مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران از تدوین و ارایه یك لایحه از سوی دولت برای پشتیبانی پروژه فاضلاب تهران خبر داد.

داوود ملایی پایان این مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: لایحه‌ای برای حمایت و پشتیبانی از پروژه فاضلاب تهران از سوی وزارت نیرو تدوین و تهیه شده است كه بر اساس آن یا دولت برای پروژه فاضلاب تهران كمك كند یا اینكه اجازه دهند از محل درآمد‌های حاصل شده برای پشتیبانی پروژه فاضلاب شهر تهران انجام شود.

وی افزود: این لایحه كه مطمئنا با حمایت و پیگیری شورای شهر همراه است می‌تواند در پیشبرد پروژه فاضلاب تهران كه تنها ۵/۱۳ درصد جمعیت شهر تهران را تحت پوشش می دهد مفید و موثر باشد.

ملایی گفت: چنانچه سالانه ۲۵۰ میلیارد تومان تا ۳۰۰ میلیارد تومان به پروژه فاضلاب تهران تزریق شود به هدف برنامه پنج‌ساله توسعه كه همانا تحت پوشش قرار گرفتن ۵۰ درصد جمعیت شهر تهران است خواهیم رسید.

وی خاطرنشان كرد: پروژه فاضلاب در كشورهای اطراف ایران در حال حاضر حدود ۶۰ درصد جمعیت شهری را پوشش می‌دهد بنابراین با تزریق سالانه ۳۰۰ میلیارد تومان به پروژه فاضلاب تهران می‌توان فاضلاب شهر تهران را همپای این كشورها توسعه داد.

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینكه قیمت تمام شده آب با قیمت فروش آن هیچ همخوانی ندارد گفت: قیمت تمام شده آب برای شركت‌های آب و فاضلاب برای هر متر مكعب ۱۳۰ تومان است و این در حالی است كه قیمت فروش آب برای این شركت‌ها ۸۹ تومان است.

وی ادامه داد: وزارت نیرو و شركت آب و فاضلاب استان تهران به دنبال متعادل كردن قیمت آب است تا خدمات رسانی به مشتركان آب و فاضلاب با سهولت بیشتری انجام شود.

● تعرفه‌های آب پایین است

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان در پاسخ به اینكه قیمت‌های كنونی آب مناسب یا پایین است گفت: تعرفه آب باید متعادل باشد بنابراین اگر قیمت‌ها بالاتر برود كار خدمات رسانی به مشتركان به بهترین نحو ممكن انجام می‌گیرد.

ملایی افزود: اگر صلاح كشور بر این است كه قیمت آب ثابت باقی بماند پس حداقل مسئولان تصمیم‌گیر راهی برای كمك به شركت‌های آب و فاضلاب بیاندیشند.

ملایی گفت: مجموع آب تولیدی تا آخرآبان ماه در سطح استان تهران و در ۴۶ شهر زیرمجموعه این استان یك میلیارد و ۴۰ میلیون مترمكعب بوده، این درحالی است كه پیش بینی وزارت نیرو در بودجه سال جاری برای مصرف سال ۸۶ یك میلیارد و ۵۸۲ میلیون مترمكعب است كه امید می رود مانده سهم از تولید آب در باقیمانده سال تامین شود.

مدیرعامل شركت آب و فاضلاب استان تهران افزود: در این مدت ۲۲هزار و ۹۹۳ فقره انشعاب واگذار شده كه ۱۴۳ هزار و ۳۸۹ خانوار را تحت پوشش قرار داده است.

وی حجم مخازن اضافه شده در سطح استان تهران را ۲۶۲ هزار و ۳۰۰ مترمكعب عنوان و اظهار داشت: برای تامین كسری آب شهرهای مختلف استان ۶۰ حلقه چاه حفر و تجهیز شده ضمن اینكه برای جلوگیری از هدررفت آب و كاهش آب به حساب نیامده ۳۷۶ كیلومتر اصلاح و بازنگری شبكه صورت گرفته است.

ملایی با بیان اینكه در راستای تحت پوشش قرار دادن جمعیت برای فاضلاب شهری ۲۶هزار و ۹۷۹ فقره انشعاب واگذار شده خاطرنشان كرد: این تعداد انشعاب معادل ۵۸هزار و ۵۴۷ خانوار بوده است. از سوی دیگر توسعه شبكه و خط انتقال فاضلاب تا به امروز به میزان ۷۵ كیلومتر صورت گرفته است.

وی از پیشرفت ۹۰ درصدی ۴ مدول تصفیه خانه فاضلاب جنوب تهران خبرداد و گفت: دو مدول دیگر با منابع داخلی شركت آبفای استان تهران با ۶۰ درصد پیشرفت فیزیكی نیز در حال احداث است.

