معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران از برپایی سمپوزیوم بین‌المللی نقاشی با موضوع عدالت و نوع دوستی خبر داد كه از ۶ تا ۱۱ مردادماه سال جاری برگزار می‌شود.

محمد مهدی عسگرپور معاون هنری سازمان فرهنگی، هنری شهرداری تهران صبح امروز در جمع خبرنگاران درباره سمپوزیوم نقاشی ایران گفت:سمپوزیوم نقاشی ایران ۶ تا ۱۱مردادماه سال جاری همزمان با ولادت حضرت علی(ع) در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برپا خواهدشد.

وی در ادامه گفت: این سمپوزیوم با محوریت امام علی (ع) و با موضوعات عدالت و نوع‌دوستی كه از صفات بارز این امام بزرگوار است برگزار می‌شود.

عسگرپور با اشاره به ویژگی‌های شخصیتی امام علی(ع) گفت: شخصیت این بزرگوار غیر از مباحثی كه در میان شیعیان مطرح است دو ویژگی جهانی حساسیت در امر عدالت و نوع دوستی در رفتار ایشان است و بشر امروز در غرب علی رغم تمایل جدی برای جدایی از دین،‌ به شدت نیازمند این ویژگی‌هاست.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری، پوشش جریان سازی هنری با موضوعات دینی و كوشش برای مطرح شدن نام امام علی(ع) را انگیزه برپایی سمپوزیوم بین‌المللی نقاشی با محوریت حضرت علی (ع) عنوان كرد وگفت: برپایی این سمپوزیوم به درك بهتر فرهنگ‌های مختلف از یكدیگر می‌انجامد و تعامل میان جوامع مختلف در برپایی این رویدادهای هنری بهتر اتفاق می‌افتد.

وی در ادامه درباره شركت‌كنندگان در سمپوزیوم توضیح داد: در مجموع ۴۰ هنرمند خارجی و ۳۱ هنرمند ایرانی برای شركت در این سمپوزیوم دعوت شدند كه آثار ۱۵ هنرمند ایرانی و ۲۹ هنرمند خارجی پذیرفته شد.

وی درباره چگونگی انتخاب هنرمندان برای شركت در سمپوزیوم گفت: برای دعوت از هنرمندان خارجی از بانك اطلاعاتی هنرمندان در سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران استفاده كردیم چون بخش عمده‌ای از مجسمه‌سازان خارجی در عرصه نقاشی نیز فعالیت داشتند و این ارتباط با آنها برقرار شد همچنین از كاتالوگ نقاشی «كریستیز» و «اسلواك» هم برای انتخاب هنرمندان استفاده كردیم.

عسگرپور گفت: سمپوزیوم‌ها مثل جشنواره‌ها، فراخوان عمومی ندارد و به صورت محدود از هنرمندان دعوت می‌شود ولی به صورت محدود از طریق فراخوان هم از هنرمندان دعوت كردیم كه خبر رسمی آن ۲۶ اردیبهشت‌ماه اعلام شد.

وی افزود:پس از پایان برپایی سمپوزیوم، ۱۲ تابلو نقاشی از هنرمندان ۱۰ كشور خارجی و ۱۲ تابلو نقاشی از هنرمندان ایرانی خواهیم داشت كه در گنجینه موزه هنرهای دینی امام علی (ع) نگهداری خواهد شد.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره تغییرات احتمالی برنامه‌های این سازمان به علت تغییر مدیریت‌ توضیح داد: برخی از برنامه‌های این سازمان در بهمن و اسفندماه سال گذشته به تصویب رسیده است و لازم‌الاجراست. ضمن این كه شهردار تهران تغییر نكرده است و برنامه‌های تصویب شده نیز مورد تأیید ایشان است و گرایش هنری مدیر جدید نیز تفاوتی با گذشته نخواهد داشت.

عسگرپور درباره اعضای هیئت انتخاب آثار این سمپوزیوم گفت: هیئت انتخاب آثار متشكل از منوچهر معتبر،پونه جعفرنژاد و محسن هاشمی خواهد بود.

محسن هاشمی مدیر امور هنرهای تجسمی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره مقررات سمپوزیوم گفت: تكنیك مورد استفاده در این سمپوزیوم آزاد است و هنرمندان نقاش باید با استفاده از بوم،‌رنگ روغن و اكرلیك آثارشان را ظرف مدت شش روز خلق كنند.

در این سمپوزیوم هنرمندان ایرانی از جمله آنه محمدتاتاری، مهرداد محب‌علی، حبیب توحیدی،كامیار صادقی، احمد وكیلی، ناصر عزیزی، ناصر آراسته و سارا نامجو شركت خواهند داشت.

هاشمی درباره هزینه‌های برپایی این سمپوزیوم نیز گفت: بین ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان برای این سمپوزیوم در نظر گرفته شده است و بابت رفت و برگشت، هدیه هنرمندان شركت كننده كه شامل قالیچه ایرانی است و مواد مورد نیاز هنرمندان برای خلق آثارشان هزینه خواهد شد.

عسگرپور درباره نمایش این آثار و برپایی این سمپوزیوم در سطح شهر تهران گفت: هنرمندان نقاش معمولاً‌ نمی‌توانند در جمع مردم تمركز لازم را داشته باشند ضمن این كه هنوز سطح سلیقه و ذائقه هنری مردم ما از متوسط كمی پایین‌تر است و برای نمایش این آثار در سطح شهر باید به آهستگی و ضرب آهنگ كند در آینده برنامه‌ریزی كنیم.

عسگرپور همچنین از برپایی نمایشگاه این آثار در موزه امام علی (ع) خبر داد وگفت: از ۱۲ مردادماه به مدت دو هفته آثار خلق شده در سمپوزیوم نقاشی به نمایش گذاشته خواهد شد.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران درباره سرنوشت آثار خلق شده در سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران گفت: وظیفه ما برگزاری سمپوزیوم وتحویل آثار تا زمان نصب آنها در سطح شهر بود و حتی برای این آثار مكان یابی هم كردیم ولی نصب آنها به شهرداری‌های مناطق مختلف تهران مربوط می‌شود كه باید برای برخی از این مجسمه‌ها پایه‌های بتنی بسازند ولی از آن جا كه بیشتر شهرداری ها سرگرم امور راه‌سازی و پل سازی و ... هستند، نصب مجسمه‌ها جزء امور مستحب آنها محسوب می‌شود كه هنوز انجام نشده است ولی با این وجود برخی از مجسمه‌ها در مكان خود نصب شده‌اند و تعداد دیگری هم در مرحله اجرا قرار دارند.

سمپوزیوم بین‌المللی نقاشی ایران ۶ تا ۱۱ مردادماه با محوریت امام علی(ع) در موزه هنرهای دینی امام علی برگزار خواهد شد و در بخش جنبی این سمپوزیوم نیز یاسمین سینایی از ساعت ۴ تا ۸ ویژه كودكان كارگاه آموزشی نقاشی با موضوعات دینی برگزار خواهد كرد.