درپنجمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران كه اول آذرماه سال جاری در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود، وضعیت موجود مجسمه‌سازی معاصر به نمایش گذاشته می‌شود.

طاهر شیخ‌الحكمایی دبیر شورای سیاست‌گزاری پنجمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران صبح امروز در جمع خبرنگاران گفت: پنجمین دوسالانه با همكاری معاونت فرهنگی -هنری وزارت ارشاد،موزه هنرهای معاصر تهران،مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی،‌ فرهنگستان هنر و به احتمال زیاد شهرداری تهران اول آذرماه سال جاری در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود كه به مدت دوماه ادامه خواهد یافت.

وی افزود: این دوسالانه در دو بخش موضوعی و آزاد برگزار می‌شود و «صلح، زندگی و افق آینده» موضوع آثار ارائه شده در بخش موضوعی این دوسالانه است.

شیخ‌الحكمایی رییس انجمن مجسمه‌سازان، در ادامه بر توجه هنرمندان به سنت،فرهنگ و تاریخ چندهزارساله تمدن ایران تأكید كرد و گفت: برای ارائه آثار هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و هنرمندان درتكنیك و روش كار آزادند كه البته باتوجه به نمایش آثار در فضای موزه هنرهای معاصر تهران، باید به محدودیت فضای نمایشگاهی، ماندگاری اثر و آسیب نرسیدن به آن در زمان حمل و نقل توجه داشته باشند.

وی تأكید كرد: از پذیرفتن آثاری كه در ابعاد بزرگ كار شده باشند معذوریم.

شیخ‌الحكمایی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر حضور سازمان زیباسازی برای خرید آثار این دوسالانه توضیح داد: ما در دوسالانه پنجم، از تمامی سازمان‌ها و نهادهای مرتبط دعوت خواهیم كرد تا آثار این دوسالانه را برای استفاده در فضاهای فرهنگی،هنری وشهری انتخاب كنند كه البته در دوسالانه چهارم، سازمان زیباسازی شهرداری آثار بسیاری را برای اجرا در سطح شهر انتخاب كرد كه در مرحله اجراست.

كوروش گلناری یكی دیگر از اعضای شورای سیاستگذاری دوسالانه نیز گفت: نهادهای دولتی طی سال‌های گذشته برای خرید آثار هنری ضعیف برخورد كردند و امیدواریم موزه هنرهای معاصر، وزارت ارشاد،سازمان زیباسازی شهرداری تهران ودیگر مؤسسات دولتی برای خرید آثار هنری این دوسالانه نیز سهمی داشته باشند.

دیلمقانی دبیر اجرایی این دوسالانه هم گفت: سیاست موزه هنرهای معاصر و مركز هنرهای تجسمی بر حمایت از دوسالانه‌های تجسمی قرار دارد و در این جهت نیز نسبت به خرید آثار هنری دوسالانه‌های مختلف مثل گرافیك،نقاشی، سفالگری و ... برای نگهداری در گنجینه موزه، اقدام كرده است و در این زمینه همیشه پیشرو بوده است.

در ادامه حبیب‌الله صادقی رییس مركز هنرهای تجسمی نیز از برگزاری نخستین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران به عنوان اتفاق میمون ومباركی یاد كرد و گفت: برگزاری این سمپوزیوم در عرصه هنرهای تجسمی و مجسمه‌سازی كشور اتفاق مباركی است كه استعدادهای بالقوه هنرمندان را به نمایش گذاشت و جای تقدیر دارد.

وی همچنین گفت: كتاب چهارمین دوسالانه مجسمه‌سازی را به زودی منتشر خواهیم كرد.

صادقی ابراز امیدواری كرد با حمایت سازمانهایی نظیر شهرداری، فرهنگستان هنر و ... از برگزاری این دوسالانه و تشویق مجسمه‌سازان، آثار فاخر و ارزشمند آنها در محیط‌های شهر به نمایش گذاشته شود.

