امروز یکشنبه بیست و دوم بهمن ماه سال۱۳۸۵ هجری شمسی ، مصادف است با بیست و دوم محرم الحرام سال ۱۴۲۸هجری قمری و برابر است با یازدهم فوریه سال ۲۰۰۷ میلادی.

● پیروزی انقلاب اسلامی :

در این روز درسال ۱۳۵۷ انقلاب اسلامی ایران که ثمره ی سالها تلاش مردم ایران در رسیدن به استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی بود ثمر داد و مردم با فتح یک یک مراکز حساس دولتی انقلاب اسلامی را به پیروزی رساندند . در این میان پنج رکن حکومت دیکتاتوری شاه نیز نتوانست در برابر قیام مردم ایران مقاومت کند . نیروهای مسلح و واحدهای امنیتی که عمده ترین نهاد حافظ نظام بودند.، سازمان اطلاعات و امنیت کشورکه از اواخر ۱۳۳۵ کار خود را آغاز نمودو رئیس آن عنوان معاون نخست وزیر را داشت و رئیس آن را شخص شاه منصوب می کرد ، دربار که در برگیرنده فرزندان رضاشاه، همسران و فرزندان آنها، ملکه و مادرش بود ، دیوان سالاری که ناشی از فربه شدن دولت در دوره آخر زمامداری محمد رضا پهلوی بود و حزب رستاخیز، هیچ یک نتوانستند در برابر خروش ملت ایران که از سال ۱۳۴۲ ه ش آغاز شده بود تاب بیاورند .

عصر هنگام در اوج خروش ملت ایران آخرین پس مانده های استبداد که به ناحق رادیو وتلویزیون را به ضرب سرنیزه اشغال کرده بودند ، گریختند . صدای راستین ملت ایران در حالی که مردم سقوط آخرین دژهای استبداد را جشن گرفته بودند عصر امروز اختناقی را که سالیان دراز براین دستگاه حکمفرما بود در هم شکست و آوای دلنشن "ای ایران ، ای مرز پر گهر " در گوش ها طنین انداز شد . با آغاز پخش صدای واقعی ملت ایران از رادیو و پخش سرود "ای ایران" صدای گوینده چنین طنین انداز شد :

"اینجا تهران است صدای راستین ملت ایران ، صدای انقلاب . امروز به همت مردانه ملت آخرین دژهای استبداد فرو ریخت .

یکی از آخرین آنها رادیو بود ، صدای واقعی استبداد. ملت به ما نیرو داد و راهمان را هموار کرد تا بتوانیم همچون پاره ای کوچک از پیکر عظیم مردم صدای انقلاب را به گوش ها برسانیم . "

امام خمینی به همین مناسبت پیامی صادر کردند :

ملت شجاع ایران ! خواهران ! برادران آگاه تهران !

اکنون که به خواست خداوند متعال پیروزی نزدیک است و نیروی ارتش عقب نشینی و عدم دخالت خودشان را در امور سیاسی ابراز و پشتیبانی خوشان را از ملت اعلام کرده اند ، ملت عزیز و شجاع با کمال مراقبت از اوضاع و در عین حفظ آمادگی برای دفاع احتمالی در صورتی که نیروی ارتش به پادگانهای خود رفته اند ، آرامش و نظم را حفظ نمایند . اگر اخلال گران بخواهند با آتش سوزی و خرابکاری فاجعه به بار آوردند آنان را به وظیفه شرعی و انسانی شان آگاه گردانند و نگذارند اینن قبیل کار ها

موجب هتک حرمت ملت شود و به سفار تخانه ها حمله نکنند . واگر خدای نخواسته ارتش باز میدان آمد واجب است آنان را با شدید ترین وجه دفع کرده با تمام نیرو و قدرت از خود دفاع نمایند . این جانب به امرای ارتش اعلام می کنم که در صورت جلوگیری از تجاوز ارتش پیوستن آنان به ملت و دولت قانونی ملی اسلامی ، ما آنان را از ملت و ملت را از آنان می دانیم و مانند برادران با آنان رفتار می نماییم . از خداوند متعال پیروزی مردم دلاور ایران را خواستارم . والسلام علیکم ورحمه الله و برکاته

روح الله الموسوی الخمینی

● دیگر وقایع این روز بزرگ :‌

▪ مهندس بازرگان طی پیامی اعلامیه های فرمانداری نظامی را توطئه ای علیه انقلاب خواند .

▪ بختیار گفت : در حال حاضر رشته امور از دست آیت الله خمینی خارج شده است .

▪ سرلشکر ریاحی فرمانده گارد در میادان فوزیه گلوله خورد .

▪ تهران صحنه خونین جنگ و خونریزی شده است . در گیری ارتش با مردم مسلح در خیابانها همچنان ادامه دارد .

▪ غالب خیابانهای تهران سنگر بندی شده و دراختیار افراد مسلح مردمی قرار گرفته است .

