مدیر عامل شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور با بیان اینكه فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب تهران ۶ ماه از برنامه عقب است گفت: فاز اول تصفیه‌خانه فاضلاب تهران با اعتبارات بانك جهانی و اعتبارات داخلی نیمه اول سال ۸۷ به بهره‌برداری می‌رسد.

مجید نامجو با بیان این مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تصفیه‌خانه فاضلاب تهران كه ۶ مدول ۵۰۰ هزار نفری است تاكنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیكی داشته است، بنابراین انتظار می‌رود تا ۴ مدول آن به ظرفیت ۲ میلیون نفر و با اعتبارات بانك جهانی و ۲ مدول دیگر آن به ظرفیت یك میلیون نفر تا نیمه اول سال ۸۷ به بهره‌برداری برسد.

وی ادامه داد: چنانچه ۲۰ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده برای دو فاز كه قرار است با اعتبارات داخلی به بهره‌برداری برسد به موقع تخصیص یابد می‌توان به افتتاح آن در نیمه اول سال ۸۷ امیدوار بود.

به گفته وی، در مجموع این ۶ مدول تصفیه‌خانه فاضلاب می‌توانند ۳ میلیون نفر را تحت پوشش قرار دهند.

● ۱۶۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته شركت‌های آبفا

نامجو در خصوص میزان زیان انباشته شركت‌های آب و فاضلاب گفت: میزان زیان انباشته شركت‌های آب و فاضلاب تا پایان سال ۸۶ به ۱۶۰۰ میلیارد تومان خواهد رسید، بنابراین دولت باید مكانیزمی تعریف كند تا این میزان زیان یا از منابع اعتباری و جاری دولت و یا خود مردم تامین شود.

مدیر عامل شركت مهندسی آب و فاضلاب كشور افزود:دولت تعرفه‌های آب را در سال ۸۳ ثابت اعلام كرد بنابراین در سال ۸۵ وقتی دولت زیان انباشته شركت‌های آب و فاضلاب را دید اعمال تعرفه پلكانی را برای جبران این زیان‌ها مد نظر قرار داد.

وی ادامه داد: اما این تعرفه‌های پلكانی كه كمتر از ۵۰ درصد مشتركان را شامل می‌شد نتوانست تغییری در جبران زیان انباشته شركت‌های آب و فاضلاب داشته باشد.

● قیمت تمام شده آب دو برابر قیمت فروش آب

نامجو در خصوص قرار نگرفتن شركت‌های آب و فاضلاب درصدر فهرست واگذاریهای اصل ۴۴ گفت: ضررده بودن شركت‌های آبفا دلیل اصلی قرار نگرفتن این شركت‌ها در صدر فهرست واگذاریها بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی بوده است.

وی افزود: به خاطر اعمال تعرفه‌های تكلیفی آب به شركت‌های آبفا متاسفانه قیمت تمام شده آب برای این شركت‌ها ۱۳۶۰ ریال و قیمت فروش آن ۷۰۰ ریال است.

وی با بیان اینكه این تفاوت قیمتی موجب ضررده شدن شركتهای آبفا می شود اظهار داشت: قیمت تمام شده آب روستایی نیز بسیار وخیم تر از قیمت فروش آب شهری است چرا كه قیمت تمام شده‌ آب در روستاها ۲۰۰۰ ریال و فروش آن ۴۰۰ ریال است.

وی تاكید كرد: به هر حال دولت باید مكانیزمی تعریف كند تا قیمت تمام شده آب با قیمت فروش آب چندان تفاوتی نداشته باشد تا شركت‌هایی كه قصد تحویل گرفتن شركت‌های دولتی را دارند برای این موضوع تشویق و ترغیب شوند.

● اخذ ۶۵۰ میلیون دلار وام از بانك جهانی

نامجو در خصوص اخذ وام از بانك جهانی و توسعه اسلامی گفت: مجموع وام‌های اخذ شده از بانك جهانی ۶۵۰ میلیون دلار بوده است كه تاكنون ۴۰ درصد آن برای پروژه فاضلاب شهرهای شمالی كشور، اهواز، شیراز و فاز اول فاضلاب تهران جذب شده است.

وی ادامه داد: از بانك توسعه اسلامی نیز ۵۵ میلیون دلار برای فاضلاب همدان، ۳۰ میلیون دلار برای آبرسانی به قشم و ۳۵ میلیون برای آبرسانی به قم از سد كوچری اخذ و جذب شده است.

وی خاطر نشان كرد: كل طرحهای آبرسانی شهری كه امسال به بهره‌برداری می‌رسد ۱۸۲ طرح با هزینه ۸۴۰۰ میلیارد ریال ، ۶۸۰ طرح روستایی با ۴۲۳۴ میلیارد ریال و كل طرحهای فاضلاب شهری ۲۳۷ طرح با ۳۷۲۴ میلیارد ریال خواهد بود.

● ۳۰ درصد هدر رفت آب

نامجو گفت: هدر رفت آب در شبكه‌های آبرسانی روستایی و شهری در حال حاضر ۳۰ درصد است البته این هدر رفت آب شامل آب بدون درآمد، هدررفت واقعی، ظاهری، عدم قرائت صحیح كنتور آب و انشعابات غیر مجاز است.