رییس تشكیلات خودگردان فلسطین با تایید بر ضرورت حل بحران فلسطین با رژیم صهیونیستی اعلام كرد: باید به ملت فلسطین و اسراییل این امید داده شود كه راه حل دایمی برای بحران فلسطین و اسراییل وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری كویت، محمود عباس (ابومازن)، رییس تشكیلات خودگردان كه در كنفرانس خبری مشتركی با خاویر سولانا، رییس سیاست خارجه اتحادیه اروپا سخن می گفت، اظهار داشت: ما به نقشه راه به عنوان بهترین راه حل موجود برای برقراری صلح در منطقه معتقد و متعهدیم. وی افزود: گفتگوهای صلح باید براساس اصل تشكیل دو كشور مستقل فلسطین و اسراییل، احترم به تمامی قطعنامه های بین المللی موجود، ریشه كنی خشونت و تعهد به تمامی قطعنامه های صلح سابق كه میان تشكیلات خودگردان و اسراییل به امضا رسیده است و نیز طرح اعراب برای صلح انجام گیرد.ابومازن گفت: من در دیدار با سولانا آخرین تحولات موجود در قضیه فلسطین و در راس آن توافقنامه نشست مكه و تشكیل دولت متحد ملی فلسطین را به گفتگو گذاشتم و نیز یكی دیگر از محورهای مهم گفتگو در این دیدار به بررسی دیدگاه آینده ما نسبت به حل بحران سیاسی موجود میان اسراییلی ها و فلسطینی ها متمركز بود كه این راه حل چیزی جز تشكیل دو كشور مستقل فلسطینی و اسراییلی نیست. ابومازن هم چنین با اشاره به تحریم های بین المللی موجود علیه فلسطین تاكید كرد: ما امیدواریم كه این تحریم سیاسی و اقتصادی موجود علیه ملت فلسطین بزودی برداشته شود. وی تصریح كرد: هدف اصلی و اساسی از این سفر اروپایی همین است و امیدارم محقق شود. از سوی دیگر سولانا نیز با تایید بر اهمیت نقش عملكرد كمیته چهار جانبه اظهار داشت: كمیته چهار جانبه بهترین راه كار موجود برای پیشبرد صلح در خاورمیانه است.وی افزود: كمیته چهارجانبه روابط بسیار خوبی با كشورهای عربی دارد و در تلاش است كه در پیشبرد روند صلح موفقیت هایی را كسب كند و شرایط معیشتی فعلی فلسطینیان را بهبود ببخشد. سولانا گفت: من در دیدار با عباس آخرین تحولات موجود در قضیه فلسطین را به بررسی گذاشتم كه در راس این تحولات تلاش های انجام گرفته برای تشكیل دولت متحد ملی فلسطین و نتایج بدست آمده در نشست این كمیته چهارجانبه قرار داشت. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصریح كرد: در این دیدار هم چنین راهكارهای موجود برای حل مسالمت آمیز بحران فلسطین و اسراییل و هموار ساختن زمینه لازم برای تشكیل كشور مستقل فلسطین و اسراییلی نیز به ارزیابی گذاشته شد.

سولانا تاكید كرد: ما هرگز در هیچ روزی پشت به فلسطینی ها نكردیم ونخواهیم كرد و بزرگترین دلیل بر این مطلب كمك هایی است كه اتحادیه اروپا در سال گذشته به فلسطینی ها ارایه كرده است كه این كمك ها از كمك های سال ۲۰۰۵ نیز بیشتر بوده است. وی ابراز امیدواری كرد كه تشكیلات خودگردان موفق به تشكیل دولت متحد ملی فلسطین شود، زیرا این امر برای بهبود وضعیت موجود در مناطق فلسطینی ضروری است.سولانا گفت: تشكیل دولت متحد ملی فلسطین هم چنین برای از سرگیری مجدد گفتگوها میان اسراییلی ها و فلسطینی ها، هدف تشكیل دو كشور مستقل فلسطینی و اسراییلی و برقراری ثبات در آن منطقه لازم است. مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه درباره چگونگی پایان دادن به محاصره بین المللی موجود علیه فلسطینیان كه از زمان پیروزی حماس در انتخابات آغاز شده است، گفت: دولت فلسطین هنوز تشكیل نشده است و باید در انتظار تشكیل این دولت و عملكرد برنامه های آن باشیم. سولانا اظهار داشت: دولت آینده فلسطین به خوبی از مبادی و اصول بین المللی كه باید به آن تعهد داشته باشد، آگاه است و این اصول ریشه كنی خشونت، اعتراف به مشروعیت اسراییل، تعهد به توافقنامه ها و قطعنامه های بین المللی سابق كه میان اسراییل و فلسطین به امضا رسیده است، می باشد.از سوی دیگر سه فلسطینی در تازه ترین درگیری بین احزاب فلسطینی، كشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند.آسوشیتدپرس گزارش داد: در تازه ترین درگیری كه توافق مكه برای تشكیل دولت وحدت ملی فلسین را مورد تهدید قرار داده است، سه فلسطینی كشته و ۹ نفر دیگر زخمی شدند. درگیری زمانی آغاز شد كه محمد قلبان ۲۸ ساله از فرماندهان شاخه نظامی حماس در تیراندازی چندین شبه نظامی خودرو سوار، كشته شد. چند ساعت بعد یك جوان ۲۲ ساله متعلق به یك خانواده وفادار به فتح كشته شد و اسماعیل صباح ۷۵ ساله نیز قربانی تبادل آتش بین حماس و فتح شد.به گفته منابع آگاه، ۹ نفر در این درگیری زخمی شدند كه حال چهار نفر از آنها وخیم گزارش شده است. این در حالی است كه دست كم ۱۳۰ نفر در درگیری حماس و فتح تا زمان توافق مكه، كشته شدند.