بزرگ ترین مجموعه نقاشی با موضوع «حماسه كربلا» از صبح روز تاسوعا تا ظهر عاشورا در تبریز خلق می شود.

حسن نجفی، رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی به عنوان برگزاركننده این طرح گفت: نمایشگاه «۷۲ بوم، ۷۲ بغض» عنوان برنامه ای است كه در سال گذشته برای نخستین بار در كشور به اجرا گذاشته شده و به دلیل استقبال مردم و هنرمندان، این طرح به صورت سالانه در روزهای تاسوعا و عاشورا در تبریز برگزار خواهد شد.

به گفته وی بیش از ۲۵۰ هنرمند نقاش از استان های شمال غرب كشور در این برنامه شركت كرده اند كه از صبح تاسوعا تا ظهر روز عاشورا نقاشی های خود را با موضوع «حماسه كربلا» به تصویر خواهند كشید.

نجفی همچنین افزود: محل برپایی این برنامه در محل مجموعه فرهنگی سینما قدس تبریز بوده و ۳ فیلم مستند نیز از سوی سه مستندساز برجسته این منطقه از مراحل اجرای نمایشگاه ساخته می شود.

رئیس حوزه هنری آذربایجان شرقی با بیان این كه ایده برپایی چنین برنامه ای از سوی جوانان عضو اتاق فكری این مجموعه ارائه شده است یادآور شد: امروزه یكی از دغدغه های اصلی جامعه، جهت دهی فكری هنرمندان جوان ایران به سوی مفاهیم دینی و مذهبی است كه این برنامه نقش و تأثیر بسیاری در اشاعه فرهنگ عاشورایی میان هنرمندان داشته است.

وی تولید انبوه مضامین هنر دینی را از دیگر دستاوردهای برنامه اجرا شده دانست و گفت: در سال گذشته ۱۴۴ اثر در قالب برنامه «۷۲ بوم، ۷۲ بغض» خلق شد كه استقبال بسیاری در گالری های شهرهایی چون تهران، قزوین، ارومیه و سنندج از آنان به عمل آمد.

به گفته نجفی امسال نیز آثار ارائه شده در شهرهایی چون شیراز، اصفهان، مشهد، همدان و ... برای بازدید عموم به نمایش گذاشته خواهد شد.

محمدعلی پورشهلایی، كارشناس فرهنگی دانشگاه نبی اكرم (ص) تبریز به عنوان یكی از مسئولان اجرایی این برنامه نیز با اشاره به اهمیت حضور هنرمندان در مراسم دینی و مذهبی یادآور شد: هدف عمده هنرمندان و دانشجویان این دانشگاه از حضور در این برنامه، فرهنگ سازی صحیح و مناسب با حماسه عظیم كربلا در سطح جامعه است.

وی تأكید كرد: محور آثار خلق شده در مورد فرهنگ ایثار، رشادت و شهادت خواهد بود و از این طریق سعی شده است از ارائه آثار نقاشی سطحی و حتی انحرافی كه در سال های گذشته باب شده بود، جلوگیری شود.

مسئول اجرایی دانشگاه نبی اكرم (ص) همچنین از برگزاری همایش «ملودی های عزا» در آینده ای نزدیك خبر داد و افزود: متأسفانه خرافات و برخی انحرافات در عزاداری ها، نقاشی ها و مداحی های ماه محرم در سطح كشور رسوخ كرده كه ورود هنرمندان متعهد به این عرصه، یكی از مهم ترین راهكارهای مقابله با آن خواهد بود.

گفتنی است به منظور جهت دهی فكری و توجیه هنرمندان شركت كننده در برنامه «۷۲ بوم، ۷۲ بغض» استادان برجسته دینی و هنری كشور در تبریز حضور یافته و برای شركت كنندگان سخنرانی می كنند. در این راستا، استاد جابر عناصری نیز با موضوع «جلوه های عرفانی و زیبایی شناختی عاشورا در تبریز به سخنرانی و به تبیین حوادث حماسه كربلا می پردازد.