در جلسه اعضای هیئت مدیره انجمن هنرمندان نقاش با خبرنگاران عنوان شد كه دوسالانه‌های تجسمی كنونی درحد یك نمایشگاه بیشتر نیست و كیفیت برگزاری دوسالانه هفتم نقاشی برای این انجمن بسیار حائز اهمیت است.

هیئت مدیره انجمن هنرمندان نقاش شب گذشته در جمع خبرنگاران درباره مشكلات هنرمندان نقاش و كاهش فعالیت‌های این انجمن سخن گفتند.

● انجمن با كمبود بودجه روبروست

منیژه صحی یكی از اعضای هیئت مدیره انجمن هنرمندان نقاش ایران درباره كاهش فعالیت‌های انجمن گفت:از زمان حضور آقای صادقی در مركز هنرهای تجسمی و مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی، بارها مسائل خودمان را برای ایشان مطرح كردیم ولی ایشان با وجود آن كه در همه موارد به ما قول مساعد برای حل مشكلاتمان دادند ولی در مراجعات بعدی به ما گفته شد بودجه نداریم و به همین دلیل هیچ كدام از برنامه‌های مورد نظر انجمن مثل برپایی نمایشگاه‌های خارجی، خرید آثار و ... انجام نشد.

● مهمترین مسئله ما در برپایی دوسالانه نقاشی بودجه است

منیژه صحی گفت: برای برپایی هفتمین دوسالانه نقاشی، حاضر نشدیم پا در راهی بگذاریم كه احتمال نشدن آن بسیار است. چون بودجه مهمترین مسئله ماست و به همین دلیل از مركز هنرهای تجسمی خواستیم كه خودشان این دوسالانه را برگزار كنند كه مركز هم هنوز اقدامی در این جهت انجام نداده است.

صحی درباره اختصاص بودجه به بخش هنرهای تجسمی گفت:بودجه‌ای كه به بخش تئاتر،سینما و ... اختصاص پیدا می‌كند بسیار بیشتر از بخش هنرهای تجسمی است. درحالی كه اگر مدیریت مركز هنرهای تجسمی فعال و آگاه باشد و از هنرمندان نیز مشاوره بگیرد،می تواند این بودجه را در كنار مدیریت صحیح به درستی به كار بگیرد.

● افزایش بودجه در برنامه‌های جدید هزینه می‌شود

جمشید حقیقت‌شناس یكی دیگر از اعضای هیئت مدیره انجمن هنرمندان نقاش در پاسخ به افزایش بودجه‌ای كه امسال در بخش هنری اعلام شده است گفت:شاید بودجه اضافه شده باشد ولی این افزایش بودجه گاهی ضایعاتی را به همراه دارد. در حالی كه افزایش بودجه باید در راستای كیفیت بهتر برپایی برنامه‌های قبلی هزینه شود، نه این كه بخش‌های جدید به آن اضافه شود.

● افزایش بودجه در فعالیت‌های فرهنگی-هنری نمود نیافته است

صغری زارع عضو هیئت مدیره انجمن هنرمندان نقاش در ادامه گفت: حتی اگر بودجه دوبرابر هم شده باشد، در فعالیت‌های فرهنگی نمود پیدا نكرده است و امكان دارد صرف فعالیت‌های عمرانی شده باشد كه این هم یكی از ضایعاتی است كه در این بخش به چشم می‌خورد.

زارع گفت‌: شاید عدم مدیریت صحیح و برنامه‌ریزی مناسب باعث شده است كه این بودجه به درستی هزینه نشده باشد.

● مشكل اختصاص صحیح بودجه است

نعمت لاله‌ای عضو هیئت مدیره انجمن هنرمندان نقاش گفت: هزینه كردن در بخش هنرهای تجسمی، به ذائقه سیاسی دولت بازمی‌گردد.

وی با بیان این كه ذائقه سیاسی دولت كنونی با ذائقه سیاسی دولت قبلی متفاوت است، گفت: ما اكنون با وجود افزایش قیمت نفت، كمبود بودجه نداریم بلكه مشكل ما اختصاص بودجه است كه مثل دولت قبلی به بخش هنرهای تجسمی تعلق نمی‌گیرد.

