رییس مركز هنرهای تجسمی گفت: آثار دوسالانه طراحی پارچه و لباس بر اساس شؤونات اسلامی و اخلاقی جامعه طراحی شده است كه از نظر بصری نیز فاخر و زیبا هستند.

نشست خبری نخستین دوسالانه طراحی پارچه و لباس صبح امروز در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

حبیب‌الله صادقی ریس مركز هنرهای تجسمی و سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در ابتدای این نشست گفت: اولین دوسالانه طراحی پارچه و لباس طرحی است كه از سوی مجلس شورای اسلامی به دولت پیشنهاد شد و دولت برای همراهی، این پروژه را به وزارت ارشاد محول كرد و به این ترتیب وزارت ارشاد موظف به برگزاری نخستین دوسالانه طراحی پارچه و لباس شد و از سوی معاونت هنری ارشاد، بنده موظف به برپایی این دوسالانه در موزه هنرهای معاصر تهران شدم.

صادقی از این دوسالانه عنوان یكی دیگر از دوسالانه‌های بر زمین مانده یاد كرد و گفت: موضوع طراحی پارچه و لباس از سال‌های دور از نظر فرهنگی وهنری مورد توجه بوده است و در سال‌های اخیر با توجه به مباحثی كه در زمینه سامان دهی پوشش‌ها در سطح جامعه و مطبوعات صورت گرفته است، مورد توجه بیشتری قرار گرفت.

وی از برگزاری نمایشگاه «زنان سرزمین من» در كانون پرورش فكری كودكان و نوجوانان به عنوان فعالیت‌هایی در همین راستا یاد كرد و گفت:این نمایشگاه‌ها روایت‌های مختلفی از این موضوع در سطح جامعه است.

سرپرست موزه هنرهای معاصر، فضای موزه را از بهترین فضاهای فرهنگی كشور دانست كه برای نمایش آثار در اختیار این دوسالانه قرار گرفته است و با توجه به اهمیت این بحث، وزارت ارشاد وظیفه خود دانست كه برای نمایش این آثار در موزه اعلام آمادگی كند.

وی افزود: با توجه به فضای نمایشگاهی موزه،‌از میان آثار بسیاری كه ارسال شد حدود ۳۵۰ اثر برای نمایشگاه پذیرفته شد.

حبیب‌الله صادقی همزمان شدن این دوسالانه را با طرح مبارزه با پوشش‌‌های نامناسب كه از امروز از سوی نیروی انتظامی از سر گرفته می‌شود،گفت: نیروی انتظامی مؤلفه‌های خاص خود را دنبال می‌كند و طرح مبارزه با پوشش‌های نامناسب از جمله سیاست‌های كلان دولت است ولی بحث فرهنگی آن وبرپایی دوسالانه را وزارت ارشاد چندین سال است كه پیگیری می‌كند و به دنبال ابلاغ اجرای آن از سوی مجلس در دستور كار جدی ارشاد قرار گرفت كه بیشتر بحث تصویری و هنری آن اهمیت پیدا می‌كند.

سرپرست موزه هنرهای معاصر در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اجرایی بودن و قابل استفاده بودن این آثار در سطح جامعه و ارتباط با نهادهای مرتبط با پارچه ولباس برای استفاده از این طرح‌ها گفت: از ابتدای بحث این دوسالانه با تولیدكنندگان پوشاك و همه سازمان‌هایی كه به نحوی با بحث پارچه ولباس مرتبط هستند وارد مذاكره شدیم كه با روشن شدن چراغ این دوسالانه،‌ موزه كانون توجه این افراد خواهد شد و درجلسات تحلیل و بررسی آثار این دوسالانه نیز حضور خواهند یافت.

وی همچنین درباره تضمین پوشیدن این لباس‌ها و عدم برخورد با افرادی كه از این لباس‌ها استفاده كنند، گفت:این آثار بر اساس رعایت شؤونات اسلامی و اخلاقی جامعه طراحی شده است كه از نظر بصری فاخر و زیبا نیز هست.

پاك‌بین یكی از اعضای شورای سیاست‌گذاری این دوسالانه نیز گفت: سال‌های بسیاری بحث طراحی پارچه و لباس مهجور واقع شده بود و با وجود آن كه طراحان كشور از توانایی‌های بسیار بالایی برخوردار بودند، از طرح‌های وارداتی در جامعه استفاده می‌شد.

