كتاب «قفل‌های ایران» از مجموعه هنرهای از یاد رفته ایران اثر پرویز تناولی هنرمند مجسمه‌ساز ایرانی هفته آینده از سوی انتشارات بن‌گاه منتشر خواهد شد.

پرویز تناولی هنرمند مجسمه‌ساز ایرانی با اعلام این خبر گفت: تقریباً ۳۴ سال پیش كتابی با موضوع «قفل‌های ایران» را به زبان انگلیسی نوشتم كه در واشنگتن به چاپ رسید و با استقبال فراوانی روبرو شد. پس از آن،تحقیقاتم را در این باره تا امروز ادامه دادم كه حاصل آن كتاب تكمیل‌شده و بسیار جامعی درباره قفل‌های ایران شده است.

وی افزود: این كتاب از مجموعه هنرهای از یاد رفته ایرانی و شامل ۷۰۰ قطعه عكس از قفل‌های ایران از دوره ساسانیان تا دوره قاجار است.

تناولی درباره صنعت قفل‌سازی و توجهش به این صنعت گفت: قفل‌سازی، یكی از صنایع بسیار مهم ما در گذشته بوده است كه به صورت اشكال حیوانی و انسانی ساخته می‌شد و به این ترتیب، قفل‌سازان ایرانی تا حدودی توانستند خلاء هنر مجسمه‌سازی ایران را با ساختن این نوع قفل‌ها پر كنند.

تناولی گفت: قفل‌ها درگذشته تنها كاربرد ایمنی نداشتند و كاربرد آیینی و دینی هم داشتند، به طوری كه بسیاری از مردم و قفل‌سازان، برای امامزاده‌ها واماكن متبركه قفل نذر می‌كردند.

تناولی هنر قفل‌سازی ایران را هنر بسیار پیشرفته‌ای دانست و گفت: ۵۰ سال پیش با آمدن قفل‌های صنعتی این هنر رو به افول گذاشت واز بین رفت كه شرح حال این هنر و هنرمندان آن در این كتاب آمده است.

تناولی قریب به نیم قرن برای جمع‌آوری و پژوهش درباره قفل‌های ایران تلاش كرده و با آخرین قفل‌سازان ایران نیز كه ۵۰ سال پیش می‌زیستند دیدار و گفتگو داشته است.

وی از مجموعه كتاب‌های ده گانه «هنرهای از یاد رفته ایران» تاكنون دو كتاب با عناوین «طلسم؛گرافیك سنتی ایران» و «سرمه‌دان» منتشر كرده است. كتاب قفل های ایران او نیز هفته آینده منتشر خواهد شد و كتاب‌های دیگری با عنوان «سنگ‌های قبر»، «نمكدان‌ها»‌ را نیز آماده چاپ دارد كه این مجموعه كتاب‌های ده گانه از سوی انتشارات «بن گاه» چاپ و منتشر می‌شود.

تناولی در مجموعه كتاب‌های ده گانه هنرهای از یاد رفته ایرانی به هنرهایی می پردازد كه به دلایل مختلف و با مدرنیزه شدن جامعه از زندگی مردم رخت بربسته و محصولات مشابه خارجی جای آنها را گرفته است.

كتاب «قفل‌های ایران» هم اكنون در مرحله چاپ است و هفته آینده از سوی انتشارات «بن گاه» منتشر خواهد شد.