هنرمند نقاش آمریكایی در كنفرانسی مطبوعاتی در سازمان ملل متحد گفت: با سفر به ایران و آشنایی با فرهنگ غنی ایران، خود را یافتم.

به نقل از اداره كل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، لورا بلوم هنرمند نقاش آمریكایی كه تاكنون سه مرتبه به ایران سفر كرده و ضمن آشنایی و علاقه‌مندی عمیق به فرهنگ و تمدن ایرانی تابلوهایی را در زمینه فرهنگ و هنر ایرانی تهیه كرده و بیست و هفت اثر نقاشی وی كه منعكس‌كننده فرهنگی ایران است، با همكاری بخش فرهنگی نمایندگی دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در محل سالن ورودی درب اصلی سازمان ملل به نمایش گذاشته شده، طی مصاحبه‌ای مطبوعاتی در محل سازمان ملل برداشت خود از فرهنگ غنی ایرانی- اسلامی را تشریح كرد.

بلوم در این كنفرانس مطبوعاتی با اشاره به تجارب سفرش به كشورمان گفت: بعد از حضور در ایران و آشنایی با فرهنگ عمیق و غنی ایرانی، خودم را یافتم و بخش‌هایی از وجود خوشتن خویش را كشف كردم.

وی در ادامه گفت: تاكنون سه بار به ایران سفر كرده‌ام و هر بار با توشه‌ای از یافته‌های عمیق فرهنگی و انسانی جدید به آمریكا بازگشته‌ام.

این نقاش آمریكایی در ادامه گفت: وقتی برای اولین بار به ایران رفتم علی‌رغم تمامی تبلیغاتی كه قبل از سفر شنیده بودم احساس كردم آغوش گرم مردم ایران به روی من باز است و آنها با حسی كه ریشه در مهربانی و فرهنگ غنی آنها دارد با من به گونه‌ای رفتار كردند كه حس كردم درخانه خود هستم.

بلوم در ادامه به نقل خاطرات دیدار خود از شیراز در سال ۲۰۰۴ پرداخت و گفت: وقتی به باغ ارم رفتم حس كردم از بچگی در درونم اینجا را می‌شناسم و احساس كردم به دنیای درونی خود وبه بهشتی كه از بچگی در ذهن خود داشتم سفر كرده‌ام، وی افزود بعد از اینكه با فرهنگ و تمدن ایرانی از جمله آثار حافظ، سعدی و عطار آشنا شدم سعی كردم به مردم آمریكا خصوصا روشنفكران كشورم توضیح دهم كه حافظ و سعدی و سایر شعرای ایرانی كه هستند و چه می‌گویند.

بلوم در ادامه تصریح كرد: فرهنگ ایرانی آنقدر عمق داشت كه حتی من به عنوان یك آمریكایی متولد نیویورك بخشی ناشناخته از وجود خود را بعد از آشنائی با این فرهنگ والا دریافتم. وی افزود مفاهیم عمیق ادبیات ایرانی می‌تواند سرمایه بزرگی برای بشریت باشد و امیدوارم تمامی فرهنگ‌های دنیا بتوانند با شناخت دقیق‌تر از فرهنگ و تمدن ایرانی از آن یاد بگیرند و غنا و عمق آن را دستمایه تحولات آتی خود كنند.

● مراسم اختتامیه نمایشگاه «شیراز شهری از بهشت»

نمایشگاه نقاشی‌های لورا بلوم كه با همت بخش فرهنگی دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در تالار ورودی سازمان ملل برگزار شده بود، در مراسمی با حضور صدها نفر از اندیشمندان، سفراء ونمایندگان كشورها و علاقه‌مندان به فرهنگ و تمدن ایرانی، پایان یافت.

در این مراسم كه در تالار ورودی سازمان ملل برپا بود، لورا بلوم از كوشش‌های دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران و به ویژه تلاش‌های بخش فرهنگی برای برگزاری این برنامه تشكر كرد و در سخنانی با استفاده از تعابیر دینی از خداوند برای فراهم ساختن چنین فرصتی سپاسگزاری كرده و مخصوصا نام الله را به زبان جاری كرد.

وی كه عمیقا" تحت تاثیر این برنامه و حضور میهمانان بود، بار دیگر بر غنای فرهنگی ایران اسلامی اشاره كرد و حیات مجدد خود را مدیون آشنایی با ایران و شناخت چهره‌های فرهنگی بزرگی نظیر حافظ و عطار برشمرد.

دراین مراسم كه از همه اقشار حضورداشتند، برخی از ایرانیان مقیم ضمن ابراز خوشوقتی از چنین اقداماتی، آمادگی خود را برای برگزاری برنامه هایی مشابه به نام ایران در سازمان ملل اعلام داشتند. دكتر مسعود خاتمی از متخصصان بنام درآمریكا، طی مذاكره با دكتر بهرامی احسان مسئول بخش فرهنگی دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران ، آمادگی خود را برای برگزاری برنامه ای فرهنگی به نام ایران اعلام كرد. وی برگزاری این برنامه را كه طی چند سال اخیر بی سابقه بوده است دلگرم كننده توصیف، وازآن به عنوان یك رویداد به یاد ماندنی یاد كرد.

همچنین در این مراسم، برخی از رهبران مذهبی از جمله آقای اد مارتین و دوگ هاوستر، برنقش كلیدی مفاهیم مذهبی در ایجاد تفاهم بین انسانها، توسعه و تقویت این برناه ها را برای فهم دقیق تر بشریت از مناسبات انسانی ضروری ارزیابی كردند. این دو رهبر مذهبی كه از سران منونایت ها به شمار می‌روند، هم اینك با هماهنگی بخش فرهنگی دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، درتدارك میزبانی از یك هیئت عالی‌رتبه علمی - مذهبی از ایران هستند.