مدیر نگارخانه دی گفت‌: آثار هنرمندان ایرانی باید دو قیمت داخلی و بین‌المللی داشته باشد.

فریال سلحشور مجموعه‌دار هنری و مدیر نگارخانه دی درباره تأثیر حراج‌های بین‌المللی بر فروش آثار هنری در ایران گفت: همیشه این گونه است كه چشم ما به آن سوی دنیاست و هر تاییدی از آن سوی دنیا بیاید توجه ما را به خود جلب می‌كند. همان طور كه اكنون به دنبال این حراج‌های بین‌المللی بینندگان نگارخانه‌ها هم افزایش پیدا كرده‌اند.

وی افزود: به دنبال برگزاری حراج‌های بین‌المللی و فروش آثار تجسمی هنرمندان ایران،همه توجهات به هنر ایران جلب شده و مجموعه‌داران بیشتری علاقه‌مند به خریداری آثار هنرمندان شده‌اند كه البته اتفاق خوبی است و اگر این موقعیت تثبیت شود و ادامه یابد به نفع هنرمند و هنر ایرانی است.

سلحشور تأكید كرد: این حق هنرمند ایرانی بود و ارزش هنر ایران باید در منطقه خاورمیانه و تمام دنیا روشن می شد كه البته خیلی دیر اتفاق افتاد.

این مجموعه‌دار هنری درباره قیمت‌گذاری آثار هنری در ایران هم گفت:قیمت حراج‌های بین‌المللی هیچ وقت قیمت واقعی یك اثر نیست و نمی‌توان آن را ملاك قیمت گذاری آثار هنری قرار داد. قیمت حراج با رقابت چندین نفر مرتب بالا می‌رود و درست نیست كه ملاك تعیین قیمت آثار باشد.

سلحشور تصریح كرد: به هر حال قیمت حراج‌ها روی قیمت‌های داخلی در نهایت تأثیرگذار است. ولی باید عاقلانه و مدبرانه تعادلی را برقرار كرد و قیمتی را برای داخل تعیین كرد كه هم مجموعه‌دار داخلی بتواند آثار را بخرد و هم حق هنرمند محفوظ بماند.

وی افزود: قیمت آثار بسیاری از هنرمندان ما در نمایشگاه‌های خارج از كشور با نمایشگاه‌های داخل متفاوت است چرا كه می‌دانند قیمت‌‌گذاری‌های خارج از كشور در داخل، خریداران زیادی ندارد.

مدیر نگارخانه دی با بیان این كه آثار هنرمندان ایرانی باید دو قیمتی باشند افزود:باید آثار هنرمندان ایرانی دو قیمتی باشند یك قیمت داخلی و یك قیمت بین‌المللی كه البته قیمت‌های داخلی دیگر مثل گذشته پایین نخواهد بود.

سلحشور همچنین گفت: كار هر هنرمندی را در درجه اول باید هموطنانش قادر باشند بخرند و از سوی دیگر هنرمندان ایران هم باید از راه هنرشان زندگی كنند و ناچار نباشند دست به كارهای دیگری بزنند.

این مجموعه‌دار درباره لزوم پرداختن به اقتصاد هنر هم گفت:هنرمند باید به كار هنری‌اش بپردازد و توجه او به مباحث اقتصادی هنر باعث می‌شود كه از كارش باز بماند ولی می‌تواند با مشورت نگارخانه‌داران،متخصصان و افراد مجرب برای فروش آثارش به مبلغ خوب و منصفانه مشورت كند.

سلحشور فروش آثار هنرمندان تنها در بازارهای بین‌المللی به زیان هنر ایران دانست وگفت: برای فروش آثار هنرمندان ایرانی در بازارهای جهانی باید بسیار آگاهانه و مدبرانه عمل كرد چرا كه اگر بازارهای بین‌المللی از آثار هنرمندان ایرانی پر شود و این تب وتاب فروكش كند، در نهایت به زیان هنر و هنرمند ایرانی خواهد بود.

وی پرداختن به این امور را وظیفه متولیان فرهنگی كشور دانست و گفت: متولیان فرهنگی كشور باید با استفاده از كسانی كه متخصص در امور اقتصاد هنر هستند دعوت كنند و درباره آن بحث و بررسی شود و بر اساس آن خط مشی درستی تعیین شود تا فروش آثار هنری ایران در بازارهای بین‌المللی افت نكند.