خود نگاره های سونیا بالاسانیان از ۱۵ اردیبهشت در نگارخانه آریا به نمایش در می آیند.

تصاویری از چهره تکه تکه شده زنی با نگاه نافذ که بی توجه به چهره غارت شده اش، بر نگاه تماشاچی خیره می ماند.

نگاه زن می گوید که شاهد فاجعه ای غیر قابل بیان است. بالاسانیان شاعر هنرمندی است که سال های پیش عکس های تمام رخ با حجاب خود را در کتاب هایش تصویر کرد. او که متولد اراک است برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و لیسانس هنرهای زیبا از دانشگاه پنسیلوانیا و فوق لیسانس هنرهای زیبا از انستیتوی پرات و برنامه مطالعات آزاد موزه وتینی نیویورک گرفت تا کنون در نیویورک، فیلادلفیا، واشنگتن و کارولینای جنوبی همچنین کشورهای ایتالیا، آلمان، هلند، سوئیس و انگلستان نمایشگاه هایی از آثار بالاسانیان برپا شده است.

در سال ۱۹۸۲ نمایشگاهی از آثار بالاسانیان در گالری franklin furnace نیویورک برگزار شد که شامل عکس های تخریب شده او بود که هر کدام به طور جداگانه روی تیرک های چوبی کشیده شده بودند و تماشاگر را یاد پلاک هایی می انداخت که در گذر زمان کهنه شده و یا در حال نابودی اند.

علامت های روی چهره و لایه لایه مهرهای قانونی و اداری به عمد آمده اند تا نشان دهند این زن کسی نیست جز همه زنان؛ شاهدی بر زندگی ویران شده اش. بالاسانیان دو مجموعه کتاب به زبان ارمنی دارد به نام های «شاید قلبی دیوانه بوده باشد» و «عرضه رویاهای احساس به باران پرهیاهو» که در سال ۲۰۰۶ در یک جلد مشترک در ایروان چاپ شد. در سال ۱۹۸۳ کتاب پرتره های این هنرمند که به زنان قربانی آشفتگی های سیاسی اهدا شده بود، منتشر شد.

چاپ دوم این کتاب به مناسبت آغاز نمایشگاه کلاژهای آن در نگارخانه آریا که بعد از قریب ۳۰ سال غیبت این هنرمند از ایران برگزار می شود، منتشر شده است. سونیا بالاسانیان در حال حاضر در نیویورک و ایروان - پایتخت ارمنستان - زندگی و کار می کند.

او در ارمنستان معرف روش های هنری چیدمان، هنر ویدئو و نمایش های رسانه ای است. نمایشگاه خودنگاره های بالاسانیان تا ۲۶ اردیبهشت برپاست.