روز گذشته وزیر نیرو سفرش به قزاقستان را کنسل کرد تا در کارگاه بین المللی توسعه ظرفیت سازی برای خبرنگاران حوزه آب کشورهای آسیایی شرکت و اهمیت موضوع آب را بیش از هر زمان دیگری برای جهانیان مشخص کند. او در این کارگاه حضور پیدا کرد تا هم در مورد چالش های آب صحبت کند و هم به کسانی که بحث نزاع بر سر آب را عنوان می کنند، انتقاد کند؛ گویی پیش از این بسیاری جنگ آینده را جنگ بر سر آب مطرح کردند. حتی آقای هاید برشت مسوول انجمن آب آلمان (DWA) نیز این موضوع را پذیرفت و جنگ در بیت المقدس را نمونه یی از جنگ بر سر آب دانست.

بحث نزاع بر سر آب کاملاً غلط است و مسائل مربوط به منابع آب تنها باید از راه های منطقی و فنی مورد بررسی قرار گیرد. سیدپرویز فتاح این مطلب را عنوان کرد تا بگوید واقعاً نزاعی برای آب در کار نیست؛ آب موضوع حساس و حیاتی امروز دنیاست و متاسفانه این گونه مطرح می شود که چون منابع آبی محدود است، در آینده به دنبال نزاع های بین المللی بر سر آب خواهیم رفت، اما باید به این موضوع توجه داشت که به اندازه کافی در جهان مشکل برای منازعات هست.

وی معتقد است؛ آب را نباید وارد این مساله کرد و نباید به هیچ وجه موضوع آب را سیاسی کرد، چرا که موضوع آب باید به صورت منطقی و فنی حل شود.

فتاح در ادامه به مساله آب های مشترک میان کشورها اشاره کرد؛ بعضی از منابع آبی بین دو تا چند کشور مشترک هستند. این مساله تنها می تواند از دایره مذاکره و به صورت بحث های علمی و فنی حل شود و به هیچ وجه نباید متعصبانه به این قضیه نگاه کرد. پیام من برای رسانه ها این است که تنها این موضوع را از بعد علمی بررسی کرده و از مطرح کردن مسائلی مانند نزاع منطقه یی پرهیز کنند. وزیر نیرو سپس به بحث اقتصاد آب پرداخت؛ بحث اقتصاد آب بسیار مهم است، در حالی که برای دیگر منابع انرژی مانند نفت بازار تشکیل شده است و مبادلات بین المللی صورت می گیرد، در زمینه آب چنین بازاری وجود ندارد و این موضوع در سطح بین المللی و منطقه یی باید حل شود.

او گفت؛ در ایران برای آب ارزش اقتصادی وجود ندارد. وی همچنین به بحث استفاده از منابع آبی اشاره کرد و گفت؛ متوسط استفاده از آب در دنیا یک بار است که می توان آن را حداقل به دو تا سه بار افزایش داد و برای این موضوع باید به بحث چرخه آب بپردازیم.

او افزود؛ هنوز نمی توان گفت که در جهان بحث آب شرب کاملاً از سایر استفاده های آب تفکیک شده و باید توجه داشت که هزینه های بیهوده برای استفاده غیرشرب ضروری نیست.

وزیر نیرو خواستار نگاه یکپارچه به منابع آبی شد و افزود؛ اقدامات یکپارچه در خصوص بحث منابع آبی ضروری است که اگر مسوولان نگاهی غیر از این به آب داشته باشند به آب ضربه می زنند و منابع آب باید از سرچشمه تا دریا به صورت یکپارچه مورد توجه قرار گیرد. وی با اشاره به برنامه های ایران در خصوص آب عنوان کرد؛ در این زمینه اقدامات زیادی انجام شده و اکنون برنامه چهارم توسعه برای آب در دست اجراست. نگاه جامع برای آب تهیه و به صورت قانون درآمده است و به این صورت توانستیم اکثر آب ها را مهار کنیم.

وی افزود؛ با برنامه های انجام شده برای رسیدن به نتیجه به ۱۰ سال زمان نیاز داریم و در حالی که سالانه مجموعاً ۴ میلیارد دلار هزینه در مراحل مختلف سرمایه گذاری صورت می گیرد، سعی می کنیم از روش های مختلف حتی از طریق وام های جهانی این میزان ۴ میلیارد دلار را بالا برده که برنامه های ما بیش از ۱۰ سال زمان نبرد.

مدیر برنامه دهه آب سازمان ملل مساله ظرفیت سازی منابع آب را یکی از مهمترین چالش های آینده بخش آب اعلام کرد. رضا اردکانیان میزبان کارگاه بین المللی توسعه ظرفیت سازی برای خبرنگاران با بیان این مطلب گفت؛ در دسامبر سال ۲۰۰۱ کنفرانس بین المللی در بن برای آب برگزار شد که هدف آن بررسی چالش های موجود در زمینه آب بود تا با تهیه خلاصه یی از این چالش ها پیامی برای اجلاس سران کشور ها که در سال ۲۰۰۲ در ژوهانسبورگ برگزار شد، ارسال کند. وی افزود؛ در این کنفرانس به چالش های موجود بر سر راه بشر در هزاره پیش رو پرداخته شده که به ۸۳ موضوع و چالش توجه ویژه صورت گرفت و در پایان با خلاصه همه موارد به سه موضوع ویژه رسید که اول مساله مدیریت آب، دوم مسائل مالی و تامین اعتبار و سومین چالش ارتقای ظرفیت منابع آبی بود. اردکانیان ادامه داد؛ اگر مساله ظرفیت سازی مورد بی توجهی قرار گیرد، بیشتر سرمایه گذاری ها از دست می رود و نتایج مطلوب به دست نمی آید. وی با اشاره به اینکه ۲۴ آژانس سازمان ملل تصمیم گرفتند برنامه دهه آب را آغاز کنند، تصریح کرد؛ این برنامه هنوز جوان و جدید و در فاز ایجاد مرحله های کاری و به کارگیری نیرو های کارآمد در بن است.