یك‌سری مسائل مالی در سد‌هایی همچون سد دوستی در كشور تركمنستان وجود دارد كه باید حل شود و ما پیگیر طلب مالی‌مان از آن‌ها هستیم.

سید پرویز فتاح ـ وزیر نیرو ـ در حاشیه نمایشگاه صنعت برق در پاسخ مبنی بر طلب ۱۷۰ میلیون دلاری ایران از تركمنستان بابت سد دوستی، اضافه كرد: با كشور تركمنستان در طول سال تبادل الكتریكی داریم و در حال حاضر مبادله برق در حد ۴۰۰ كیلووات در مرز سرخس صورت می‌گیرد.

وی افزود: در بحث آب نیز در رودخانه‌های مشترك اترك و هریرود به طور دوستانه در حال حل و فصل مسائل هستیم كه نمود بارزی از دوستی دو كشور است.

وی در خصوص بدهی دو هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به پیمانكاران برق به ایسنا گفت: برق‌كاران برق را می‌فروشند و فاكتور می‌دهند و در یك پروسه در طول سال طلب خود را دریافت می‌كنند.

وی افزود: رقم بدهكاری فعلی وزارت نیرو به پیمانكاران بسیار كمتر از دو هزار میلیارد تومان شده و شرایط بهبود یافته است؛ هرچند كه برخی از آن‌ها نیز گفته‌اند از پیمانكاران خصوصی خریدار و فروشنده برق طلب دارند.

معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو نیز اخیرا در این باره به ایسنا گفته بود: پرداخت بدهی‌های پیمانكاران برق از چندی پیش آغاز شده و تا سه ماهه آینده وضعیت بدهی‌ها به حالت عادی بازمی‌گردد.

محمد احمدیان در مورد میزان دقیق بدهی شركت‌های برق به پیمانكاران و مطرح شدن رقم ۲ هزار میلیارد تومان نیز گفته بود: به دلیل این كه علاوه بر مبالغ مربوط به قراردادهای پیمانكاران یك سری تعدیلات و ادعاهای قراردادی نیز وجود دارد، نمی‌توان به طور قطع در مورد بدهی آنها اظهار نظر كرد؛ به‌ویژه این كه در كشور ۱۷ شركت برق منطقه‌ای و ۴۴ شركت توزیع برق وجود دارد كه هر كدام قراردادهای مختلفی با پیمانكاران دارند.

فتاح در ادامه خاطرنشان كرد: تولید سالانه برق در دو سال گذشته بر مصرف آن پیشی گرفته و در این زمینه ظرفیت مازاد داریم.

او خاطرنشان كرد: ارزش یك كیلووات برق صادراتی از نفت و گاز بیشتر است و باید در این زمینه سرمایه‌گذاری شود.

وی با بیان این كه سرمایه‌گذاری‌ها در بخش برق به حد مطلوبی رسیده كه می‌تواند بیش از این نیز ارتقا یابد، افزود: از نظر كمی‌ نیز بر مشكلات فائق آمده‌ایم و كیفیت عرضه برق بالا خواهد رفت.