وزیر نیرو با بیان اینكه خرید تضمینی برق از بخش خصوصی با قیمت مناسبی انجام خواهد شد گفت:بیش از ۳۷ هزار مگاوات برق نیروگاهی تا ۶ سال آینده به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.

پرویز فتاح در بیست و دومین كنفرانس بین المللی برق اظهار داشت:قیمت خرید تضمینی برق از بخش خصوصی قیمت مناسبی است به همین دلیل تاكنون در این راستا میزان تقاضای برق افزایش یافته به نحوی كه بر اساس برآورد آژانس بین المللی انرژی متوسط رشد سالانه تقاضای برق در جهان بین ۷/ ۲ تا ۳ درصد خواهد بود.

وی گفت: با توجه به شتاب گرفتن روند صنعتی شدن كشورهای خاورمیانه پیش بینی می شود بالاترین درصد رشد تقاضای برق در این كشورها باشد كه در این میان ایران با توجه به ازدیاد جمعیت، گستردگی سرزمین و اجرای چهار برنامه توسعه میان مدت پنج ساله و پیش‌بینی چشم انداز توسعه بلندمدت ۲۰ ساله كه در افق ۱۴۰۴ هجری شمسی به جایگاه اول اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه باید باشد، بی‌تردید به یكی از كانون‌های فعال و با آتیه روشن در زمینه سرمایه‌گذاری صنعتی و سرمایه‌ای به ویژه صنعت برق تبدیل خواهد شد.

وی گفت: صنعت برق ایران در معرض تحولات صنعت برق دنیا و شكست انحصارها و ساختارهای یكپارچه قرار گرفته به گونه ای كه سالهای اخیر را می توان به دوران تحولات ساختاری و ارتقا سطح دانش و فناوری در صنعت برق ایران نامگذاری كرد.

● وزارت نیرو بخش های غیر دولتی را تشویق می كند

وزیر نیرو با اشاره به عزم جدی وزارت نیرو در جهت اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی تصریح كرد: وزارت نیرو بر اساس تدابیر مقام معظم رهبری و تاكید و توجه ویژه دولت مبنی بر واگذاری بخش عمده ای از فعالیتها به بخش های غیردولتی و ایجاد فضای مناسب برای حضور پررنگ و فعال تر بخش خصوصی درصدد است تا بخش های غیر دولتی را برای حضور در برنامه های این صنعت تشویق نماید.

فتاح خاطر نشان كرد: عدم توسعه و احداث نیروگاههای جدید با سرمایه گذاری دولت، واگذاری تولید بیش از ۳۷ هزار مگاوات برق به بخش خصوصی تا ۶ سال آینده و خرید تضمینی برق تولیدی آنها با قیمت مناسب از جمله سیاستهای این وزارتخانه برای اجرای اصل ۴۴ است.

وی تاكید كرد: رقابتی كردن خرید و فروش برق و تدوین اجرای قانون استقلال شركت های توزیع و اداره آنها در قالب شركتهای غیر دولتی از جمله حركتهایی است كه وزارت نیرو در جهت ایفای نقش حاكمیتی و نظارتی خود و نیز ایجاد بستر مناسب برای حضور بخش غیر دولتی دنبال كرده است.

● ظرفیت نیروگاههای كشور به ۴۸ هزار مگاوات رسید

فتاح گفت: روند رو به رشد ظرفیت تولید برق در ایران طی سالهای اخیر به گونه ای بوده كه ظرفیت نیروگاههای كشور به ۴۸ هزار مگاوات رسیده و اكنون ۹۴ هزار كیلومتر مدار خطوط انتقال و فوق توزیع نیاز انرژی برق بخش های مختلف صنعتی ، كشاورزی ، خانگی ، تجاری و عمومی را با بیش از۲۱ میلیون مشترك برطرف خواهد كرد.

فتاح آمار برخورداری جمعیت شهری و روستایی را از مزایای برق به ترتیب ۱۰۰ درصد و ۹۹ درصد ذكر كرد و گفت:در حال حاضر ۸۰ درصد تجهیزات نیروگاهی در داخل كشور تامین می شود.

● اتصال شبكه برق ایران به روسیه و سوریه

وزیر نیرو افزود: شبكه برق ایران در حال حاضر به شبكه برق تمامی كشورهایی كه با آنها مرز خشكی دارد متصل است و شبكه برق كشور در آینده نزدیك از طریق كشورهای همسایه به روسیه و سوریه نیز متصل و فصل نوینی در مناسبات و همكاریهای منطقه ای و بین المللی آغاز خواهد شد.

وی توسعه یافتگی تاسیسات برق كشور در بخشهای تولید، انتقال و توزیع را از جمله ویژگی های مهم صنعت برق كشور دانست و گفت: برخورداری از شبكه سراسری ، بهره گیری از مزایای اتصال به شبكه برق كشورهای همجوار ، استفاده ازمراكز دیسپاچینگ ملی و منطقه ای و انجام اقدامات مدیریت مصرف موجب اصلاح ضریب بار شده و این روند اصلاحی با توجه به سیاستها و جهت گیری مورد نظر دولت نهم و برنامه تنظیم ادامه می یابد.

● رشد پیك مصرف برق تابستان امسال ۲ درصد

وزیر نیرو گفت: تابستان امسال پیك مصرف برق ۳۵ هزار مگاوات بود كه نسبت به پیك مصرف سال گذشته ۲ درصد افزایش داشت و این در حالی است كه این رقم در سال ۸۵ نسبت به سال قبل ۶ درصد بوده است.

وزیر نیرو خاطرنشان كرد: حمایت از مشتركان كم مصرف و كاهش یارانه مشتركان پر مصرف از جمله اقداماتی است كه در جهت كنترل و تعدیل روند رشد بی رویه مصرف و كاهش هزینه های برق مصرفی اقشار كم درآمد از جمله اقداماتی است كه وزارت نیرو جهت حمایت از مشتركان كم مصرف انجام داده است.

فتاح گفت: هر چند اجرای بند " ج" تبصره ۱۱ قانون بودجه سال جاری مبنی بر پرداخت مابه التفاوت قیمت اقتصادی برق و فروش آن از سوی دولت به حل مشكل مالی صنعت برق كمك كرده اما با این حال قیمت های فروش برق باید اصلاح شود چرا كه اعتقاد داریم دریافت كمك از بودجه عمومی و یا درآمدهای ارزی مشكلات مالی برق را به طور ریشه ای حل نمی كند.