موزه هنرهای معاصر تهران که در طول یکسال گذشته، نمایشگاه های خود را بر اساس پیشنهادهایی استوار کرده است که از مراکز دیگر دریافت می کند، این بار هم به یکی دیگر از این پیشنهاد ها پاسخ مثبت داده است تا طرح پژوهشکده شعر دانشگاه الزهرا (س) را اجرا کند.

موزه هنرهای معاصر تهران از عصر روز گذشته پس از آنکه نمایشگاه چاپ دستی ایران را بی سر و صدا جمع کرد و تابلوهایی را که در یکی دو سال اخیر چند بار به نمایش درآمده بودند باز هم به گنجینه موزه بازگرداند، مراسم افتتاحیه نمایشگاه «بهار ایرانی» را برگزار کرد.

شاید عنوان این نمایشگاه یادآور نمایشگاهی باشد که دو سال پیش با نام «باغ ایرانی» برگزار شد و یکی از شلوغ ترین افتتاحیه های موزه هنرهای معاصر را رقم زد. اما این نمایشگاه، داستان دیگری دارد. عنوان کامل این رویداد هنری، «سلسله همایش های شعر و هنرهای تجسمی، بهار ایرانی» است.

به گفته فاطمه راکعی، دبیر این همایش، ایده اصلی چنین رویدادی برای نخستین بار در مرکز تحقیقات شعر و هنر دانشگاه الزهرا (س)، شکل گرفت؛ «سلسله جلسه هایی دراین باره با فرهنگستان هنر، انجمن شاعران ایران و موزه هنرهای معاصر تهران داشتیم که اجرای این طرح با همکاری این مراکز عملی شد».

آن طور که دبیر همایش شعر و هنرهای تجسمی می گوید، این همایش هرسال برگزار خواهد شد؛ «معاونت هنری به ما قول داده که این همایش هر سال در ایام بهار برگزار شود. روز جهانی شعر، اول فروردین است و چون نمی توانیم در تعطیلات کاری بکنیم، این برنامه را برای بهار گذاشتیم. در آینده همایش های شعر و هنر خوشنویسی، تئاتر و سینما، موسیقی و هنرهای سنتی را هم خواهیم داشت».

مصطفی گودرزی که دبیری نمایشگاه بهار ایرانی را بر عهده دارد، در نشست مطبوعاتی صبح دیروز ابتدا درباره جمع آوری آثار نمایشگاه توضیح داد که با اعلام فراخوان، دعوت از هنرمندان شاخص و استفاده از تعدادی از آثار گنجینه موزه امکان پذیر شد.

او در ادامه صحبت های خود به انتقاد از شرایط فعلی هنرهای تجسمی پرداخت؛ «مشکل عمده ما، مشکل اعتبار مالی است و بودجه هنر کشور به خصوص در بخش تجسمی، کاهش چشمگیری پیدا کرده است که حتی همان هم در اختیار مدیران قرار نمی گیرد».

گودرزی که درباره امکانات لازم برای فعالیت های هنری در عرصه بین المللی و یا حتی برپایی نمایشگاه هایی در شهرستان ها صحبت می کرد، درباره دشواری چنین اقدام هایی گفت؛ «فعالیت های مراکزی مثل موزه هنرهای معاصر در اندازه های بین المللی نیازمند طراحی دقیق و فراهم کردن امکانات کافی است. البته موزه، طرح هایی برای نمایش بخشی از این نمایشگاه ها در کشورهای دیگر و حتی شهرستان ها دارد اما شرایط لازم برای این کار آماده نیست. دلیل آن هم عدم باور تاثیرگذاری این برنامه ها در نظر برخی از مسئولان و تامین نکردن بودجه برای آنهاست».

در نمایشگاه «بهار ایرانی» که از عصر روز گذشته کار خود را آغاز کرد ۴۱۳ نفر شرکت کردند که در بخش نقاشی ۲۰۰ اثر از ۱۱۸ هنرمند و در بخش تایپوگرافی ۳۳ اثر از ۲۸ هنرمند به نمایشگاه راه یافتند. با این حال به نظر می رسد تمرکز اصلی این رویداد بر همایش دو روزه ای استوار باشد که ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت برگزار می شود.

افضل السادات طوسی، رئیس گروه گرافیک دانشکده هنر دانشگاه الزهرا (س) که دبیری همایش را بر عهده دارد روز گذشته اطلاعات دقیقی از عناوین مقالات پذیرفته شده نداشت و فقط به همین نکته اکتفا کرد که؛ «ده ها مقاله به دست ما رسید که حدود ۱۰ مقاله را از بین آنها انتخاب کردیم. مقالاتی از دانشجویان فوق لیسانس و دکترا هم در همایش پذیرفته شد چون موضوع آن بین رشته ای و کاملا تخصصی است».

البته فاطمه راکعی هم توضیح های تکمیلی درباره همایش داشت؛ «برای مقالات هم جوایزی تعیین کرده بودیم اما به دلیل آنکه آثار استادان در همایش پذیرفته شد، برخورد جایزه ای نکردیم و حق الزحمه مقالات داده می شود».

به گفته مصطفی گودرزی هیات داوران بخش نقاشی از محمدعلی ترقی جاه، محمد علی رجبی، زهرا رهنورد، غلامعلی طاهری و مهدی حسینی تشکیل شده بود و داوری آثار تایپوگرافی را نیز فرشید مثقالی، مسعود نجابتی، رضا عابدینی، کوروش پارسا نژاد، فرزاد ادیبی و صداقت جباری انجام دادند.