پریسا خضابی یكی از اعضای شورای سیاست‌گذاری این دوسالانه در ادامه این نشست به استفاده از تجارب خوب دوسالانه‌های قبلی در این دوره اشاره كرد و گفت: بنا به تجاربی كه از دوره‌های قبلی این دوسالانه داشتیم تصمیم گرفتیم هنرمندان دعوت شده به انتخاب خودشان اثری را به دوسالانه تحویل دهند.

وی افزود: در این دوره، آلبوم هنری به همراه رزومه هنرمندان در اختیار هیئت انتخاب آثار قرار می‌گیرد و پس از انتخاب، از هنرمندان دعوت می‌شود تا یكی از آثارشان را به انتخاب خود تا اول شهریورماه به دبیرخانه دوسالانه تحویل دهند و به هنرمندان و دانشجویانی كه برای بار اول در این دوسالانه شركت می‌كنند تا اول آبان‌ماه فرصت داده شده است تا عكس آثارشان را به دبیرخانه تحویل دهند كه پس از قضاوت هیئت انتخاب آثار،از آنها دعوت خواهد شد تا اثرشان را به دوسالانه تحویل دهند.

كوروش گلناری عضو شورای سیاست‌گذاری نیز با اشاره به تصمیم‌گیری‌های شورایی در این دوسالانه گفت: با توجه به انتقاداتی كه به دوسالانه قبلی وارد شد مبنی بر سلیقه‌ای بودن انتخاب‌ها، در این دوره تصمیم گرفتیم برای پرهیز از این شائبه‌ها، تمامی تصیم‌گیری‌ها و انتخاب‌ها به صورت شورایی و آرای جمعی انجام شود.

وی همچنین گفت: برای پرهیز از ریتم تكراری و معمول دوسالانه‌ها، از ایده‌های نو و خلاق استقبال می‌كنیم.

شاهرخ دیلمقانی دبیر اجرایی پنجمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران نیز درباره اهداف شورای سیاست‌گذاری دوسالانه گفت: در این دوره از حركت‌های موفق دوره‌ قبلی استفاده خواهیم كرد و به سمت مؤلفه‌های جدید در هنر مجسمه‌سازی معاصر حركت خواهیم كرد.

دیلمقانی همچنین تلاش برای بروز و ظهور آثار هنرمندان مجسمه‌ساز در فضای شهری را از دیگر اهداف شورای سیاست‌گذاری دوسالانه اعلام كرد.

خضابی یكی از اعضای شورای سیاستگزاری دوسالانه، هدف از برگزاری پنجمین دوسالانه‌ مجسمه‌سازی را نمایش وضعیت موجود مجسمه‌سازی ایران خواند و گفت:ما قصد نداریم بهترین آثار را در دوسالانه به نمایش بگذاریم بلكه قصد ما به نمایش گذاشتن وضعیت موجود مجسمه سازی معاصر است.

پریسا خضابی درباره فراخوان این دوسالانه گفت: پیش نویس فراخوان آماده شده و جزئیات آن طی روزهای آینده اعلام خواهد شد. همچنین اسامی هیئت داوران و انتخاب آثار این دوسالانه نیز هنوز مشخص نشده است كه متعاقباً اعلام خواهد شد.

شیخ‌الحكمایی هم گفت: در هر بخش سه برنده خواهیم داشت كه میزان جوایز این برندگان هنوز مشخص نشده است.

چهارمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران سال ۸۴ در مؤسسه فرهنگی-هنری صبا، خانه هنرمندان و نگارخانه كمال‌الدین بهزاد برگزار شد كه با مروری بر آثار لیلیت تریان،ناهید سالیانی،سیروس قائم مقامی و محمدعلی مددی همراه بود و ۲۲۱ اثر از ۱۳۳ هنرمند به نمایش گذاشته شد.

پنجمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران اول آذرماه سال جاری در موزه هنرهای معاصر تهران برگزار می‌شود.