▪ تمام کلانتری ها، پاسگاههای ژاندارمری و قرار گاه پلیس به تصرف مردم مسلح وغیر مسلح در آمد .

▪ ستاد ژاندارمری واقع در میدان ۲۴ اسفند سقوط کرد و به دست افراد نیروی هوایی ، در یایی ، چریک ها و مردم افتاد .

▪ ارتش مردمی اعلامیه داد و برای مردم دستور العمل هایی صادر کرد .

▪ ساعت ده و نیم شب، شورای عالی ارتش با شرکت رییس ستاد، وزیر جنگ و غالب فرماندهان تشکیل جلسه داد و پس از مذاکره در اعلامیه ای خاطر نشان کرد : برای جلوگیری از هرج و مرج و خونریزی بی طرفی خود را در مناقشات فعلی اعلام و به یگانهای نظامی دستور داده شده که به پادگانهای خود مراجعه نمایند .

در این اعلامیه با حذف کلمه شاهنشاهی آمده است : ارتش ایران وظیفه دفاع از استقلال و تمامیت کشور عزیر ایران را داشته و تاکنون در آشوب های داخلی سعی نموده است با پشتیبانی از دولت های قانونی این وظیفه را به نحو احسن انجام دهد . با توجه به تحولات اخیر کشور شورای عالی ارتش در ساعت ده و سی دقیقه امروز بیست و دوم بهمن ۱۳۵۷ تشکیل و به اتفاق آراء تصمیم گرفته شد که برای جلوگیری از هرج و مرج و خون ریزی بیشتر بی طرفی خود را در مناقشات سیاسی فعلی اعلام و به یگان های نظامی دستور داده که به پادگان های خود مراجعه نمایند . ارتش ایران همیشه پشتیبان ملت شریف و نجیب و وطن پرست ایران بوده و خواهد بود و از خواسته های ملت شریف با تمام قدرت پشتیبانی می کند .

▪ شهربانی کل کشور سقوط کرد و به دست نیروهای مردمی افتاد . پس از سقوط شهربانی زندان کمیته نیز به دست مردم مسلح فتح شد .

▪ دانشکده افسری دانشکده پلیس و دبیرستان نظام پس از چند ساعت زد و خورد به دست نیروهای مردمی فتح شد .

▪ زندان قصر توسط نیروهای مسلح گشوده شد و زندانیان فرار کردند . هژبر یزدانی و محرمعلی خرم جزء زندانیان فراری بودند .

▪ تمام پادگانهای نظامی و انتظامی تهران به دست نیروهای مسلح مردمی افتاد .

▪ زندان و پادگان جمشید یه پس از بیست و چهار ساعت زد و خورد تصرف شد و عده ای از زندانیان رژیم پهلوی از زندان متواری شدند .

▪ پس از سقوط پادگان و زندان جمشید یه عده ای از زندانیان توسط مردم بازداشت و به مدرسه رفاه اعزام شدند . دستگیر شدگان عبارت بودند از غلامرضا نیک پی ، منصور روحانی ، دکتر شیخ الاسلام زاده ، دکتر منوچهر آزمون و سالا ر جاف .

▪ هویدا از زندان به مدرسه رفاه انتقال یافت .

▪ فرمانداری نظامی آخرین اعلامیه خود را صادر کرد . به موجب این اطلاعیه از نظامیان خواست که در اجرای تصمیم شورای عالی ارتش به پادگانهای خود برگردند .

▪ رادیو و تلویزیون ایران به دست مردم تصرف شد .

▪ سپهبد نوروزی سرپرست شهربانی و عباس امیر انتظام سرپرست کاخ نخست وزیری شدند .

▪ پادگان عشرت آباد شورش کرد . شبه کودتای گروهی نظامی را مردم و پرسنل نیروی هوایی در هم شکستند .

▪ مردم برای دفاع از انقلاب در سراسر شهر سنگر بستند .

▪ آمریکا شصت و سه تفنگدار و شش هلیکوپتر به ترکیه فرستاد و به آنها دستور داد در نزدیک ترین نقطه به مرز ترکیه و ایران مستقر شوند تا در صورت لزوم به یاری ۱۹ تفنگدار در یایی که در حال حاضر از سفارت آن کشور در تهران نگهداری می کنند بشتابند.

▪ خبرگزاری پارس : از ساعت ۲۳ دیشب تا ۲۴ امشب جمعه ۱۶۳ نفر در حوادث تهران کشته و ۶۲۲ نفر مجروح شده اند .

▪ بازرگان : اعلامیه شمار یک دولت موقت : خبری که ساعت ۱۴ امروز در رادیو تهران دائر بر ممنوعیت عبور و مرورشهر تهران از ساعت ۱۶ و سی دقیقه به بعد پخش شده است توطئه ای علیه پبروزی انقلاب اسلامی مردم می باشد و پذیرفتنی نیست .

