پنجمین دوسالانه‌ی مجسمه‌سازی ایران فردا با نمایش بیش از یك‌هزار حجم هنری در موزه‌ی هنرهای معاصر تهران آغاز می‌شود.

بهروز دارش - عضو شورای سیاست‌گذاری و هیات انتخاب آثار پنجمین دوسالانه‌ی مجسمه‌سازی - صبح امروز در نشست رسانه‌یی با اشاره به استقبال هنرمندان مجسمه‌ساز خاطرنشان كرد:‌ تلاش كردیم تا با تجربه‌ی چهار دوره‌ی قبلی هیچ كار خوبی را حذف نكنیم؛ یعنی با وجود این‌كه بعضی از كارها از دید برخی مخاطبان ضعیف به‌نظر می‌رسد، اما سعی كردیم تا تلاش هیچ آفریننده‌یی را مورد بی‌توجهی قرار ندهیم، به‌طوری‌كه بعد از تماشای تصاویر آثار یك هفته نیز بر روی خود اثرها متمركز شده‌ایم.

● سخت‌گیری نكردیم!

وی تاكید كرد: همه‌ی سعی‌مان بر این بود تا سخت‌گیری بی‌خود نشان ندهیم؛ زیرا این نمایشگاه متعلق به همه‌ی هنرمندان بوده و قرار است تلاش و پتانسیل همه‌ی هنرمندان به‌نمایش گذاشته شود؛ پس یكی از بی‌صبری‌های ما این است كه تا با افتتاح این دوسالانه موقعیت مجسمه‌سازان را بعد از دو سال بررسی كنیم و تمام نظرگاه‌های هنری را مورد توجه قرار دهیم.

دارش گفت: عهده كردیم تا وسیله‌ای برای نمایش دادن این كارها باشیم؛ به‌همین دلیل هم از مجموعه‌ای افراد با تجربه به‌عنوان هیات داوران استفاده كردیم و دو داور خارجی آوردیم تا از طریق آن‌ها نظرگاه‌های هنر دنیا را مورد توجه قرار دهیم و تلاش هنرمندان‌مان را در عرصه‌ی بین‌المللی مقایسه كنیم تا این دوسالانه را به یك جریان پویا تبدیل كنیم.

او از مذاكره با رابرت سی مورگان - منتقد برجسته هنر - خبر داد و گفت: یكی از دلایل انتخاب او به‌عنوان داور اعتبار بین‌المللی آن بود و به وی پیشنهاد دادیم تا نمونه‌یی از كارهای برگزیده‌ی این دوسالانه را به نیویورك ببرد و در نمایشگاه‌های مختلف به‌نمایش بگذارد. زیرا تا هنر مجسمه‌ی ما در برابر هنرمندان خارجی محك نخورد نمی‌توانیم ضرورت‌های این هنر را مورد توجه قرار دهیم. حضور مورگان در عرصه‌ی بین‌المللی یك نكته‌ی مثبت در این دوسالانه تلقی شده كه می‌تواند آثار موجود را با آنچه در هنر جهانی عرضه می‌شود، مقایسه كند.

● هدف: توسعه

وی در پایان گفت: هدف ما توسعه مجسمه‌سازی و ایجاد حركت پویایی بر این عرصه است و خوشبختانه با مرور آثار این دوره از دوسالانه‌ی مجسمه‌سازی شاهد كارهای متفاوت و ظهور نسل جدیدی از مجسمه‌سازان هستیم كه خود نوید دهنده‌ی بینال متفاوتی است.

● "مورگان" هنر دنیا در ایران

در ادامه‌ی این نشست، حبیب‌الله صادقی - سرپرست موزه هنرهای معاصر - با اشاره به برپایی پنجمین دوسالانه‌ی مجسمه‌سازی آن‌را در راستای عهدهای اداره كل هنرهای تجسمی دانست و خاطرنشان كرد: این دوسالانه طبق وعده‌های قبلی ما با حضور دو داور بین‌المللی كه از افراد طراز اول هنر كلاسیك و تجسمی به‌شمار می‌روند، برگزار می‌شود و از همین ابتدا شاهد نظرات حساس، دقیق و مثبت آن‌ها نسبت به هنر معاصر ایران هستیم.

