فیلم «پرسپولیس» به كارگردانی «مرجانه ساتراپی» كه در بخش رقابتی شصتمین جشنواره فیلم كن به نمایش درخواهد آمد، روایت تلخ و سیاهی را از انقلاب اسلامی تصویر كرده است.

فیلم كارتونی «پرسپولیس» اگرچه به ادعای كارگردانش فیلمی كاملا بیطرفانه است ولی در قالبی سیاه و سفید سعی كرده تا انقلاب اسلامی را رویدادی تلخ وسیاه معرفی كند كه مردم ایران را به مردمی افسرده و دل شكسته تبدیل كرده است.

این فیلم كه براساس دو كتاب مصور «ساتراپی»، توسط خود او و با همكاری «ونسان پارونو»، فیلمساز فرانسوی ساخته شده است، تصویرگر خاطرات دختری چهارده ساله سركشی است كه به ادعای سازنده فیلم، پس از انقلاب اسلامی، ناگهان خود را در تهرانی كاملا سنتی و مذهبی می‌یابد و او كه نمی‌تواند با وضع موجود خود را تطبیق دهد توسط والدینش به وین فرستاده می‌شود و تازه پس از استقرار خود در كشوری دیگر و رویارویی با فرهنگی جدید درمی‌یابد كه در كشورش چه دروغ بزرگی به اسم حقیقت در حال وقوع است!

كارگردان این فیلم ضد ایرانی در رسانه‌های مختلف غربی مصاحبه كرده و در این مصاحبه ضمن تایید این مطلب كه این دو كتاب در واقع روایت واقعی زندگی خود اوست، از وقایعی كه در ایران پس از انقلاب و پس از جنگ ایران و عراق به وقوع پیوسته ابراز نگرانی كرده و مردم ایران را مردم ناامید و ترسان از بیان حقیقت معرفی كرده است!