پنجمین دوسالانه مجسمه‌سازی ایران دیروز با حضور هنرمندان و داوران این دوسالانه و معرفی برگزیدگان در موزه هنرهای معاصر تهران به کار خود پایان داد.

حبیب‌الله صادقی سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران در مراسم اختتامیه این دوسالانه با اشاره به فراگیر بودن این دوسالانه ملی گفت: "دوسالانه مجسمه حکایت صبوری، هوشمندی و خلاقیت جامعه هنرهای تجسمی و به خصوص مجسمه‌سازان کشور است."

وی در ادامه افزود: "قطعا تهران بزرگ ما نیازمند حضور همه جانبه هنرمندان به خصوص مجسمه سازان است که امیدواریم مدیران فرهنگی نگاهی جدی نسبت به این پیام فرهنگی داشته باشند که از نیاکان ما در دوره هخامنشی و هفت هزار سال پیش باقی مانده است."

حجت‌الله ملاصالحی، مدیر عامل سازمان زیباسازی شهر تهران درباره استفاده از آثار و مجسمه‌های ساخته شده هنرمندان دوسالانه مجسمه‌سازی ایران گفت: "آثار موجود در نمایشگاه دوسالانه مجسمه قابلیت خودنمایی را در شهر تهران دارند تا مردم ما نیز از این آثار بهره ببرند."

وی ضمن ابراز امیدواری برای رسیدن به وضع مطلوب در تهران افزود: "هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین این آثار شود، در واقع نصب مجسمه در سطح شهر حمایت سازمان زیباسازی شهر تهران از هنرمندان است. سال ۱۳۸۵ حدود ۳۰ اثر حجم در شهر نصب کردیم و سال ۱۳۸۶ نیز تاکنون ۱۲ اثر نصب شده و قصد داریم ۱۲ اثر دیگر را تا پایان سال در سطح شهر کنیم."

پریسا خضابی عضو شورای دبیران دوسالانه گزارش شورا را خواند و در ادامه از سعید شهلاپور دبیر دوسالانه چهارم مجسمه تقدیر شد. پس از قرائت بیانیه هیئت داوران نفرات برگزیده اعلام شدند؛ جایزه اول شامل تندیس، ۲۰ سکه طلا و سفر مطالعاتی یکماهه به فرانسه از طرف دفتر تجسمی ارشاد به "بخت مضاعف" از حمیدرضا جدید و مونا رستم‌نژاد ثمین رسید.

جایزه دوم شامل تندیس، ۱۵ سکه طلا و سفر مطالعاتی یکماهه به فرانسه به اثر "سیاه عمیق" از مهسا کریم‌زاده اهدا شد. جایزه سوم نیز به دو اثر "هدایای آسمانی" و "بدون عنوان" از کورش گلناری و حسن رازقندی رسید که شامل ۱۰ سکه بهار آزادی، تندیس و سفر یکماهه مطالعاتی به فرانسه است.

جایزه زیر ۳۵ سال مشترکا به آلنا نبی‌اللهی برای "بدون عنوان" و مهسا تهرانی برای "بجا مانده از دریا" اهدا شد و محمدحسین عماد برای "اثر چشمه"، امیر وفایی برای "بدون عنوان"، حامد رشتیان برای "فروشگاه"، مهرنوش مردیها برای "عبور زندگی" و مهسا خازنی برای "بدون عنوان" تقدیر شدند.

فرهنگستان هنر هم پنج سکه بهار آزادی به فرزین هدایت‌زاده برای "عشق باریده بود"، معصومه میرحسینی برای "گنبد ـ مناره" و گلناز بهروزنیا برای "احجام شناور" داد. لوح سپاس هم به بهداد لاهوتی برای "صلح برای همسایه"، زهرا نبوی برای "بدون عنوان"، اسماء طوبایی برای "سراب"، زهرا شهامت‌پور برای "بدون عنوان" و منصوره فیضی برای "نشست من با من" اهدا شد.

نمایشگاه پنجمین دوسالانه مجسمه‌سازی معاصر تهران روز چهارشنبه ۳۰ آبان در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح شد و تا ۱۵ دی‌ماه ادامه دارد.