احمد نادعلیان، مجسمه ساز، به دنبال تخریب آثارش در خیابان ولیعصر، روز گذشته با پیگیری مسئولین سازمان زیباسازی شهرداری، غرامت گرفت.

بخشی از آثار هنری احمد نادعلیان در پروژه حجاری بستر خیابان ولیعصر، از سوی پیمانكار بازسازی پیاده‌روی این خیابان تخریب شد كه با واكنش اعتراض‌آمیز این هنرمند همراه شد و پس از پیگیری‌های مستمر، روز گذشته با همكاری مسئولین سازمان زیباسازی شهرداری تهران،موفق به دریافت این غرامت شد.

نادعلیان دراین باره توضیح داد: هدف از گرفتن غرامت،‌احترام به حقوق معنوی هنرمند و برخورد با عاملین تخریب آثار هنری است تا از این پس شاهد اتفاقاتی این چنین نباشیم.

وی با اظهار خرسندی از برخورد مناسب مسئولین سازمان زیباسازی شهرداری برای گرفتن غرامت گفت: این كه مبلغ غرامت، به اندازه ارزش واقعی یك اثر هنری تخریب شده هست یا خیر بحث دیگری است ولی مسئولین سازمان زیباسازی شهرداری تهران نیز موافق بودند تا غرامت تخریب اثر هنری را از مخربین بگیرند تا از این پس شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم.

این هنرمند در ادامه درباره چگونگی این اتفاق گفت: پیمانكار پروژه بازسازی پیاده‌رو خیابان ولیعصر سنگ كم می آورند و به این سنگهای حجاری شده نیاز پیدا می‌كنند و علیرغم آن كه می‌دانستند روی این آثار نقوشی حجاری شده است، آنها را به شكل مثلثی برش می‌زنند و به شكل وارونه برای دور درختان به كار می‌گیرند.

وی درباره آگاهی مخربین از این آثار هنری گفت: تصورم این است كه آنها از پیشینه دانشگاهی من بی خبر بودند و شاید از دید آنها من كارگر ساده‌ای بودم كه می‌توانستم دوباره با دستمزد دیگری این كار را انجام دهم.البته نوع پوشش من درحین كار شاید این تصور را به آورده است كه اهداف جدی در پس این حجاری‌ها حد اقل از دید آنها وجود نداشته است.

این هنرمند محیطی همچنین گفت: آنها بابت این قضیه و خطایی كه انجام داده بودند توجیه نبودند به همین دلیل من اصرار داشتم كه حتما این غرامت گرفته شود و مسئولین سازمان زیباسازی هم خوشبختانه با این كار موافق بودند و به این ترتیب برای جلوگیری از اعمال مشابه آن و تخریب آثار هنری قرار شد این غرامت گرفته شود.

نادعلیان درباره مبلغ غرامت توضیح داد: این آثار شش نقش حجاری شده بود كه روی سه تخته سنگ كار شده بود. برای هر نقش ۳۰۰ هزارتومان غرامت تعیین شد كه شركت مرتبط با پیمانكار این مبلغ را كاهش داده بود و سرانجام با تأیید كارشناس مجسمه سازی، مبلغ یك میلیون و دویست هزارتومان بابت شش نقش تخریب شده غرامت تعیین شد.

این هنرمند درباره قیمت تعیین شده و قیمت واقعی این آثار گفت: این مبلغ تعیین شده برای آن پیمانكار كه شناختی نسبت به آثار هنری ندارد، مبلغ بسیار گزافی به نظر آمد چون تصوری راجع به این مبالغ برای یك اثر هنری نداشت و از سوی دیگر این مبلغ تعیین شده نیز مبلغ واقعی یك اثر هنری نیست و گرفتن این مبلغ به عنوان غرامت در واقع به شكل نمادین صورت گرفت.

این هنرمند معتقد است: اگر چه این آثار تخریب و نابود شده است ولی در واقع اندیشه جدیدی هم متولد شده است.

وی با بیان این كه از نتیجه این كار راضی است تصریح كرد:این آثار همچنان متعلق به من است و علیرغم آن كه عمل تخریب آثار هنری را تأیید نمی‌كنم ولی از سوی دیگر همین تخریب نوعی استعاره از معضلات و مشكلات اجتماعی را نیز به همراه دارد.

وی توضیح داد: گذر از خیابان طالقانی تا انقلاب برای من مثل گذر از تاریخ است و خرد شدن این آثار هنری در اماكنی كه محل فروش قاچاق، زنان خیابانی و ...است استعاره‌ای از معضلات اجتماعی جامعه و خرد شدن شخصیت انسانی است.

نادعلیان همچنین از ساخت مستندی درباره این پروژه خبر داد وگفت:تخریب این آثار بهانه‌ای شد كه این ماجرا را مستند سازی كنم كه این فیلم مستند، روند ساخت این آثار هنری و واكنش‌های متفاوت مردم با هنرمند و اثر او را به تصویر می‌كشد و در ادامه مراحل تخریب آثار و پیگیری‌های لازم برای بررسی این تخریب و غرامت گرفتن نشان داده می‌شود.

وی افزود: برای بازسازی بعضی از صحنه ها تعدادی از نقشها را دوباره حجاری كردم و از همان كارگری كه سنگها را برش زده بود خواستم كه در مقابل دوربین سنگهای نقش زده شده را برش بزند كه با ممانعت گروه پیمانكاری برای تصویربرداری مواجه شدم و در این حین دو سنگ حجاری شده دیگر را نیز شكستند كه به این ترتیب تعداد آثار تخریب شده به هشت اثر رسید.

نادعلیان درباره نمایش این فیلم مستند گفت: قصد دارم آن را به شكل چیدمان ویدئویی در كنار آثار تخریب شده در مكان مناسبی به نمایش بگذارم.

پیش از این هم بسیاری از آثار هنری و مجسمه ها در سطح شهر آسیب دیده است ولی هیچ وقت از سوی هنرمند و یا مالك اثر نسبت به این اعمال واكنشی صورت نگرفته است.

این اقدام احمد نادعلیان برای دریافت غرامت به شكل نمادین صورت گرفت تا از این پس حقوق معنوی یك هنرمند محترم شمرده شود و مردم در قبال تخریب آثار هنری احساس مسئولیت كنند.