● دولت باید پاسخگو باشد

جمشید حقیقت‌شناس گفت: مركز هنرهای تجسمی گویی راه‌های تازه‌ای را یافته و از یاد برده است كه گاهی راه‌های قبلی می‌تواند كیفی‌تر و مثمرثمرتر باشد.

وی با تاكید بر استمرار و جدیت در برگزاری برنامه‌های تجسمی گفت: پشتوانه بی‌ینال ونیز قدمت صدساله آن است، درحالی كه بی‌ینال نقاشی ما در هفتمین دوره خود با مشكل مواجه شده است.

حقیقت شناس تصریح كرد: دولت باید پاسخگوی این مشكل باشد كه چرا دوسالانه نقاشی كه شش دوره را پشت سر گذاشته است، اكنون چنین وضعیتی را پیدا كرده است.

● هنوز یك بی‌ینال بین‌المللی نقاشی نداریم

منیژه صحی با تأكید بر نیاز كشور به برپایی دوسالانه‌های ملی و بین‌المللی گفت: به جز بی‌ینال نقاشی جهان اسلام كه از سوی فرهنگستان هنر برگزار می‌شود ما هنوز یك بی‌ینال بین المللی نقاشی در ایران نداریم.

وی افزود: بی‌ینال ونیز پنجاه و دومین دوره خود را برگزار می‌كند ولی ما هیچ رویداد بین‌المللی در این زمینه نداریم.

صحی همچنین درباره برگزاری منظم دوسالانه نقاشی گفت: در وهله اول مركز هنرهای تجسمی باید نسبت به برگزاری منظم دوسالانه حساس باشد.

● دوسالانه‌های كنونی یك نمایشگاه بیشتر نیستند

صغری زارع با اشاره به برپایی دوسالانه‌ها در ایران گفت: دوسالانه‌های كنونی كه در ایران برگزار می‌شود در شكل اجرایی خود یك نمایشگاه بیشتر نیست در حالی كه دوسالانه تعریف دیگری دارد و برنامه‌های اجرایی دوسالانه باید از مدتها قبل برنامه ریزی و بررسی شود.

وی با بیان این كه دوسالانه‌ها نیاز به تعریف دارند گفت: از هنرمندان حوزه تجسمی می‌خواهیم كه تعریف و منطق درست دوسالانه‌ها را مورد بررسی قرار دهند و دوسالانه‌هایی كه تاكنون برگزار شده است مورد نقد وبررسی قرار بگیرد.

● برپایی نمایشگاه‌های خارج از ایران متوقف شده است

منیژه صحی با اشاره به برنامه‌های انجمن گفت: در گذشته نمایشگاه‌هایی را در خارج از كشور برگزار می‌كردیم و دو هنرمند را به همراه آثار جمعی از هنرمندان به این نمایشگاه‌ها اعزام می‌كردیم ولی با قطع حمایت‌های مركز هنرهای تجسمی،این برنامه‌ها متوقف شد و حتی در نمایشگاهی كه در چین برگزار كردیم از سوی مركز هیچ حمایتی صورت نگرفت و آثار هنرمندانی كه به نمایشگاه تركیه فرستاده شده بود بعد از یك سال و نیم همچنان در گمرك مانده و ترخیص نشده است.

وی افزود: فرصت مطالعاتی خارج از ایران نیز قطع شده است و به این ترتیب، ارتباط فرهنگی و هنری ایران با دنیای هنری معاصر از بین خواهد رفت.

● انجمن هنرمندان نقاش تخصصی‌ترین انجمن هنرهای تجسمی است

جمشید حقیقت شناس گفت:انجمن هنرمندان نقاش با بیش از ۴۰۰ عضو تخصصی ترین انجمن در بین انجمن های مختلف تجسمی است و در تمامی نمایشگاه‌هایی كه برگزار می شود بخش اعظم شركت كنندگان اعضای انجمن هستند.