وزیر نیرو گفت: نیاز سالانه برق کشور۲۰۰ میلیارد کیلو وات ساعت است و رشد ۶.۵ درصدی را در انرژی شاهد هستیم.

سید پرویز فتاح در حاشیه مراسم کلنگ زنی نیروگاه ۵۵۴ مگاواتی غرب مازندران در جمع خبرنگاران اوج مصرف برق کشور را در مردادماه سال جاری ۳۵ هزار مگاوات اعلام کرد و گفت: خوشبختانه تولید جوابگو بوده و خاموشی هم نداشتیم.

وی تصریح کرد: در نیمه اول سال وارد کننده انرژی از بعضی کشورهای همسایه بودیم و بدون واردات هم می توانیم نیازمان را تامین كنیم.

وزیر نیرو گفت: چند سالیست که در پیک مصرف تابستان تقریبا کمبودی نداریم و این روز در سال های آینده هم به وضعیت بهتری خواهد رسید.

وی به خودکفا شدن ایران در بخش توزیع، انتقال و فوق توزیع اشاره کرد و افزود: ۸۰ درصد تجهیزات نیروگاه سازی را خودمان می سازیم و اگر لازم باشد، کل تجهیزات در داخل ساخته خواهد شد، مهم توربین هاست که ایران سازنده آن است.

فتاح تصریح کرد: مشترکانی که مصرف ماهیانه شان تا ۳۰۰ کیلو وات ساعت باشد مشمول جریمه نمی شوند اما آن مشترکی که مصرف ماهانش بیش از ۳۰۰ کیلو وات ساعت باشد جریمه خواهد شد.

وی میزان آب روان کشور را ۶۰ میلیارد متر مکعب اعلام کرد و گفت: حدود ۳۴ میلیارد متر مکعب مخزن ایجاد کرده‌ایم که تا پایان سال دو میلیارد متر مكعب دیگر به تعداد آن اضافه می شود.

وزیر نیرو اضافه کرد: اگر سرعت فرآیند نهضت سدسازی به همین صورت ادامه پیدا کند تا ظرف ۱۰ سال آینده تمام آب‌های سطحی کشور مهار خواهد شد.