طرح رینگ ۴۰۰ كیلوولت شمال و شرق تهران با حضور وزیر نیرو ، استاندار تهران و مدیر عامل شركت برق منطقه ای تهران به بهره برداری رسید .

به نقل از پایگاه خبری برق تهران در ابتدای مراسم فتاح قره باغ مدیرعامل برق تهران با اشاره به هزینه ۶۲۰ میلیارد ریالی این طرح ، در مورد مشخصات آن گفت : احداث پست ۲۳۰/۴۰۰ كیلوولت پردیس ، توسعه ۶ بی خط ۴۰۰ كیلوولت در پست ورد آورد ، احداث خط ۴۰۰ كیلوولت ورد آورد – سعادت آباد – پردیس و خط۴۰۰ كیلوولت دماوند – پردیس ، هریك پروژه هایی بودند كه با بهره برداری از مجموعه آنها به عنوان طرح رینگ ۴۰۰ كیلوولت شمال و شرق تهران ، ضمن كاهش بار پستهای مهم منطقه ، حوادث عمده منجر به خاموشی نیز كاهش یافته و سطح خدمت رسانی به مردم بهبود می یابد .

در ادامه مراسم سید پرویز فتاح وزیر نیرو در سخنانی با اشاره به اینكه میزان مصرف برق در امسال نسبت به سال گذشته فقط ۵/۵ درصد رشد داشته است گفت:كشور ما در حال توسعه بوده و نمی‌توان انتظار داشت كه رشد مصرف برق ما مانند اتحادیه‌ی اروپا ۱.۸ درصد باشد و این میزان رشد ، متناسب با رشد اقتصادی كشور است.

وی با اشاره به اینكه بخشی از شبكه برق كشور فرسوده و قدیمی است و باید بازسازی شود، تصریح كرد: نسبت به سال گذشته ما كمترین خاموشی را داشته و هدف ما به صفر رساندن میزان خاموشی است.

وزیر نیرو ادامه داد: عمده برق مصرفی تهران بزرگ از نیروگاه‌های حرارتی تامین شده و در سطح ملی نیز درصد كمی از برق آبی و سدها و ۹۰ درصد از نیروگاه‌های بخار، سیكل تركیبی گازی و سطح محدودی نیز از دیزل تامین می‌شود كه این تركیب باید عوض شود.

وی ادامه داد: همه نیروگاه‌های گازی طبق برنامه و توافق انجام شده با وزارت نفت باید به نیروگاه‌های تركیبی تبدیل شوند تا نیاز به سوخت ، كمتر شده و راندمان نیروگاه‌ها حداقل ۱.۵ برابر افزایش یابد.

وی همچنین یكی دیگر از دستاوردهای صنعت برق را مصرف كمتر سوخت نیروگاه‌ها اعلام كرده و گفت :تبصره‌ ۱۱ بودجه ، بهانه‌ای شد كه تمام شركت‌های برق‌ منطقه‌ای تا حد امكان از سوخت كمتری استفاده كرده و درآمد خود را افزایش دهند.

وزیر نیرو تصریح كرد: مصرف برق ۵/۵ درصد رشد را نشان می دهد ولی مصرف سوخت افزایش نداشته و منفی نیز بوده است.

وزیر نیرو در ادامه افزود: طرح ملی صنعت برق برای سال‌های ۱۳۸۷ و ۱۳۸۸ افزایش استفاده از لامپ‌های كم مصرف در سطح كشور است كه برنامه‌ی آن در بودجه ۱۳۸۷ گنجانده شده و رییس جمهور بر توسعه مصرف این لامپ‌ها در سراسر كشور تاكید دارد.

فتاح اصلی ترین چالش صنعت برق را، یارانه‌ای بودن آن دانست و گفت: قیمت ۶۴ تومانی كه امسال برای اولین بار در بودجه پیش‌بینی شده و رییس جمهور هم آن را پذیرفته امیدواری‌های زیادی را ایجاد كرده است.

وی تاكید كرد:این مبلغ از مصرف‌كنندگان دریافت نمی‌شود، بلكه قیمت تمام شده برق است و یارانه‌ی آن از محل نفت كه ثروت ملی است، پرداخت می‌شود.