رضا دقتی تاكید كرد كه تصویر الهام گرفته شده در نقاشی مونالیزای شرقی مربوط به هیچ یك از عكس‌های او نیست.

این عكاس ایرانی مجله‌ی نشنال جئوگرافیك گفت: به‌رغم اعلام منابع خبری از فرانسه، تصویر مونالیزایی كه توسط نقاش افغان - حافظ پاكزاد - خلق شده متعلق به استیو مك‌كوری عكاس شهیر آمریكایی است كه در سال ۱۹۸۳ گرفته شده و به اشتباه به من منسوب شده است.

این عكس روی جلد یكی از شماره‌های مجله نشنال جئوگرافیك در سال ۱۹۸۵ منتشر شده است. در این تصویر چشمان فراموش نشدنی و لباس ژنده‌ی دختر ۱۲ ساله‌ی افغانی به‌نام "شربت گل" كه خانه و كاشانه‌اش را ترك كرده و در كمپ پناهندگان در پاكستان روزگار می‌گذارند، داستان مصائب او را بازگو می‌كنند.

مك‌كوری پس از ۲۰ سال باردیگر به منطقه بازگشته و شربت گل ۳۰ ساله را پیدا می‌كند.

شربت گل كه اكنون مشهورترین زن افغان به‌شمار می‌رود، زندگی و حیاتش را اراده خداوند می‌داند و گفته می‌شود كه به‌عنوان یك بانوی مسلمان بعدها به استیو مك‌كوری اعتراض كرده كه چرا در آن عكس قسمتی از موهایش مشخص است.

بنا بر این گزارش، حافظ پاکزاد، برای نخستین‌بار این مونالیزا به‌گونه‌ای ‌تصویر كرده است كه لبخندی ندارد. اخم كرده و گویا می‌خواهد تمام غم و اندوه زن افغان را در چهره‌اش نشان دهد.

خالق این نقاشی و مونالیزای بدون لبخند، معتقد است كه در افغانستان، زنان افغانی اجازه‌ی لبخند زدن ندارند. بنابراین ژوكوند افغانی او غمگین است.