پروفسور ایرانی دانشگاه زوریخ در باره آینده انرژی جهان گفت: با افزایش قیمت سوخت های فسیلی، انرژی های تجدید پذیر، جایگاه ویژه ای در تأمین انرژی جهان پیدا می کنند.

به نقل از سایت خبری وزارت نیرو، پروفسور رضا ابهری اظهار داشت: در ۲۵ سال آینده، نیاز انرژی جهان حدود ۶۰ درصد افزایش می یابد و این در حالی است که در قرن ۲۱ میلادی، منابع انرژی های فسیلی، یعنی سوخت های زغال سنگ، نفت و گاز رو به اتمام است.

وی افزود: آینده انرژی جهان به پیشرفت علم و فناوری در تولید و مصرف انرژی، وضع قیمت ها و تصمیم گیری های سیاستمداران در عرصه انرژی بستگی دارد.

استاد دانشگاه فنی زوریخ با بیان این که سوخت های فسیلی به تدریج در قرن حاضر، جای خود را به انرژی های جدید می دهند، گفت: هم اکنون انرژی های تجدید پذیر به دلیل هزینه های گران در بهره گیری، توانایی مقابله با سوخت های فسیلی را ندارند.

وی ادامه داد: به تدریج با افزایش قیمت سوخت های فسیلی، انرژی های تجدید پذیر، جایگاه خاصی می یابند و انرژی های نو تنها در خصوص سوخت هواپیماها نتوانسته اند تا کنون جایگاه چندان مطمئنی برای خود به دست آورند.

ابهری با بیان این که طی ۲۰ تا ۳۰ سال آینده، مصرف انرژی اولیه جهان، همچنان از منابع نفت، گاز و ذغال سنگ تأمین می شود، تصریح کرد: با توجه به مصرف روز افزون حامل های فسیلی و بهره برداری غیر صیانتی از آنها موجب بروز نگرانی از پایان یافتن این ذخایر گرانبها می شود.

وی اضافه کرد: با ادامه این روند در دراز مدت، انرژی های نو و به ویژه انرژی های خورشیدی و بادی و همچنین انرژی هسته ای برای تأمین انرژی مورد نیاز جهان در مرکز توجه و اهمیت قرار می گیرند.

این استاد دانشگاه زوریخ به انرژی زمین گرمایی و تولید برق از منابع طبیعی و پاک مثل نیروی سدها اشاره کرد و گفت: هنوز هم نیاز مردم به انرژی برق، که از منابع طبیعی و پاک تأمین می شود، زیاد است.

وی افزود: سهم تولید برق از انرژی های نو به دلیل هزینه های زیاد تولید در این بخش، تصور نمی شود که بدون یارانه در بخش خصوصی، صعود سریعی داشته باشد.

ابهری درباره پیل‌های سوختی که با هیدروژن کار می‌کنند، گفت: یکی از جانشین‌های منابع متداول انرژی را می توان پیل های سوختی دانست که انرژی شیمیایی هیدروژن را به طور همزمان به برق و گرما، تبدیل می کنند.

وی با اشاره به این که هیدروژن حامل اصلی انرژی آینده جهان خواهد بود، ادامه داد: این پیل ها از نظر بازدهی تبدیل انرژی و این که می توان چندین پیل سوختی را با هم مرتبط و انرژی مورد نیاز را تأمین کرد، اهمیت دارند.

استاد دانشگاه زوریخ با بیان این که هم اکنون بیشتر تولید برق در دنیا در نیروگاه های عظیم انجام می شود، با اشاره به این که هر دهکده یا حتی هر خانه، می تواند یک نیروگاه کوچک تأمین کننده برق داشته باشد، اظهار داشت: این امر از نظر فنی امکان پذیر است.

وی افزود: این امر از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست و برای تأمین حداقل انرژی مورد نیاز کارآیی دارد، اما برای برطرف کردن نیازهای برق بیش از حد متداول، به طور قطع مرتبط بودن با شبکه برق لازم است.

ابهری با اشاره به زمینه های اصلی تحقیقات در مؤسسه فناوری های انرژی دانشگاه فنی زوریخ یکی از موارد اصلی تحقیقات این مؤسسه را استفاده بهینه و با بهره وری زیاد از سوخت های فسیلی ذکر کرد.

وی اضافه کرد: در مرکز تحقیقات تبدیل انرژی، برای افزایش کارایی مبدل های انرژی در توربین های گازی و بخار، کار می شود، همچنین در این مؤسسه، درباره انرژی های تجدید پذیر، انرژی هسته ای و موتورهای هواپیما نیز کار می شود.

این استاد دانشگاه اظهار داشت: در مؤسسه فناوری های انرژی دانشگاه فنی زوریخ در باره موتورهای درون سوز هوشمند، کارهای تحقیقاتی زیادی انجام می شود و یکی از نتایج آن افزایش کارآیی تبدیل انرژی است که به کاهش انتشار گازهای آسیب رسان محیط زیست منتهی می شود.

وی گفت: تحقیقات مربوط به کار موتورهای تلفیقی (موتورهای درون سوز سوخت فسیلی و موتورهای الکتریکی) ‌نیز در مرکز تحقیقات انجام می شود.

ابهری با بیان این که چنانچه در آینده از انرژی هسته ای به عللی استفاده محدود شود، به ناچار تولید برق با سوخت های فسیلی انجام خواهد شد، اظهار داشت: باید در بخش تولید برق به نیروی سدهای آبی و نیروگاه های هسته ای اهمیت ویژه ای اختصاص داده شود.

بر پایه این گزارش، پروفسور رضا ابهری، استاد تمام وقت آئروترمودینامیک دانشگاه فنی زوریخ سوئیس و رئیس آزمایشگاه سیالات و مرکز تحقیقات تبدیل انرژی است که تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی، در سال ۱۹۸۴ از دانشگاه آکسفورد و دکترای تخصصی مهندسی هوا فضا را در سال ۱۹۹۱ از دانشگاه ام.تی.تی آمریکا دریافت کرده است.

موضوع‌های اصلی تحقیقات وی در آزمایشگاه سیالات و مرکز تحقیقات تبدیل انرژی، مربوط به توسعه فناوری، کاهش مصرف سوخت در موتور خودروها و هواپیماها و در نتیجه، کاهش گازهای آلاینده محیط زیست و افزایش کارایی تبدیلات انرژی است.