وی راه‌اندازی انجمن طراحی پارچه و لباس ایران را در راستای ایجاد جایگاهی برای طراحان لباس و دستیابی به اهدافی چون راه اندازی دوسالانه طراحی پارچه و لباس عنوان كرد وگفت:آثار این دوسالانه در دو مرحله مورد داوری قرار خواهد گرفت.

صدیقه پاك بین رییس انجمن طراحان پارچه ولباس نیز در تكمیل سخنان صادقی گفت:تعاملی میان انجمن و صادركنندگان پوشاك، اتحادیه صنف خیاطان،انجمن صنفی نساجان و ... صورت گرفته است كه با تشكیل یك كنفدراسیون از همه دعوت كردیم برای بازدید از این نمایشگاه حتماً‌ حضور پیدا كنند.

وی همچنین گفت: در راستای این تعامل، اتاق طراحی در بخش ‌های تولیدی پوشاك و چاپ پارچه درنظر گرفته شده است كه طراحان در این اماكن مشغول به كار هستند.

پاك بین رعایت موازین شرعی و عرفی،‌ هماهنگی میان نقش و رنگ،هماهنگی آن با برش لباس،كاربردی بودن و جلوگیری از پرت پارچه را از جمله مهترین مسائل مورد توجه در انتخاب آثار عنوان كرد.

سعید فلاح‌فر دبیر اجرایی این دوسالانه از استقبال زیاد شركت كنندگان سخن گفت‌ و درباره تعداد آثار گفت: تعداد ۱۶۲۹ اثر به نمایشگاه ارسال شد كه ۸۷۵ اثر در بخش طراحی پارچه و ۷۵۴ اثر در بخش طراحی لباس به دبیرخانه ارائه شد و در مرحله اول داوری ۴۱۵ اثردر بخش طراحی پارچه و ۳۰۴ اثر در بخش طراحی لباس به نمایشگاه راه یافت.

شهلا محمدزاده دبیر شورای سیاست گذاری نمایشگاه نیز گفت: برپایی دوسالانه، اولین رویداد در تاریخ هنری پارچه و لباس است كه برای رشد وارتقاء مسائل مربوط به پوشش ولباس در سطح جامعه است.

وی مهمترین نكته در این دوسالانه را همسان سازی آن با ارزش‌های فرهنگی در جامعه عنوان كرد كه با خلاقیت وهنر همراه است.

بهروز موسوی امین عضو شورای سیاست‌گذاری این دوسالانه نیز گفت:‌ امسال در چهلمین سال پایه‌گذاری رشته طراحی پارچه و لباس به استقبال نخستین دوسالانه طراحی پارچه و لباس می‌رویم درحالی كه در تمام این ۴۰ سال منتظر چنین روزی بودیم.

وی همچنین به بحث مد اشاره كرد و گفت: مد و پوشاك علاوه بر زیبایی لباس به بهداشت و سلامت بدن و خوش‌اندامی انسان هم می‌اندیشد چرا كه لباس زیبا بر تن افراد فاقد اندام متناسب زیبا نخواهد بود.

وی انتخاب موزه هنرهای معاصر را برای برپایی نخستین دوسالانه طراحی پارچه و لباس قابل تقدیس و حیرت‌انگیز خواند و گفت: از ۴۰ سال پیش تا به امروز از جامعه طراحان پارچه و لباس هیچ گونه حمایتی صورت نگرفته است و امروز این ندا می‌رسد كه می‌توانند در یكی از پنج موزه بزرگ دنیا(‌موزه هنرهای معاصر تهران) آثارشان را به نمایش بگذارند و به این ترتیب پس از این همه سال در حاشیه قرار گرفتن امروز به متن جامعه راه یافتیم.

برپایی كارگاه‌های طراحی و دوخت لباس، چاپ پارچه و نشست‌های علمی به عنوان برنامه‌های جنبی این دوسالانه خواهد بود.

همچنین در این نشست،‌دلیل تأخیر یك ساله برای برپایی این دوسالانه، ارتقاء سطح كیفی آثار در حد شأن موزه هنرهای معاصر عنوان شد.

معاون انجمن طراحان پارچه و لباس درباره وجه هنری و بازاری آثار ارائه شده گفت: طراح خوب باید برای تمام اقشار مختلف جامعه قادر به طراحی باشد.

نخستین دوسالانه طراحی پارچه ولباس فردا در موزه هنرهای معاصر تهران گشایش می‌یابد و به مدت ۱۵ روز برپا خواهد بود.