وزیر نیرو با اشاره به اتصال شبکه برق ایران از طریق روسیه و ترکیه به اتحادیه اروپایی گفت : هیاتی از وزارت نیرو برای امضای توافقنامه ای در این رابطه عازم ترکیه می شود.

پرویز فتاح دیروز در حاشیه بیست و دومین کنفرانس بین المللی صنعت برق ایران در جمع خبرنگاران در خصوص اتصال شبکه برق ایران به اتحادیه اروپایی گفت: توافقنامه ای برای انتقال برق به سوریه و روسیه به امضا رسیده که در یک فاز شبکه برق ایران از طریق ترکیه به سوریه وصل می شود و به همین منظور نیز امشب هیاتی از وزارت نیرو به سرپرستی من برای امضای موافقتنامه دیگری به ترکیه سفر می کند.

وزیر نیرو افزود: سوری ها نیز موافقت خود را در این زمینه اعلام کرده اند ضمن این که رئیس برق کشور روسیه نیز طی یک ماه آینده به ایران سفر می کند تا با انجام مذاکرات بتوان هرچه سریعتر اتصال شبکه ایران به این کشور را صورت داد.

به گفته وی ، شبکه برق روسیه به اروپا وصل است و اگر این اتصال میان ایران و روسیه صورت گیرد، خود به خود شبکه برق ما از طریق ترکیه و روسیه به اتحادیه اروپایی وصل می شود که این به نفع هر دو کشور است.

وزیر نیرو ابراز امیدواری کرد که خاموشی نیروگاه ها در فصل زمستان به دلیل کمبود سوخت رخ ندهد. وی گفت: ظرفیت ذخیره سوخت شامل گازوئیل و مازوت ۹۱ تا ۹۲ درصد است که نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری داریم. امسال نیز ۳۰۰ میلیون لیتر به ظرفیت ذخیره سازی سوخت وزارت نیرو اضافه شده که البته به تبع آن مصرف هر سال بالا می رود. فتاح اظهار کرد: هماهنگی با شرکت ملی نفت و گاز صورت گرفته که امید می رود با این هماهنگی زمستان امسال با کمترین مشکل برای نیروگاه ها سپری شود.