مدیرعامل شركت فاضلاب تهران گفت: معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی برخلاف دستور رئیس جمهوری، همچنان از صدور ضمانت بازپرداخت وام بانك جهانی برای فاضلاب تهران خودداری می‌كند.

محمد‌رضا امیركمالی اظهار داشت: علی‌رغم موافقت رئیس جمهوری با بازپرداخت ۲۵۰ میلیارد تومان وام بانك جهانی، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی همچنان از صدور ضمانت بازپرداخت این وام كه برای پروژه فاز دوم فاضلاب تهران بسیار موثر و حیاتی است خودداری می‌كند.

وی افزود:اجرای طرح فاضلاب تهران یكی از الزامات حیاتی برای محیط زیست شهر تهران است ولی متأسفانه این پروژه‌ با بی‌مهری مسئولان، روزهای دشواری را سپری می‌كند.

وی اظهار داشت:بانك جهانی قصد دارد ۲۵۰ میلیون دلار به فاز دوم فاضلاب تهران وام اعطا كند، بنابراین برای اجرایی شدن این وام نیازمند تضمین دولت بود اما متاسفانه علیرغم دستور رئیس جمهوری مبنی بر صدور تضمین بازپرداخت این وام از سوی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی،اجرایی شدن این وام همچنان با تاخیر مواجه شده است.

وی با بیان اینكه فاز دوم طرح فاضلاب برای حدود ۲۰ هزار هكتار و ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار نفر تعریف شده افزود: ۴ واحد تصفیه خانه با ظرفیت ۴ میلیون و ۲۰۰ هزار متر مكعب در روز برای این طرح در نظر گرفته شده است.

وی میزان اعتبار مالی طرح یاد شده را ۵۵۰ میلیارد تومان عنوان كرد و گفت: از این رقم، ۲۵۰ میلیون دلار از طریق منابع بانك جهانی و بقیه مبلغ از منابع داخلی تهیه می شود كه این امر به مساعدت و همكاری قاطعانه دولت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیاز دارد.

وی در خصوص اختصاص یك ردیف بودجه برای پروژه فاضلاب تهران گفت: امسال قرار بود در ردیف بودجه ۵۰ میلیارد تومان برای پروژه فاضلاب اختصاص یابد اما متاسفانه این میزان به یك میلیارد تومان كاهش یافت.