«۱۲ اصفهانی» عنوان نمایشگاه نقاشی فرساد لباف نقاش ۴۲ ساله ایرانی مقیم امریكاست كه از روز جمعه نقاشی‌های فیگوراتیو خطی خود را در نگارخانه دو فرهنگسرای نیاوران به نمایش می‌گذارد.

به نقل از روابط عمومی بنیاد آفرینش‌های هنری نیاوران، این نمایشگاه شامل ۱۲ نقاشی فیگوراتیو خطی روی مقواست كه در هر یك از این آثار ۱۲ شهروند اصفهانی به تصویر كشیده شده‌اند. این ۱۲ نفر افرادی عادی هستند كه لباف در سفر آخر خود به اصفهان در گوشه‌ای از شهر از آنها عكاسی كرده است.

نقاشی‌های این مجموعه به صورت چند لته خواهد بود و ابعاد هر لته حدود ۶۶ در ۵۰ سانتیمتر است. این لته‌های مختلف با الهام از كاشیكاری و موزائیك دیواری بسیاری از مساجد اصفهان كنار هم نصف می‌شوند تا تصویری واحد ایجاد كنند. ابعاد تقریبی هر تصویر با توجه به تعداد لته‌های مورد استفاده بین ۱۰۰ در ۱۵۰ تا ۱۰۰ در ۲۱۵ سانتیمتر متغیر است.

این آثار با مداد طراحی شده و در بعضی نقاط خطوط رنگی مورد استفاده قرار گرفته و عمدتاً دو سوم یا نیمی از پیكر افراد نقاشی شده و تنها یكی دو اثر تمام قد در میان آثار به چشم می خورد. بعضی از قسمت‌های نقاشی از جمله زمینه پشت سر دست نخورده باقی مانده‌اند تا هم به ایجاد حس تمایز بصری كمك كند و هم القاء كننده نوعی چیستان و معمایی در حال شكل گیری باشد.

فرساد لباف نقاش ۴۲ ساله ایرانی كه از ۲۸ سال پیش در آمریكا سكنی گزیده و به نقاش فیگوراتیو خطی معروف است، تا امروز چهار نمایشگاه انفرادی در بوستن و اصفهان و ۴۵ نمایشگاه جمعی در نیویورك، میامی، كبك، بوستن، ماساچوست، تگزاس و ... برپا كرده است.

نمایشگاه ۱۲ اصفهانی تا ۱۵ آذرماه امسال در نگارخانه شماره دو فرهنگسرای نیاوران دایر خواهد بود و علاقه‌مندان می‌توانند هر روز از ساعت ۱۰ تا ۱۹ از این نمایشگاه بازدید كنند.