با فروش ۲۴ میلیون دلاری پیکره‌ای اثر جف کونز و ۴۶ میلیون دلاری یکی از تابلوهای فرانسیس بیکن، رکورد بیشترین فروش یک حراجی آثار هنری معاصر و پس از جنگ شکسته شد.

رویترز اعلام کرد موفقیت این حراجی در حالی حاصل شد که هفته پیش در حراجی "هنر امپرسیونیستی و مدرن" که در آن آثاری از گوگن و پیکاسو به فروش گذاشته بود، نتایجی ناامیدکننده به دست آمد.

حراجی جدید سوثبی چهارشنبه گذشته در نیویورک برگزار شد و در آن یکی از آثار بیکن به نام "دومین نسخه مطالعه در زمینه گاوبازی شماره ۱" به قیمت ۳۵ میلیون دلار فروخته شد که بسیار بیشتر از رقم پیش‌بینی‌شده بود. "قلب آویزان" کونز از جنس فولاد ضدزنگ هم ۵/۲۳ میلیون دلار فروخته شد. یکروز قبل از آن یکی دیگر از پیکره‌های این هنرمند به نام "الماس (آبی)" حدود ۸/۱۱ میلیون فروخته شده بود.

آنتونی گرانت، کارشناس ارشد سوثبی در زمینه هنر معاصر، قیمت پرداخته شده برای اثر کونز را "مهمترین رکورد دو هفته اخیر" نامید. در حراجی اخیر سوثبی در مجموع رقمی در حدود ۳۱۶ میلیون دلار حاصل شد که بسیار بیشتر از رقم ۲۹۹ میلیون دلار پیش‌بینی شده بود. در این حراجی تنها شش اثر خریدار نداشت. با توجه به اینکه سوثبی اغلب در حوزه هنر معاصر و پس از جنگ تحت‌الشعاع کریستی قرار دارد، موفقیت حراجی اخیر برای مسئولان سوثبی اهمیت زیادی داشت.