آثار هنرمندان ایرانی در سومین حراج کریستی در هتل جمیرای دوبی با چند برابر قیمت نسبت به سال قبل در مجموع به قیمتی در حدود شش میلیون دلار به فروش رسید.

برابر با سایت رسمی حراجی کریستی، در سومین حراجی بین‌المللی هنر مدرن و معاصر که چهارشنبه گذشته در دوبی برگزار شد، ۶۰ اثر از هنرمندان ایران همچون تابلو نقاشی، مجسمه و عکس در مجموع به قیمتی در حدود شش میلیون دلار به فروش رسید که بالاترین قیمت اثری از فرهاد مشیری به نام "یک دنیا" بود که ۶۰۰ هزار دلار فروخته شد.

آثار حسین زنده‌رودی به لحاظ فروش در رده های بعدی قرار گرفتند. یک تابلو با مکتب سقاخانه او ۴۸۰ هزار دلار و تابلوی خط - نقاشی "حرف اول" این هنرمند نیز ۴۵۰ هزار دلار به فروش رسید.

تابلویی سه‌لته‌ای اثر صداقت جباری که ۴۳۰ هزار دلار به فروش رسید، بیش از هر اثر دیگر مورد توجه خریداران بود. تابلو مرحوم مارکو گریکوریان ۴۸ هزار دلار، تابلو سهراب سپهری ۷۸ هزار دلار، تابلو نقاشی حسین کاظمی ۷۸ هزار دلار، کار علیرضا اسپهبد ۵۱ هزار دلار و نقاشی جعفر روح‌بخش نیز ۸۴ هزار دلار فروخته شد.

تابلوی "سالهای آتش و برف" آیدین آغداشلو که سال ۱۳۵۶ آفریده شده، ۱۴۰ هزار دلار به‌ فروش رسید. تابلو غلامحسین نامی نیز ۱۲۰ هزار دلار فروخته شد. تابلو زنده‌یاد فرامرز پیل‌آرام هم ۱۴۰ هزار دلار و کاری از مسعود عربشاهی ۹۶ هزار دلار، فروخته شدند. تابلو افشین پیرهاشمی، هنرمند جوان ایرانی که برای اولین بار در حراجی کریستی حضور پیدا کرده بود به مبلغ ۶۰ هزار دلار فروخته شد. اثر نقاشی گلناز فتحی نیز ۵۴ هزار دلار به فروش رفت.

در این حراجی آثار از عکاسان کشورمان نیز به فروش رفت، از جمله دو عکس از عباس کیارستمی یکی با عنوان"برف" به قیمت ۱۲۰ هزار دلار و دیگری با نام "باران" ۷۲ هزار دلار به فروش رسیدند. عکس‌های شیرین نشاط هم فروخته شدند. بالاترین رقم فروش آثار این هنرمند،۲۴۰ هزار دلار و دو قطعه‌ عکس دیگر او ۱۵۰ و ۲۰۰ هزار دلار به‌فروش رسید.

در بخش مجسمه سازی نیز دو مجسمه از پرویز تناولی در این حراجی شرکت داشت که یکی به عنوان "شاعر ایستاده" به قیمت ۳۳۰ هزار دلار و دیگری با عنوان "شاعر و درخت سرو" ۲۱۰ هزار دلار به فروش رسید. تابلو نقاشی فرح اصولی، رییس گروه دنا به قیمت ۵۱ هزار دلار، اثری از سیدمحسن وزیری مقدم با قیمت ۴۲ هزار دلار، تابلویی از یعقوب امدادیان ۴۸ هزار دلار، تابلویی از رضا درخشانی ۳۱ هزار دلار، تابلوی نقاشی خط کوروش شیشه‌گران ۴۵ هزار دلار و تابلویی به صورت عکس و نقاشی از بهمن جلالی ۲۰ هزار دلار فروخته شد.

در این حراجی در مجموع بیش از ۱۵ میلیون دلار آثار هنری به‌فروش رسید که سهم آثار ایرانی حدود ۴۰ درصد بود. یکی از کارشناسان هنر ایرانی که در این حراجی حضور داشت، حراجی امسال را بی‌سابقه عنوان کرد و گفت: "حراجی امسال به طور ویژه مختص به آثار هنرمندان ایرانی و عرب بود. در این حراجی تنها در یک مورد قیمت اثری از احمد مصطفی، هنرمند مصری بالاتر از قیمت آثار هنرمندان ایرانی بود."