وی با اشاره به دیدار خود با مورگان به‌عنوان یك منتقد هنری خاطرنشان كرد: او هنر معاصر ما را هنری پویا و هوشمند می‌داند و اعلام كرده كه كارهای هنرمندان ایرانی به لحاظ رفتار، شیوه و ساختارشناسی در شرف تكوین و تكمیل است.

● نتیجه‌ای كه در شهر دیده شود

صادقی افزود: هیات داوران با صبوری و دقت كیفیت آثار را در شورای گزینش مورد بررسی قرار دادند و قطعا استعدادهای بزرگ‌تری در این دوسالانه وجود دارد كه امیدواریم با پژوهش جدی در موزه‌ی هنرهای معاصر و فرهنگستان هنر به‌نتایج مطلوبی منتهی شود.

وی همچنین از انجام مذاكراتی با مسوولان سازمان فرهنگی هنری شهرداری خبر داد و خاطرنشان كرد: طی جلسات متعدد آن‌ها اعلام همكاری كردند تا نتایج دوسالانه‌ی مجسمه تنها به‌ نمایش در موزه هنرهای معاصر خلاصه نشود و امكان نصب و نمایش این مجسمه‌ها را در مراكز فضاهای عمومی فراهم كنیم و شاهد آثار فاخر و درجه اول هنرمندان در عرصه‌ی بین‌المللی باشیم.

● به‌زودی اكسپو!

او در ادامه از برگزاری جلسات مجدد اكسپوی تهران طی هفته‌های آینده داد و اظهار امیدواری كرد كه به‌زودی شاهد این جریان ملی باشیم.

● گزارش دبیرخانه و آثار رسیده

در ادامه این نشست خبری طاهر شیخ‌الحكمایی - عضو شورای دبیران دوسالانه‌ و رییس انجمن مجسمه‌سازان - با اشاره به فعالیت‌های دبیرخانه توضیح داد: بعد از دوسالانه‌ی چهارم قرار بود دبیرخانه حفظ شود كه تا مدتی هم این اتفاق افتاد، ولی در مهرماه سال ۸۵ و بعد از وقفه‌ای كه در جریان كارها پیش آمده بود و به‌دلیل نزدیكی و موازی بودن با سمپوزیوم مجسمه‌سازی مجددا كارها را از اردیبهشت ۸۶ پیگیری كردیم و جلسات مستمر هیات مدیره را تشكیل دادیم.

او اضافه كرد: تعداد زیادی از دوستان را دعوت كردیم كه از میان آن‌ها شورای انتخاب تشكیل شد و فراخوان دوسالانه با موضوع صلح، زندگی و آینده منتشر شد كه در راستای آن ۳۷۱ نفر نمونه كار و سی دی آثار خود را فرستادند و طی جلست هیات انتخاب بیش از ۱۱۰۰ اثر بررسی شد و در مرحله‌ی بازبینی ۱۰۳ نفر مجسمه‌ساز برای ورود به انتخاب شدند كه جوانترین آن‌ها ۱۸ ساله و مسن‌ترین آن‌ها ۸۵ ساله هستند.

● سهم فرهنگستان هنر دو نشست و ۱۳ سخنرانی

محسن زارع - رییس مجموعه‌ی فرهنگی صبا - نیز در ادامه‌ی این نشست با اشاره به میزبانی موسسه صبا در برگزاری دوسالانه‌های تجسمی گفت: ما از حداقل بضاعت‌های موسسه استفاده كردیم تا حمایت هرچه بیشتری از هنرمندان داشته باشیم كه نتیجه‌ی آن در دوسالانه‌ی مجسمه، برگزاری دو میزگرد و ۱۳ سخنرانی تخصصی به همراه چاپ مقالات و كتاب دو سالانه است. همچنین پخش فیلم‌های تخصصی مجسمه‌سازی را نیز در بخش دیگری از برنامه داریم و در جهت بین‌المللی شدن دوسالانه‌ی مجسمه‌سازی همكاری لازم را با موزه و مركز هنرهای تجسمی انجام خواهیم داد.

