تندیس نام امام علی(ع) ساخته جعفرنجیبی عصر دیروز در موزه هنرهای دینی امام علی(ع) پرده‌برداری شد.

تندیس نام مبارك امام علی(ع) دوسال پیش از سوی موزه هنرهای دینی امام علی(ع) درمیان بیش از ۷۰۰ هنرمند به مسابقه گذاشته شد كه از آن میان جعفر نجیبی گوی سبقت را از دیگران ربود و توانست رتبه اول این مسابقه را از آن خود كند.

نجیبی در توضیح اثر خود گفت:این اثر را به سفارش موزه امام علی(ع) و با حمایت سازمان فرهنگی،هنری شهرداری تهران و در مدت زمان شش ماه ساختم.

وی افزود:این تندیس با جنس بتن گلاسه و در ارتفاع ۴ متر ونیم ساخته شده است كه البته دوست داشتم از برنز استفاده كنم ولی به دلیل هزینه‌ بالای برنز از بتن گلاسه دركار استفاده كردم و روی آن پتینه برنز انجام شده است.

جعفر نجیبی در تشریح ویژگی‌های معنایی این تندیس گفت:كشیدگی این اثر نیز یادآور درخت سرو و مقاومت آن است كه اشاره به دلیری و مقاومت امام علی(ع) دارد و در بخش دیگری از این اثر از فرم پرنده برای اشاره به شهادت‌طلبی ایشان استفاده كردم و درفضای خالی و منفی تندیس نیز فردی درحال عبادت ونماز خواندن دیده می‌شود و اگر از زاویه دیگری به این تندیس نگاه كنیم فرم شمشیر را خواهیم دید كه اشاره‌ای به شمشیر ذوالفقار امام علی(ع) است.

وی با بیان این كه از فرم‌های ایرانی و مذهبی در ساخت این تندیس استفاده كرده است گفت:برخی تصور می‌كنند در مجسمه‌سازی باید از نیم‌تنه یا فیگور انسان استفاده كرد درحالی كه می‌توان از هرچیزی با استفاده از فرم،فضا و رعایت جنبه‌های زیبایی‌شناسی مجسمه ساخت.

تندیس نام امام علی(ع) در ضلع شرقی موزه امام علی(ع) نصب شده است.

سكه بهار آزادی با طرح امام،مجسمه دهخدا،تختی،جلال آل احمد درتهران و مجسمه‌ ۵متری متفكر دراصفهان،مجسمه شمس تبریزی،هفت دلفین ۷متری در خوی،نیم‌تنه كمال‌الدین بهزاد در تبریز،تندیس نوازنده در پارك هنرمندان،اثرحجمی ۶ متری گربه‌ها در تركیه ازجمله آثار حجمی این هنرمند است.