کمبود تجهیزات و تدابیر امنیتی موزه شهر سائوپائولو که به‌تازگی مورد دستبرد قرار گرفت، به‌عنوان دلایل اصلی سرقت گران‌ترین اثر پیکاسو از مهم‌ترین موزه آمریکای لاتین اعلام شده است.

به گزارش روز سه شنبه بخش انگلیسی گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران دانشجویی ایران"ایسکانیوز"، به نقل از سایت ورایتی، موزه سائوپائولوی برزیل که روز ۲۰ دسامبر درعرض سه‌دقیقه مورد سرقت قرار گرفت و سارقان تابلوی ۵۰ میلیون دلاری پیکاسو را از این مرکز دزدیدند، دارای ضعف‌های آشکار امنیتی بوده است.

گویا این موزه زنگ خطر ندارد و دوربین‌های مدار بسته آن نیز کیفیت و عملکرد موثری نداشته و سیستم‌های امنیتی آن‌هم قدیمی هستند.

روی قاب تابلوها، هیچ‌گونه حسگری وجود نداشته که همین امر، منجر به سرقت تابلوی پیکاسو به هنگام تعویض نگهبان‌ها شده است.

موزه سائوپائولوی برزیل که به‌عنوان مهمترین موزه آمریکای لاتین شناخته می‌شود، ۸۰۰۰ اثر هنری به ارزش بیش از یک میلیارد دلار از جمله آثاری از "پیکاسو" و "مودیلیانی"، "ون گوگ" و "رامبراند" را دربر دارد، اما مسوولان آن اعلام کرده‌اند که بودجه لازم برای تجهیز این مرکز را به سیستم‌های مدرن امنیتی ندارند.

اثر دزدیده‌شده‌ی پیکاسو، "پرتره‌ی سوزان بلوچ" نام دارد که در سال ۱۹۰۴ توسط پیکاسو خلق شده و یکی از گران‌بهاترین آثار این موزه محسوب می‌شد.

بنا بر اعلام منابع خبری، تابلوی «O Lavrador De Café» متعلق به "کاندیدو پورتیناری" برزیلی نیز دیگر اثر ارزشمند به سرقت رفته است. این تابلو در سال ۱۹۳۹ کشیده شد.