نشست خبری نخستین دوسالانه طراحی پارچه و لباس صبح امروز با حضور مدیر کل دفتر هنرهای تجسمی وزارت ارشاد، رئیس انجمن طراحان لباس و پارچه و مسئولان اجرایی نمایشگاه در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار شد.

حبیب‌الله صادقی در این نشست گفت: "برگزاری دوسالانه طراحی پارچه و لباس از سوی مجلس شورای اسلامی به دولت پیشنهاد شد و دولت در بخش کارگروه خود در راستای اجرای پروژه حرکت کرد و وزارت ارشاد موظف شد این مسئله را دنبال کند."

مدیر کارگروه نخستین دوسالانه طراحی پارچه و لباس افزود: "برگزاری این دوسالانه به عنوان یک عنصر فرهنگی و هنری طرحی بود که روی زمین مانده بود. در حالی که نقش مهم این مسئله را در جامعه دیده‌ایم. اعضا هیئت علمی دانشگاهها و انجمن طراحان لباس و پارچه با وزارت ارشاد همکاری کردند و طرحی که قرار بود یکسال پیش برگزار شود، امسال با تلاش دوستان به مرحله عملیاتی رسید تا فردا شاهد آغاز آن باشیم."

رئیس موزه هنرهای معاصر تهران در باره انتخاب موزه به عنوان میزبان برپایی نمایشگاه دوسالانه گفت: "با وجود مکان‌هایی چون فرهنگستان هنر و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به دلیل اهمیت ویژه موضوع این دوسالانه از سوی وزارت ارشاد، موزه هنرهای معاصر برای برپایی نمایشگاه انتخاب شده و ما در نمایشگاه پذیرای حدود ۳۵۵ اثر منتخب دوسالانه هستیم."

در ادامه نشست صدیقه پاک‌بین، رئیس انجمن طراحان لباس و پارچه و عضو شورای سیاستگذاری دوسالانه طراحی پارچه و لباس گفت: "رشته طراحی لباس و پارچه در ایران مهجور شده بود و با توجه به توانایی‌های زیاد طراحان از طرح‌های وارداتی استفاده می‌شد. به همین دلیل انجمن طراحان لباس و پارچه را تاسیس کردیم. این نمایشگاه را برای ساماندهی وضعیت پوشش لباس ایران برپا کردیم و امیدواریم سال آینده جامعه ایرانی از این نوع طرح‌ها و پوشش‌ها برخوردار شود."

سعید فلاح‌فر، دبیر اجرایی دوسالانه طراحی پارچه و لباس، در ادامه گفت: "استقبال از این نمایشگاه بسیار زیاد بود و حدود ۱۶۲۹ اثر شامل ۸۷۵ اثر پارچه و ۷۵۴ طرح لباس به دبیرخانه دوسالانه رسید که ۴۱۵ طرح پارچه و ۳۰۴ طرح لباس برای نمایشگاه انتخاب شد. از ۳۰۴ اثر ۱۳ نفر طراح مرد هستند. همچنین از رشته‌های مختلف استادان و دانشجویان آثاری از نقاشی، گرافیک، معماری و صنایع دستی نیز به دبیرخانه دوسالانه ارسال کردند."

شهلا محمدزاده، دبیر شورای سیاستگذاری نمایشگاه دوسالانه طراحی پارچه و لباس، ساماندهی پوشش در ارتباط با هنر و فرهنگ را بسیار ظریف دانست و افزود: "باید ارزش‌های فرهنگی و ارزش‌های هنری را با یکدیگر پیوند دهیم تا به اهداف برگزاری این دوسالانه نزدیک شویم و در امر ساماندهی پوشش در جامعه کارساز باشیم."

در پایان نیز بهروز موسوی نمین، نایب رئیس انجمن طراحان لباس و پارچه در باره تاریخچه انجمن و رشته طراحی پارچه و لباس در دانشگاهها صحبت کرد و گفت: "چهل سال در حاشیه بودیم، اما با برگزاری این دوسالانه چشم‌انداز متن برای ما بسیار جالب توجه است، چرا که طراحان لباس بسیار دلخوش شده‌اند تا در آینده آثارشان به کشورهای دیگر صادر شود."

در پایان این نشست نیز خبرنگاران از نمایشگاه که هنوز به طور کامل آماده نشده بود، بازدید کردند. این دوسالانه در دو مرحله فراخوان داد که اولین فراخوان مهرماه سال گذشته و دومین فراخوان اردیبهشت امسال منتشر شد.