سمپوزیوم بین‌المللی نقاشی با دو موضوع عدالت و نوع‌دوستی از ۶ تا ۱۲ مردادماه با حضور هنرمندان داخلی و خارجی در موزه امام علی(ع) برگزار می‌شود.

در سمپوزیوم نقاشی ۱۱ هنرمند خارجی از ۸ ملیت و ۷ هنرمند ایرانی به خلق آثار خود می‌پردازند.

این هنرمندان از میان ۴۰ نقاش خارجی با ۲۹ پیش طرح و ۳۶ نقاش ایرانی با ۱۵ پیش طرح از سوی هیئت انتخاب آثار این سمپوزیوم متشكل از «منوچهر معتبر» استاد پیشكسوت طراحی و نقاشی، « پونه جعفرنژاد» نقاش معاصر و شركت كننده در ۹ سمپوزیوم نقاشی و«سیدمحسن هاشمی» مدیر هنرهای تجسمی سازمان انتخاب شده است.

تكنیك مورد استفاده در این سمپوزیوم آزاد است و هنرمندان نقاش باید با استفاده از بوم،‌ رنگ روغن و اكرولیك آثارشان را ظرف مدت شش روز خلق كنند.

در این سمپوزیوم هنرمندانی چون «آنه محمدتاتاری» و «احمد وكیلی» از كشورمان شركت خواهند داشت. هم چنین " یوری دولن" از اسلواكی و " علی جبار حسین" هنرمند عراقی برگزیده سمپوزیوم مجسمه سازی تهران حضور دارند و هنرمندانی از كروواسی، عربستان سعودی، فرانسه ، روسیه ، تركیه ، سوئیس و پرو نیز در این سمپوزیوم به خلق آثارشان خواهند پرداخت.

آیین گشایش سمپوزیوم بین المللی نقاشی امام علی(ع) ساعت ۱۷ روز جمعه ۵ مردادماه با حضور هنرمندان داخلی و خارجی شركت كننده در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) برگزار می شود.

در این آیین گشایش از دو كتاب تازه منشر شده موزه با عناوین " علی در آینه خوشنویسی" و " دیباچه ای بر هنر اسلامی" نیز رونمایی می شود.

آثار خلق شده در این سمپوزیوم، از ۱۲ مردادماه به مدت دو هفته در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) به نمایش گذاشته خواهد شد.

همچنین در بخش جنبی این سمپوزیوم نیز یاسمین سینایی از ساعت ۴ تا ۸ ویژه كودكان كارگاه آموزشی نقاشی با موضوعات دینی برگزار خواهد كرد

بازدید عموم در طول برپایی سمپوزیوم همه روزه از ساعت ۱۶ تا ۱۸ خواهد بود.