پرویز فتاح ، وزیر نیرو از افزایش ۵هزارمگاواتی توان نیروگاه های جدید در سال خبر داد و گفت: تا نیمه دوم سال ۸۶ به عدد ۳۵۰۰ رسیده ایم و سال گذشته نیز ۵ هزار مگاوات به مدار وارد کرده ایم.

وی در ششمین روز از چهاردهمین دوره برگزاری نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری های کشور در غرفه «جام جم» حضور یافت و با اشاره به این که این میزان تولید بیش از نیاز کشور است و تولید از مصرف در این صورت پیشی می گیرد، افزود: اگر این تولید چند سال ادامه یابد، حتی در مواقع پیک مصرف نیز کمبودی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به توانمندی کشور در امر تولید، ساخت و تجهیز نیروگاه ها اظهار کرد: یکی از مشکلات وزارت نیرو، نبود بارندگی است ؛ چرا که با گذشت ۵۰ روز از فصل پاییز بارندگی نداشته ایم و حتی ابر برای باروری نیز نداریم که امیدواریم با بارش خوب در آینده ، این مشکل حل شود.

فتاح در ادامه درخصوص مهمترین مشکل وزارتخانه متبوعش تصریح کرد: درآمد و هزینه ما از جمله چالشهای ماست.

درآمد وزارت نیرو از راه دریافت هایش از مردم تامین می شود و در این جهت نیازمند حمایت دولت برای تنظیم این درآمدها هستیم.

با این حال وزیر نیرو هرگونه افزایش بهای برق را رد کرد و گفت: باید هزینه و درآمد ما سربه سر شود و اقدامات عمرانی ما هزینه بر است که این سربه سری باید یا از طریق دولت و یا از جانب پرداخت بهای مصرفی از سوی مردم تامین شود.

وی درخصوص اثر تحریم های اقتصادی بر برنامه های وزارت نیرو گفت: تحریم ها اثری در برنامه های حوزه وزارت نیرو ندارد؛ چرا که ما تمام نیروگاه ها را خود طراحی می کنیم و می سازیم و از تمام شرکتها و دست اندرکاران خارجی نیز دعوت می کنیم تا توانمندی های داخلی را ببینند.

وی افزود: نه تنها در این بخش تولید داخلی داریم ، بلکه صادرات هم داریم ضمن این که تمام تولیدات داخلی ما با رعایت استانداردهای لازم ساخته می شود و بخش خصوصی نیز استقبال می کند. همچنین ما با اقبال سرمایه گذاران خارجی نیز روبه رو هستیم.

● وزارت تعاون ، فعال یا نه؟

از سوی دیگر محمد عباسی ، وزیر تعاون نیز با حضور در غرفه «جام جم» درخصوص حضور کمرنگ وزارت تعاون در عرصه اقتصاد گفت: این قضاوت در حقیقت هم قابل بررسی است و در عین حال باید پیش زمینه های چنین قضاوتی را نیز مورد تامل قرار داد.

وزیر تعاون با ابراز امیدواری نسبت به فعالیت های مثبت انجام شده در این زمینه ، تصریح کرد: کار جمعی کردن نیاز به حرکتهای فرهنگی ویژه ای دارد و فرهنگ سازی امری مقطعی نیست ؛ لذا مطبوعات می توانند تاثیر مثبتی در این خصوص داشته باشند.

عباسی درباره فعالیت های وزارت تعاون در زمینه اجرای اصل ۴۴ گفت: تعاونی های فراگیر ملی که به منظور فقرزدایی طراحی شده اند، یکی از تعاونی هایی هستند که در سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی پیش بینی شده اند و چون لایحه اجرای اصل ۴۴ مراحل قانونی خود را می گذراند و این طرح در شورای نگهبان در حال بررسی است ، بعد از تصویب نهایی مجلس و شورای نگهبان یقینا تعاونی های فراگیر ملی بر اساس قانون شکل می گیرد.

وی برقراری چنین تعاونی هایی را اقدامی موثر دانست و افزود: زمینه سازی اجتماعی این طرح همان اقدامی است که در قالب سهام عدالت انجام شده است.