قائم مقام وزیر نیرو و معاون برنامه‌ریزی امور اقتصادی گفت: شركت های توزیع برق به بخش خصوصی واگذار و از این به بعد تمام سرمایه‌گذاری در بخش تولید برق توسط بخش خصوصی انجام می‌شود.

حمید چیت چیان امروز در حاشیه سفر خود به گیلان ، با بیان اینكه برای تامین برق كشور طرح های متعددی در دست اجرا است، افزود: تلاش وزارت نیرو براین است كه از این به بعد تمام سرمایه گذاری در بخش تولید برق توسط بخش خصوصی انجام شود، ضمن اینكه طرح هایی در بخش نیروگاه‌های برق آبی، حرارتی و تجدیدپذیر(نیروگاه بادی) در دست اجرا است.

وی ادامه داد: همچنین بخشی از ظرفیت تولید برق و نیز ظرفیت های موجود تولید برق به بخش خصوصی واگذار می شود كه انتظار داریم در نتیجه این اقدام بتوانیم به یك پایه بالاتری از بهره وری در تولید برق دست پیدا كنیم.

چیت چیان در مورد شبكه انتقال برق اظهار داشت: شبكه انتقال برق كه از قبل دولتی بوده، طبق سیاست های اصل ۴۴ همچنان دولتی باقی خواهد ماند.

قائم مقام وزیر نیرو تصریح كرد: شركت های توزیع برق نیز به بخش خصوصی واگذار می شود كه موضوع این واگذاری با چالش هایی روبرو خواهد بود و وزارت نیرو در حال حاضر تلاش می كند مشكلات پیش روی را بردارد.

چیت چیان در مورد زمان برگزاری شركت های توزیع و تولید برق به بخش خصوصی یادآور شد: سال گذشته قانون استقلال شركت های توزیع به تصویب رسید و مطابق این قانون اكنون شركت های توزیع استانی تشكیل شده و در حال آماده سازی برای واگذاری به بخش خصوصی هستیم.

قائم مقام وزیر نیرو در پایان از اجرای طرح های جدید وزارت نیرو خبر داد و خاطر نشان كرد: در طرح های جدید وزرات نیرو در كل كشور مجموعاً حدود ۲۱ میلیارد متر مكعب آب به مدت ۳ سال استحصال و سالانه ۵۰ هزار هكتار شبكه های آبیاری زهكشی توسعه خواهد یافت.