نمایشگاه نقاشی‌های سعید معیری‌زاده، با عنوان «بازخوانی آثار شكسپیر و مولوی به روایت نئوفولكلور» با پیام محمود فرشچیان و سخنرانی الهی قمشه‌ای در نگارخانه اصلی فرهنگسرای نیاوران گشایش یافت.

سعید معیری‌زاده در مراسم گشایش این نمایشگاه جمله‌ای از شكسپیر را جرقه‌ای برای برپایی این نمایشگاه عنوان كرد و گفت: جمله شكسپیر با مضمون «كسی كه علف هرز می‌كارد، گندم درو نمی‌كند» جرقه‌ای برای برپایی این نمایشگاه بود.

وی «نئوفولكلور» را بازخوانی هنرهای عامیانه عنوان كرد و گفت: آثار موجود در این نمایشگاه تلفیقی از هنرهای تجسمی،واقعیت و زندگی است.

این مراسم قرار بود با سخنرانی محمود فرشچیان هنرمند نگارگر آغاز شود كه بنا به دلایلی وی در این مراسم حضور نداشت و پیام او توسط «جمشید مشایخی» بازیگر سینما خوانده شد.

فرشچیان در پیام خود از مولوی به عنوان اندیشمند،متفكر و شاعر پارسی گوی كه جهان را حیران عظمت تراوش‌های اندیشه و افكارش كرده است یاد كرد و شكسپیر را نابغه بزرگی خواند كه هر چه روزگار بگذرد، جهان به عظمت،قدر و مرتبت او آگاه‌تر می‌شود.

وی مولوی، شكسپیر و بزرگان دیگر را برگزیدگان و نظركرده‌های الهی دانست كه نور عشق و معرفت خدایی دل و جانشان را روشنی بخشیده و می‌توانند جوامع بشری را از تیره‌گی‌های غفلت و خوداندیشی،ظلم و بیداد به انوار صلح و صفا،مهر و دوستی و عشق به انسانها رهنمون شوند.

فرشچیان در پایان هم آورده است كه:ای كاش آنان كه داعیه دنیا مداری دارند و از آه و اشك مردمان محروم و مظلوم جهان بی‌خبرند، گه گاه بیندیشند كه با توجه به اندیشه و افكار این بزرگان می‌توانند جهان را به سمت صلح، نور و آرامش هدایت كنند.

درادامه این مراسم حسین الهی قمشه ای درباره موضوع عشق در آثار مولوی و شكسپیر و مشابهت آثار آنها سخنرانی كرد.

قمشه‌ای گفت: برخی ممكن است تصور كنند میان شكسپیر هوشیار و عاقل و مولوی عارف و شاعر و شوریده مشابهتی وجود ندارد ولی این دو بسیار به هم نزدیك هستند. مشابهت‌هایشان جوهری است و تفاوت‌هایشان عارضی.

وی دربیان مشابهت‌های آثار مولوی و شكسپیر گفت: متن نمایشنامه‌های شكسپیر عرفانی است و حركتی از قعر جهنم به سوی بهشت دارد. در یك اثر خود «مكبث» مخاطب را به تراژدی عالم می آورد و دیو حسد،تكبر،كینه و ... را روی صحنه به او نشان می دهد و در نمایش نامه دیگری طعم بهشت را به او می چشاند.

درادامه این مراسم نمایشگاه آثار نقاشی سعید معیری‌زاده گشایش یافت.در این نمایشگاه ۲۲ تابلو برگرفته از اندیشه های مولانا،۲۲ تابلو برگرفته از ا ندیشه های شكسپیر و ۱۵ تابلو نقاشی ایرانی به نمایش گذاشته شده است.

نقاشی‌های معیری زاده برپایه نمایشنامه «تلاش بیهوده عشق» اثر «ویلیام شكسپیر» و برخی از اشعار مولوی تحت عنوان «قمار عشق» خلق شده است كه با نگاه سمبولیك نقاش، دیدگاه‌های مولوی به عنوان یك «عاشق دیوانه» و شكسپیر به عنوان یك «عاقل عاشق» پیوند می خورد تا عقیده ای یكسان ارائه شود.

این نمایشگاه تا آخر دی دایر است و علاقه مندان می‌توانند همه روزه به جز روزهای تعطیل از این آثار دیدن كنند.