مالی بی‌لر بود.

این نمایشگاه به‌مناسبت ده ساله شدن این موزه و گالری برگزار شده و پیش‌بینی می‌شود با افزایش چشم‌گیر شمار بازدیدكنندگان، این رقم به بیش از سه میلیون بازدیدكننده، از زمان گشایش آن تاكنون برسد.