كائنات در نقاشی‌های بابك اطمینانی به شكل مینیاتور بازسازی شده‌ و این آثار در نمایشگاهی با موضوع تكامل ایده و فرم در كنار دیگر آثار وی قرار گرفته‌اند تا مخاطب را با سیر فكری و هنری نقاش از گذشته تا امروز آشنا كند.

بابك اطمینانی گفت: این نمایشگاه شامل ۵۰ تابلو نقاشی درباره تكامل ایده و فرم در آثارم است كه بیشتر آثار طی یك سال و نیم اخیر خلق شده است.

«منظومه‌ها»،«آفرینش» و «خاكستری» سه مجموعه از آثار نقاشی بابك اطمینانی است كه اغلب نقاشی‌های نمایشگاه كنونی وی به آثار دوره «خاكستری» اختصاص دارد.

اطمینانی با اشاره به تقسیم آثار این نمایشگاه به آثار دوره دانشجویی و خارج از ایران و آثار اخیرش در ایران گفت:در بخشی از این نمایشگاه آثاری كه در سال‌های اخیر در ایران خلق كرده‌ام به نمایش گذاشته شده است كه تمركز من هم بیشتر روی این دسته آثار است و در بخش دیگری از آن، آثار دوره دانشجویی‌ام در خارج از ایران قرار دارد كه مخاطب می‌تواند سیر فكری و هنری در آثارم را به خوبی مشاهده كند.

بابك اطمینانی با برپایی این نمایشگاه از چگونگی كارهایش به مخاطب گزارش می‌دهد و آنها را با فعالیت‌های متمركز و دغدغه‌های یك نقاش آشنا می‌كند.

وی درباره آثار دوران دانشجویی‌اش معتقد است: آثارم در این دوران آبستره است كه البته در دوره كارشناسی ارشد از تم‌های ایرانی و رنگ و بوی شرقی برخوردار است و به ساختار فرش ایرانی،حركات خطوط فارسی و رنگ‌های خاطره‌انگیز نزدیك می‌شود و دلیل بازگشتم به ایران نیز پاسخ به یك كشش درونی بود.

این هنرمند نقاش با اشاره به كاربرد ماده رنگی در آثار اخیرش می‌گوید: آثارم در ایران از نحوه استفاده از ماده رنگی آغاز می‌شود و به گونه‌ای پیش می‌رود كه در استفاده از این مواد رها شدم و درحالات مختلفی از آن بهره‌ گرفتم.

اطمینانی درباره استفاده از ماده رنگی در آثارش می‌گوید: ماده رنگی به صرف ماده بودن دارای عاداتی است ولی من رنگ را وادار می‌كنم تا رفتاری شبیه به كائنات بر روی بوم داشته باشد و در این حال خلقت و پیدایش هستی را درك می‌كنم.

وی ادامه می‌دهد: این رفتار و عادت ماده رنگی برای من جالب بود، بنابراین تمركزم را روی آن گذاشتم و رفته رفته آثارم از نظر محتوا تغییر كرد و وارد مباحث هستی‌شناسانه و معرفت‌شناسانه شد.

اطمینانی با مقایسه آثار دوره دانشجویی و دوره اخیرش می‌گوید: آثارم با نقاشی آبستره شروع می‌شود و در آثار اخیرم به خاطر احترام به رفتار مستقل ماده رنگی و ایجاد فرم‌های طبیعی به رفتار وعادت طبیعت نزدیك می‌شود.

وی در ادامه می‌افزاید: در مجموعه آثار «آفرینش» كارها مركزیت دارند و ماده رنگی از یك نقطه به همه جا گسترده می‌شود مثل آغاز فضا و زمان و درك بشر از خلقت. دوره خاكستری، اوج كارهای نقاشی من محسوب می‌شود و اتفاق مهمی كه در آثار این دوره می‌افتد حضور نور در آثارم است كه با وجود آبستره بودن به خاطر حفظ پویایی طبیعت، كارها آبستره محض نیست و به دلیل وجود بافت زنده، مشابه عكس شده است.

آثار اخیر اطمینانی حالت عكسهایی را دارد كه توسط فضاپیماها از كرات وكهكشانها به زمین مخابره می‌شود كه خود وی نیز در این باره می‌گوید:در این آثار اتفاقاتی كه در كائنات و كهكشان‌ها طی میلیون‌ها سال نوری اتفاق می افتد به شكل مینیاتور روی بوم بازسازی كرده‌ام و این آثار برای خودم حالت پرفورمنس را دارد كه البته مخاطب تنها محصول آخر را روی دیوار می‌بیند.

بابك اطمینانی در شهریورماه (سپتامبر) سفری به كانادا خواهد داشت كه این سفر به دعوت انجمن دانشجویان ایرانی در دانشگاه یورك صورت گرفته است و اطمینانی درباره تكامل فرم و اندیشه در آثارش سخنرانی خواهد كرد.

اطمینانی فارغ‌التحصیل طراحی و نقاشی از كالج هنرهای كالیفرنیا در مقطع كارشناسی ارشد است. وی عضو شورای انتخاب و داوری ششمین بی‌ینال نقاشی تهران، مشاور كمیته داوری و آموزش انجمن نقاشان ایران و مدرس دانشگاه های هنری است.

این هنرمند نقاش، تاكنون در نمایشـگاه‌های فردی و گروهی زیادی در داخل و خارج از كشـور از جمله سومین بی‌ینال نقاشی داكا- بنگلادش، نمایشگاه نقاشان ایرانی مقیم آمریكا دانشگاه كالیفرنیا و... شركت داشته و جایزه اول چهارمین بی‌ینال نقاشی جهان اسلام را در سال ۱۳۸۵دریافت كرده است.

نمایشگاه آثار بابك اطمینانی با موضوع تكامل ایده و فرم، از روز گذشته اول تیرماه در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) گشایش یافته و تا اول مردادماه نیز دایر خواهد بود.