پس از قرعه كشی دور مقدماتی جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ كه یكشنبه شب در شهر دوربان آفریقای جنوبی صورت پذیرفت و همگروه شدن مجدد انگلیس و كرواسی، اسلاون بیلیچ در فكر و نگرانی فرو رفته است.

مربی جوان تیم ملی كرواسی كه تیمش هفته پیش با پیروزی حماسی در ویمبلی باعث حذف انگلیس در مرحله انتخابی پیكارهای یورو ۲۰۰۸ شد، معتقد است انگلیسی ها بر اثر آن واقعه برای جبران بی تاب شده اند و به رویارویی ۲ كشور به چشم یك واقعه بزرگ انتقامی می نگرند. ضایعات وارده از حذف انگلیس، در سطح این كشور به قدری بوده كه قابل شمارش نیست و كوچك ترین آن را می توان بركناری عاجل و اضطراری استیو مك لارن از سمت سرمربیگری انگلیس دانست.

بیلیچ كه شاگردان جوانش را به ۲ پیروزی صفر - ۲ و ۲-۳ بر انگلیس در دیدارهای رفت و برگشت ۲ كشور هدایت كرد، معتقد است آنها توان تكرار آن مهم را دارند و هركسی كه جای مك لارن معزول را بگیرد، تغییری در این معادله به وجود نمی آید ولی در عین حال بیلیچ كه سال ها مدافع وسط موفق همین تیم (كرواسی) بوده است، حرف ها و اعتراف های دیگری هم دارد: «واقعیت این است كه اصلاً مایل به همگروهی و مسابقه مجدد با انگلیس نبوده ام. در كشور من همه می گفتند كاش انگلیس دوباره حریف ما بشود اما من راضی نبودم و به این دلیل روشن و آسان كه تیم قدرتمندی هستند. آنها بازیكنان فوق العاده ای دارند و كافی است كه متحد و آماده شوند كه به نظر من این كار برای آنها شدنی است. ما هنوز هم از آنها نمی ترسیم اما در مورد توان فراوان شان هم شكی نداریم.»

● فرصتی مناسب

انگلیس به این خاطر در جمع سیدهای (شانس داران) دوم مسابقات قرار گرفت و به گروه ششم و كنار كرواسی ارجاع شد كه با حذف از یورو كارنامه و پیشینه بدی را برای خود فراهم كرد. با این حال به ادعای برایان بارویك مدیر اجرایی اتحادیه فوتبال انگلیس، تقابل مجدد با كروات ها فرصت خوبی برای انتقام گرفتن از آنها و موقعیتی مناسب برای مربی جدید جهت احراز شایستگی اش است: «وقتی مربی جدید ما مشخص شد، او می تواند روی این ۲ مسابقه (رفت و برگشت با كرواسی) بسیار حساب كند و از آن بهره ها گیرد.

در عین حال معتقدم كه تنها حریف ما در این گروه كرواسی نیست و برعكس رقبایی داریم كه می توانند به اندازه كرواسی خطرناك باشند و مثل پوست موز در مسیر حركت ما عمل كنند و اوكراین یكی از آنها است. دوران سخت و مهمی را در فوتبال خود می گذرانیم و ناكامی در یورو مثل یك بیدارباش برای ما بوده است و مانند هشداری كه نظیر آن را در ۱۳-۱۲ سال اخیر ندیده بودیم، ما با هدف جدی فتح گروه مان وارد میدان می شویم اما برخلاف رقابت های یورو هیچ آسان نگری و غروری نخواهیم داشت.»

● بهتر از این امكان نداشت

ایتالیا كه فاتح دوره قبلی (۲۰۰۶) جام جهانی است، در گروه هشتم انتخابی اروپا و برابر رقبایی به میدان می آید كه تیم دوباره منزلت یافته بلغارستان هم در میان شان وجود دارد. با این حال جان كارلو آبه ته رییس فدراسیون فوتبال ایتالیا می گوید: «این یك قرعه بسیار خوب برای ما بوده است و فكر می كنم بهتر از این برای ما ممكن نبوده باشد. به عنوان قهرمان جهان ما موظف و قادر به صعود از این مرحله هستیم.»

● دومنك: هر اتفاقی متصور است

فرانسه كه در فینال جام جهانی سال پیش با ضربات پنالتی به ایتالیا باخت و در مرحله نخست جام ۲۰۱۰ در كنار امثال رومانی و صربستان قرار گرفته است، برخلاف مقام اول فوتبال ایتالیا معتقد است كه خطراتی برای نامداران در راه است و نباید اصلاً كار را آسان شمرد.

ریموند دومنك مربی خروس ها كه پس از شكست تیمش در دیدار نهایی جام ۲۰۰۶ برابر ایتالیا با استفاده از هر فرصتی (وقت و بی وقت) نیش كلام اش را شامل حال مردان آتزوری كرده و آنها را رسماً متقلب و متظاهر خوانده است، دیروز گفت: «روی كاغذ و در نگاه اول رومانی حریف اصلی ما است زیرا در گروهش در دور مقدماتی یورو ۲۰۰۸ با برتری كامل بر رقبایش به رتبه اول رسید ولی معتقدم در مسابقاتی كه فقط تیم های اول گروه ها مستقیماً صعود می كنند، هر چیزی متصور و ممكن است و در مورد هیچ مسأله ای نمی توان تضمین داد.»

● یك حریف قوی برای هلند

اسكاتلند كه مثل انگلیس در آخرین روزهای مرحله مقدماتی یورو ۲۰۰۸ از این پیكارها حذف شد، این بار در مسابقات مقدماتی جام جهانی در گروه نهم و در دسته ای قرار گرفته كه هلند هم در آن قرار دارد. ماركو فان باستن مربی هلند به همین خاطر دیروز گفت: «بازی اخیر اسكاتلند برابر ایتالیا (در یورو) را دیدم و خیلی خوب نشان دادند و بنابراین معتقدم تا آخرین ثانیه این مسابقات باید بجنگیم تا به هدف مان برسیم.» آلمان میزبان و حائز رتبه سوم جام۲۰۰۶ جام جهانی نوزدهم را در گروه چهارم اروپا و در كنار تیم هایی مثل روسیه و ولز شروع خواهد كرد كه دومی (ولز) از قضا رقیب ژرمن ها در دور مقدماتی پیكارهای امسال یورو نیز بوده است. دیتر هانس فلیك كمك مربی تیم ملی آلمان می گوید: «روسیه البته قوی و جدی ترین حریف ما است اما معتقدم كه نباید ولز و فنلاند را هم دست كم گرفت. باید هوشیار باشیم.»

● ۱۳ سهمیه برای اروپا

در اروپا تیم های اول گروه های ۹ گانه مستقیماً به جام جهانی ۲۰۱۰ راه می یابند و از بین ۹ تیمی كه دوم شوند، ۸ تیم كه كارنامه و ركورد بهتری داشته باشند وارد مرحله پلی آف خواهند شد و آنجا ۲ به ۲ و به طور رفت و برگشت با هم بازی خواهند كرد تا ۴ تیم اروپایی هم از این طریق راهی آفریقای جنوبی شوند و سهمیه قاره سبز در آنجا به عدد ۱۳ بالغ شود، رقمی كه مشخص نیست آیا هر ۲ تیم انگلیس و كرواسی را در برمی گیرد یا فقط یكی از آنها را.

منبع: Goal

وصال روحانی