شاید هنر برای هنرمندانی كه به فضای آن نزدیك باشند یك زبان واحد برای بیان حالات درونیشان باشد، زبان مشتركی كه با گویش‌های مختلف ارائه می‌شود و همین عامل است كه باعث به وجود آمدن هنر نقاشی، مجسمه‌سازی، عكاسی و... می‌شود.

این بار گالری باران به تنهایی میزبان سه نمایشگاه عكس، نقاشی و چیدمان در قالب یك نمایشگاه از گروه ۴?۳ است. این گروه در معرفی خودشان چنین می‌گویند: ۴?۳ یك پیشنهاد دوستانه است. عزم چند هنرمند در تجربه افق‌های تازه و همت،‌ آنها در تمرین كار گروهی فارغ از سابقه نام و نشان فضای گالری باران این بار متفاوت‌تر از همیشه است، زیرا در هر گوشه از آن می‌توانی علاقه‌مندی خود را جست‌وجو كنی.

● ۴?۳

علیرضا ایرانی‌نژاد، به عنوان برپاكننده و مسوول گروه در بیان چگونگی شكل‌گیری گروه خود گفت: ایده همكاری مشترك هنرمندان رشته‌های مختلف (هنرهای تجسمی) به طور دائمی و نه در غالب یك نمایشگاه در سال ۱۳۸۱ در خلال گفت‌وگوهایی میان من و مهدی درخواه در ذهنمان شكل گرفت. هر دوی ما بر این باور بودیم كه رشته‌های مختلف هنرهای تجسمی می‌توانند همچون اعضای یك پیكره واحد در كنار هم باشند. در سال ۱۳۸۴ اولین گام‌های ما با برپایی نمایشگاهی از چهار عكاس شكل گرفت كه شاید گام بزرگی بود در جهت تلاش برای برپایی نمایشگاه امروز ما.

وی همچنین در ارتباط با نمایشگاه این دوره گروه گفت: نمایشگاه فعلی به منظور معرفی گروه ۴?۳برپا شده كه در آن هنرمندان گروه هر یك با نگاه و شنیده خاص خود حول مضمون انسان آثار خود را ارائه داده‌اند. سوژه اصلی این نمایشگاه ?انسان? است كه برگرفته از عنوان نمایشگاه قبلی ما ?یك انسان چند نگاه? شكل گرفته است.

● اگر بذری نروید

در گوشه‌ای از این نمایشگاه درست در زیر تابلوهای نقاشی به اثر چیدمان یكی از اعضای گروه ۴?۳ برمی‌خوریم، روی زمین با خرده‌های چوب پر شده و روی این خرده‌ها دو در چوبی قدیمی در كنار یكدیگر قرار گرفته‌اند كه فضایی از نیستی را همچون سنگ‌های قبر به نمایش گذاشته‌اند و درست در بالای یكی از درها چند گلدان كوچك گل‌ به نشانه‌ای از ادامه حیات قرار گرفته است.

وقتی از راحله زمردی‌نیا درباره كارش و توصیف آن توضیح می‌خواهم فقط به نوشته كنار اثر اشاره می‌كند و قضاوت را به عهده بیننده آن می‌گذارد. بر روی متن چنین نوشته شده: ?همچنان این دغدغه را دارم كه مبادا دیگر جای درختی كه امروز به هر دلیلی بریده شده نهالی از بذری نروید و یا نهالی ریشه در زمین نبندد.?

● نمایشگاه عكس

زمان از عواملی است كه به عكس ارزش افزوده می‌بخشد و جدای از ارزش‌های تكنیكی‌ بار هنری، عكس نسخه‌ای می‌شود. ماندنی از آنچه كه شاید لحظه‌ای دیگر وجود ندارد، چیزی كه ویران می‌شود، تفسیر می‌كند، از بین می‌رود یا می‌میرد. چیزی، جایی، كسی. قسمت دیگری از گالری باران متعلق به عكس‌هایی از علی‌رضا ایران‌نژاد، شهرناز زركش و هانی یاری است كه با موضوعیت ?انسان? عكس‌هایی را به تصویر كشیده بودند. عكس‌هایی متعلق به خاطرات یك انسان، شیدایی درون، فرشته وحی و... ایرانی‌نژاد به عنوان یكی از عكاسان در ارتباط با عكس‌های خود گفت: انسان موجود پیچیده‌ای است و هر كس از زاویه‌ای می‌تواند به آن بپردازد و عشق، غریزه، دنیای درون و چیزهایی دیگر به عنوان مثال، من در كارهای خودم سعی كردم كه مفاهیم درونی یك انسان را مانند وحی و نیایش به ترسیم بكشم.

در گوشه‌ای از همین نمایشگاه روی یك پرده سفید عكس‌های خانوادگی زیادی چاپ شده، این پرده دقیقا كنار یك میز قدیمی قرار گرفته و با فضاسازی خاصی كه به وسیله عكاسش ایجاد شده بود گویی آن گوشه از نمایشگاه به دوران ما تعلق ندارد؛ این پرده قسمتی از خاطرات یك خانواده را به همراه دارد. خانواده‌ای كه شاید بسیاری از آنها دیگر در زمان ما زندگی نمی‌كنند و امروز فقط خاطره‌ای از آنها به یادگار مانده است.

● نمایشگاه نقاشی

پرویز معرز، فاطمه ماندگار و نوشین محققی نیز از اعضای گروه ۴?۳ هستند كه كارهای نقاشی در این نمایشگاه ارائه كرده‌اند.

فاطمه ماندگار در ارتباط با كار خود توضیح داد: منظور و هدف من در تمام آثارم طبیعت است و با الهام از طبیعت كارهای این دور از نمایشگاه را نیز ارائه دادم و به خاطر تعلق خاطر خاصی كه به فضای خارج از شهر (روستا) دارم در كارهایم به ترسیم دوك نخ‌ریسی پدربزرگم، باغ انار و گلدان‌های شمعدانی در كنار انسان و تاثیر آن در زندگی شهری پرداخته‌ام.

تصویر یك كره چشم در تمام آثار نقاشی نوشین محقق دیده می‌شود كه وجود ?چشم سوم? را در وجود آدمی یادآور می‌شود. وی در بیان فضای كارهای خود گفت: موسیقی فیلم ?۲۸هفته بعد? تاثیر خاصی در به وجود آمدن ایده و تمركز برای كشیدن این مجموعه آثار با موضوعیت انسان بود.

نمایشگاه گروه ۴?۳ با وجود شش هنرمند و با ۳۵اثر موضوعیت انسان در گالری باران برپاست. گران‌ترین اثر در این نمایشگاه با قیمت ۲۸۰هزار تومان ارائه شده و ارزان‌ترین اثر هم ۵۰هزار تومان قیمت دارد. اعضای گروه ۴?۳ علی‌رضا ایرانی‌نژاد، پرویز معزر، فاطمه ماندگار، شهرناز زركش، هانی یاری، راحله زمردی‌نیا و نوشین محققی هستند. نمایشگاه ۴?۳ تا تاریخ۲۰ دی میزبان علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی است.