● فرهنگستان با داوری خودش كارهای دوسالانه را می‌خرد

وی همچنین خبر داد، فرهنگستان هنر امسال نیز در دوسالانه‌ی مجسمه، داوری مجزایی داشته باشد و نمونه‌یی از كارهای برگزیده را خریداری كند.

● در انتظار نمایشگاهی متفاوت باشد!

شاهرخ دیلمقانی - دبیر اجرایی دوسالانه‌ی پنجم - هم درباره چگونگی چینش آثار و برگزاری این نمایشگاه گفت: آخرین مرحله‌ی چینش و رتوش آثار ظرف امروز و فردا انجام خواهد شد و ما سعی كرده‌ایم تا در چیدمان مجسمه‌ها و تقسیم كارها دقت لازم را داشته باشیم به‌همین دلیل با هنرمندان متعددی رایزنی كریم و نظرات آن‌ها را جویا شدیم تا فضای مورد نیاز آن‌ها را بسنجیم و مجموعه‌ای با كیفیت مطلوب عرضه كنیم و از همین الان نوید نمایشگاهی متفاوت به‌لحاظ كیفی، چیدمان، نورپردازی و فضای نمایشگاهی را می‌دهیم.

● نتایج روز آخر اعلام می‌شود

پریسا خضابی، یكی دیگر از اعضای شورای سیاست‌گذاری، نیز با اشاره به برگزاری جلسات سخنرانی و میزگردها گفت: با همكاری گروه پژوهشی و نشانه شناسی مجموعه‌ی نقش جهان و موزه هنرهای معاصر دو میزگرد تخصصی درباره‌ی مجسمه‌سازی و ۱۲ جلسه‌ی سخنرانی برپا خواهیم كرد؛ روز آخر و بعد از اعلام نتایج هیات داوران نشست پرسش و پاسخی با حضور این افراد برپا خواهیم كرد.

وی درباره‌ی جلسات پخش فیلم در طول برگزاری دوسالانه گفت: چون تعداد فیلم‌های زیادی در این زمینه نداشتیم تصمیم گرفتیم تا طی جلسات محدودی نمونه‌یی از فیلم‌های موجود را كه از آثار متنوع مجسمه سازی و نمایشگاه‌های برپا شده در سطح جهانی است به‌عنوان بگذاریم و در كنار آن كتاب همایش، سی دی بینال پنجم و كتاب بینال چهارم نیز منتشر و عرضه خواهد شد.

● همایش پژوهشی مجسمه‌سازی

خضابی همچنین خبر از برگزاری همایش پژوهشی مجسمه‌سازی در سال آینده داد و افزود تلاش كردیم تا دوسالانه‌ی مجسمه‌سازی بعد از اختتامیه آن فراموش نشود؛ به‌همین دلیل طرح برنامه‌ی همایشی را برای سال آینده پیش بینی كرده و با همكاری موسسه‌ی فرهنگی هنری صبا فراخوان آن منتشر می‌شود و مقالات پژوهشی در زمینه‌ی مجسمه در آن عرضه خواهد شد.

● و اما در آینده:

دوسالانه مجسمه ایران هم بین‌المللی می‌شود

در ادامه ی این نشست صادقی، با اعلام بین‌المللی شدن بینال مجسمه سازی را در دوره‌های بعدی، گفت: امروزه جامعه‌ی جهانی با احترام و توجه خاصی به جامعه‌ی تجسمی ما نگاه می‌كنند و كیفیت كارها را مورد بررسی مستمر خود دارد. به همین جهت به‌زودی زمینه‌های برپایی دوسالانه را به‌صورت بین‌المللی فراهم خواهیم كرد.

شیخ‌الحكمایی نیز در این باره گفت: بعد از انتشار فراخوان صحبت بین‌المللی شدن پنجمین دوره‌ی بینال در شورای سیاست‌گذاری محسوب شد ولی برای اجرایی و عملیاتی كردن آن محدودیت داشتیم. به‌خصوص كه هنر مجسمه‌سازی در ایران محدودیت‌های خاصی دارد و برای بین‌المللی شدن آن نیاز به برنامه‌ی مستحكم‌تری است، ولی تمام تلاش ما اینست كه بینال را از فضای جغرافیایی ایران خارج كنیم.