برقرار باد حکومت جمهوری عدل اسلامی. نخست وزیر مهدی بازرگان

▪ از ظهر امروز تا نیمه شب مردان مسلح و گروهی از پرسنل نیروی هوایی موفق شدند، نعمت الله نصیری رییس اسبق سازمان اطلاعات و امیت کشور ، سپهبد رحیمی رییس شهربانی و فرماندار نظامی تهران و حومه ، سالار جاف نماینده پاوه و مسوول کشتار مردم در آن منطقه ، منصور روحانی وزیر اسبق کشاورزی ، منوچهر آزمون وزیر کار کابینه هویدا و مشاور در امور اجرایی کابینه شریف امامی ، نیک پی وزیر و سناتور سابق و شهردار اسبق تهران و سپهبد کمال را که عده ای از آنان در پادگان جمشیدیه به عنان زندانی زندگی می کردند به بازداشگاه موقت ستاد انقلاب اعزام کنند . از بین این افراد سپهبد کمال آزاد شد .

▪ تیمسار سپهبد رحیمی فرماندار نظامی و رییس شهربانی کل کشور هنگام سقوط پایگاه شهربانی دستگیر شد .

▪ یاسر عرفات رهبر سازمان آزادی بخش فلسطین در پیامی برای آیت الله روح الله خمینی رهبر مذهبی ایران اعلام کرد : بازگشت شما به ایران یک رویداد تاریخی بود و بازگشت پیروزمندانه شما این احساس را در ما زنده کرد که سرانجام آزادی اماکن متبرکه مسلمین در فلسطین به خواست خداوند قابل حصول گردیده است ... ما آنقدر به مبارزه ادامه می دهیم تا به دیوار های بیت المقدس برسیم و پرچم های دو انقلابمان ( انقلاب ایران و انقلاب فلسطین ) را بر فراز دیوار های این شهر مقدس به اهتزاز در آوریم . وی همچنین از آیت الله خمینی و ملت ایران خواست هوشیاری کامل و آمادگی خود را همچنان حفظ کنند زیرا آمریکا به همدستی صهیونیسم و عمال خود در خاورمیانه سعی خواهد کرد به پیروزی انقلاب شما صدمه وارد سازد .

▪ پیمان ننگین ترکمانچای :

در چنین روزی در سال ۱۲۰۷ ه ش پیمان ننگین ترکمانچای میان فتحعلی شاه قاجار و پاسکوویچ روسی منعقد شد . پس از عهد نامه گلستان که یکی از ننگین ترین عهدنامه های دولت ایران با دول بیگانه بود ، دوره دوم جنگ های ایران و روسیه آغاز شد . در این میان جنگ گنجه مهمتر از همه می نمود عباس میرزا فرمانده سپاه ایران با حرکت به سوی گنجه در این منطقه سنگر گرفت . در این میان پاسکوویچ فرمانده سپاه روس نیز خود را به این منطقه رساند . ابتدا عباس میرزا به د لیل برخی آشفتگی ها در سپاه خود خواست که جنگی اتفاق نیافتد اماتلاش او موثر نیافتاد و جنگ وسیعی در این منطقه در گرفت . در پایان نیز سپاه روس فاتح میدان شد . عباس میرزا سرانجام در ناحیه ترکمانچای خواست که جلوی پاسکوویچ را بگیرد اما در آنجا نیز شکست خورد و سرانجام مجبور شد که شرایط صلح را بپذیرد . در این میان پاسکوویچ که خود را مغرور از فتح جنگ می دید برای سپاه ایران ضرب الاجلی تعیین کرد و گفت چنانچه تا پنج روز تکلیف صلح مشخص نشود عازم تهران خواهد شد . در این میان شاه سرانجام تن به امضای عهدنامه ترکمانچای داد . مفاد این عهدنامه به این شرح است :

۱- واگذاری خانات ایروان و نخجوان به دولت روسیه و تخلیه طالش و مغان از سپاه ایران .

۲- پرداخت ده کرور تومان ( پنج میلیون تومان )به طور اقساط از طرف ایران به روسیه به عنوان غرامت جنگی

۳- اجازه عبور و مرور آزاد به کشتی های تجاری روسی در در یای مازندران

۴- رضایت به انعقاد یک عهدنامه تجاری بین ایران و روسیه و حق اعزام کنسول و نمایندگان تجاری به هر منطقه از مناطق ایران که روس ها لازم بدانند .

۵- حمایت از ولیعهدی عباس میرزا و کوشش در به سلطنت رساندن وی پس از مرگ شاه

۶- استرداد اسرای طرفین

۷- اعطای حق قضاوت کنسولی به روسیه

علاوه بر امضای معاهده تحمیلی ترکمانچای زیر فشار روس ها یک عهد نامه تجاری نیز با آنان به امضا رسید که تمام بازار ایران را بدون هیچ مانعی در اختیار روس ها قرار می داد .