مراسم رونمایی کتاب نقاشی‌های شیرین اتحادیه به همراه نمایشگاه تابلوهای نقاشی و کتاب‌های این هنرمند عصر دیروز با حضور استادان و منتقدان هنری در نمایشگاه کتاب آزاد برگزار شد.

در این مراسم که تعدادی از نقاشان، منتقدان و دانشجویان رشته نقاشی دانشکده هنرهای زیبا حضور داشتند، اتحادیه درباره رونمایی کتاب خود گفت: "در دنیایی که مدام در تغییر است و همه چیز به سرعت تغییر می‌کند، من سعی کرده‌ام به نوعی این تغییر و دگرگونی را در نقاشی‌هایم نشان بدهم و با آن ارتباط برقرار کنم."

این نقاش پیشکسوت افزود: "هیچوقت به این فکر نیفتاده بودم که نقاشی هایم را سر و سامان بدهم و آنها را در کتابی گردآوری کنم. اما آقای دهباشی مرا به این فکر انداخت و من هم دست به کار شدم. بیژن جناب نیز با آن نظم و ترتیب خاص به کارهای من سر و سامان داد."

علی دهباشی هم در ادامه این مراسم رنگ را عاملی مهم در آثار اتحادیه دانست و گفت: "در برخی تابلوها که امروز مشاهده می‌کنید پیوندهای ظریف شیرین اتحادیه را با جهان پیرامون می‌توانید ببینید. آثاری که هر کدام حکایت از دید هوشمندانه خانم اتحادیه نسبت به واقعیت دارد."

افسانه اسفندیاری، گلی امامی، ایرج اسکندری، ترانه مسکوب، اسکندر فیروز، کامران عدل، فرزانه قوجلو، پرویز هنرفر، شهروز نظری، سیما قائم مقام، محمدحسین حامدی مدیر مجله تندیس، حسن موریزی‌نژاد، بیژن جناب، عطا امیدوار، ژاکلین حق‌شناس، فاطمه علی‌بخشی مدیر مجله تین ایجر، علی قاجار، روبرتو توسکانو سفیر ایتالیا و سفیر نروژ در ایران حضور داشتند.

شیرین اتحادیه از سال ۱۳۵۸ کتاب آزاد را راه انداخت. اتحادیه که تحصیلات خود را در رشته معماری به پایان رسانده، از کودکی به نقاشی علاقمند بود و در دوران دبیرستان معلم نقاشی داشت و طراحی را نیز در همین دوران آموخت. او تحصیلات خود را در مدرسه لوور و انگلستان ادامه داد.