آیدین آغداشلو گفت:این گونه نیست كه بی‌ینالی به عظمت و اهمیت نقاشی تهران وابسته به حضور من باشد. دوسالانه كار خودش را با موفقیت انجام خواهد داد.

آیدین آغداشلو درباره پاسخ به درخواست رییس مركز هنرهای تجسمی و انجمن نقاشان برای پذیرفتن دبیری هفتمین دوسالانه نقاشی گفت:حضور یا عدم حضور من برای دبیری هفتمین دوسالانه نقاشی ایران چندان تأثیرگذار نیست و كارها طبق روال خود پیش می‌روند.

آغداشلو تصریح كرد: با شرایط موجود هر چقدر هم كه علاقه داشته باشم، برایم امكان‌پذیر نیست كه این مسئولیت را بپذیرم. بنابراین نه اسم خودم را به مخاطره می‌اندازم و نه باعث توقف كاری می‌شوم.

وی همچنین گفت: وقتی كسی مسئولیتی را می‌پذیرد باید تمام جوانب آن را بسنجد ولی من زمانی كه مسئولیت دبیری هفتمین دوسالانه نقاشی را پذیرفته بودم، همه جوانب امر را نسنجیده بودم و اكنون در شرایط حاضر احساس می‌كنم كار عمده و سازنده ای از دست من برنمی‌آید.

آغداشلو درباره برنامه‌هایی كه برای دوسالانه ارائه كرده بود و مورد تأیید قرار گرفته است گفت: همه برنامه‌هایی كه ارائه كرده بودم كاملاً قابل اجراست.

وی همچنین پیشنهاد كرد «احمد نادعلیان» مدیریت بخش هنر جدید این دوسالانه را برعهده بگیرد و افزود: احمد نادعلیان هم هنرمند خوبی است و هم مدیر خوب و موجهی است كه اگر مدیریت بخش هنر جدید این دوسالانه به ایشان واگذار شود،‌انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود.

آیدین آغداشلو گفت: بی‌ینال نقاشی طی سالیان گذشته از سوی مدیران متعددی برگزار شده است و هفتمین دوره آن نیز با موفقیت برگزار خواهد شد. بنابراین حضور من تغییر اساسی در آن ایجاد نخواهد كرد.

آغداشلو تأكید كرد: من نقاشم و نویسنده و اگر حضورم در جایی مثمر ثمر باشد همین حوزه‌هاست كه از این طریق برخی مباحث بنیادین هنری را مطرح كنم و در قالب نقاشی‌هایم دیدگاهم را درباره جهان به تصویر بكشم. بنابراین همان طور كه قبلاً هم اعلام كرده‌ام، هیچ جایگاهی درعرصه برنامه‌ریزی و مدیریت فرهنگی برای خودم قائل نیستم و از این پس نیز در برنامه‌های فرهنگی و هنری هیچ مسئولیتی را بر عهده نخواهم گرفت.

آغداشلو درباره درخواست‌های مكرر مدیر مركز هنرهای تجسمی و انجمن نقاشان هم گفت: من فكر می كنم در ساختار كنونی فرهنگی ما نسل جدیدی ساخته و پرداخته شده‌اند كه آماده به عهده گرفتن همه نوع مسئولیتی هستند و از این بابت كم و كسری احساس نمی‌شود.

وی افزود: این كه این نسل جدید چگونه مدیریت فرهنگی را انجام می‌دهد مشخص نیست و نیازمند بررسی نقاط قوت و ضعف این افراد است كه در گذر زمان مشخص خواهد شد.

این هنرمند نقاش و كارشناس هنرهای تجسمی درباره داوری‌های گذشته خود در برنامه‌های مختلف فرهنگی و هنری گفت: اگر تاكنون در برنامه‌هایی داوری كردم و نظر دادم با این هدف بوده كه اگر در جایی حضورم تأثیرگذار است دریغ نكنم ولی اكنون به یاد ندارم كه در چه برنامه‌هایی داور بودم و چقدر نظراتم در این داوری‌ها اعمال شده است.

آغداشلو تصریح كرد: همان طور كه می دانید داوری‌ها بر اساس اكثریت آراء صورت می گیرد و البته در اغلب این برنامه ها، با نتیجه نهایی داوری‌ها موافق نبودم.

این هنرمند در پایان گفت: این قصه مفصلی است و من دلشكسته‌تر از آن هستم كه بتوانم با بی طرفی صحبت كنم. ولی واقعیت این است كه حضور و عدم حضورم در جامعه فرهنگی ایران تأثیر زیادی نداشته است.

به گزارش خبرنگار فارس، طی هفته گذشته حبیب‌الله صادقی رییس مركز هنرهای تجسمی و نعمت لاله‌ای سخنگوی انجمن هنرمندان نقاش از آیدین آغداشلو درخواست كردند كه مجدداً دبیری هفتمین دوسالانه نقاشی را بپذیرد .