به گفته وی، ۵/۹۸ درصد از جمعیت تهران تحت پوشش انشعابات فاضلاب هستند ولی ۵/۱۳ درصد از این جمعیت تحت پوشش شبكه های فاضلاب هستند كه با پیگیری های صورت گرفته قصد گسترش این رقم را داریم.

● ردیف اجرایی ۱۱ شهر استان تهران برای احداث شبكه فاضلاب

ملایی افزود: ۱۱ شهر استان تهران در سفرهای استانی رئیس جمهوری ردیف اجرایی برای احداث شبكه های فاضلاب را دریافت كردند به نحوی كه برای هر شهر ۵۰۰ میلیون تومان اعتبار در نظر گرفته شده كه امید می رود با تداوم این تخصیصها بتوان شبكه فاضلاب و تصفیه خانه ها را در شهرهای مورد نظر سرعت یابد.

وی تصریح كرد: رودهن، بومهن، پردیس، تهران، كرج، شهرقدس، لواسان، اوشان، فشم و میگون ردیف اعتباری برای احداث شبكه فاضلاب دارند و علاوه بر اینها ردیف اعتباری در نظر گرفته شده برای ۱۱ شهر رودهن، بومهن، پردیس، ورامین، اسلامشهر، رباط كریم، گلستان، نسیم شهر، شهریار و هشتگر جدید و قدیم است كه مطالعات فاز یك و دو آنها انجام شده ولی اجرایی نشده است.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران با تاكید بر لزوم توجه بیشتر به اعتبارات آب و فاضلاب استان تهران، گفت: استان تهران به لحاظ پراكندگی جمعیت ۲۰ درصد جمعیت كل كشور را در خود جای داده و با این وضعیت مسئولان یا باید اجازه خروج از طرح تثبیت قیمتها را به آبفا دهند یا دولت كمك ویژه ای را برای این استان در نظر گیرد.

وی اظهار داشت: این درحالی است كه تنها ۹/۳ درصد از كل اعتبارات آبفای كشور به آبفای استان تهران اختصاص می یابد.

وی ادامه داد: كل اعتبارات مصوب آبفای كشور ۳هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال است كه حداقل باید ۳۰ تا ۴۰ درصد آن در اختیار استان تهران به عنوان پایتخت كشور قرار گیرد.

ملایی با بیان اینكه سال ۲۰۰۸ میلادی بعنوان سال جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب از سوی سازمان ملل در نظر گرفته شده گفت: ایران نیز باید این شعار را سرلوحه كار خود قرار دهد چرا كه هر یك دلار سرمایه گذاری در بخش بهداشت، فاضلاب و محیط زیست سه تا ده دلار از هزینه های درمانی را كم می كند.

ملایی در پاسخ به میزان بارندگی ها طی سه ماهه اخیر گفت: روند بارندگی در سه ماه اخیر استان تهران نگران كننده نبوده و براساس پیش بینی هواشناسی و كارشناسان وزارت نیرو روند بارندگی ها طی ماههای آتی مطلوب خواهد بود به نحوی كه سال ۸۷ سال نرمالی به لحاظ آب برای استان تهران خواهد بود.

به گفته مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران، میزان بارندگی در مهرماه جاری ۵۵/۱۳ میلی متر و در مهرماه سال گذشته ۷/۳۳ میلی متر بوده است . این ارقام برای آبانماه به ترتیب ۸/۹ و ۷۷/۵۵ میلی متر و برای آذرماه به ترتیب ۹۲ و ۳۶/۲۵ میلی متر بوده كه بر این اساس میزان بارندگی در آذرماه جبران كسری بارندگی دو ماه دیگر نسبت به سال گذشته را جبران كرده است.

ملایی خاطرنشان كرد: میانگین درازمدت بارندگی استان تهران(۳۰ ساله) در سه ماهه ۶/۸۴ میلی متر، سال گذشته ۸۲/۱۱۷ میلی متر و امسال ۳/۱۱۵ میلی متر بوده است.

● تعهد بازپرداخت وام بانك جهانی هنوز انجام نشده است

وی در خصوص دریافت تسهیلات بانك جهانی توسط دستگاه متبوعش گفت: آبفای استان تهران در گذشته ۲۵۰ میلیون دلار از بانك جهانی برای تصفیه خانه جنوب تهران و تونلهای شرق آن وام دریافت كرده كه بازپرداخت آن باید از محل درآمد خود شركت صورت می گرفت به نحوی كه امسال ۵/۹ میلیارد تومان از این محل به بانك جهانی بابت بازپرداخت وام تحویل داده شده است.

ملایی افزود: تلاش ما دریافت وام دیگری از این بانك است كه البته یا دولت باید تعهد بازپرداخت كند یا ما بپردازیم كه البته رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدیدهای خود از تصفیه خانه جنوب تهران به عنوان یك طرح مهم قول مساعد را در این زمینه داده اند اما این موضوع تاكنون به نتیجه عملیاتی نرسیده است.