مدیر كل دفتر امور هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از مهیا كردن شرایط مساعد برای نگهداری و پرستاری از «ژازه طباطبایی» در منزل این هنرمند مجسمه‌ساز خبر داد.

حبیب‌الله صادقی با اعلام این خبر گفت: ژازه طباطبایی همچنان در بخش عمومی بیمارستان آتیه بستری خواهد بود تا شرایط مناسب و پرستار ویژه‌ای برای نگهداری از وی در نظر بگیریم.

وی افزود: این هنرمند مجسمه‌ساز كه بیش از ۶۰ سال در عرصه هنری كشور فعال بوده است نباید هم اكنون در این شرایط نامساعد جسمی به سرای سالمندان كه خانه فراموشی و نسیان است منتقل شود و من شخصاً اجازه چنین كاری را نخواهم داد.

ما وظیفه داریم برای هنرمندی كه ۶۰ سال برای هنر ایران زحمت كشیده است شرایط مساعد را فراهم كنیم تا بهبودی كامل پیدا كنند و انشاءالله بهار سال آینده با حضور خود آقای طباطبایی نمایشگاه آثار ایشان را در موزه هنرهای معاصر تهران افتتاح خواهیم كرد.

وی با اشاره به حمایت و همراهی معاونت هنری وزارت ارشاد از هنرمندانی كه در بستر بیماری قرار می‌گیرند گفت:ما در مجموعه معاونت هنری و دفتر امور هنرهای تجسمی ارشاد وظیفه داریم كه خدمتكار هنرمندان باشیم و همه هنرمندان راتحت پوشش حمایتی خود قرار دهیم.

سرپرست موزه هنرهای معاصر تهران با اشاره به اقداماتی كه برای محافظت از اموال و منزل شخصی ژازه طباطبایی صورت گرفته است گفت: اولین كاری كه در معاونت هنری كردیم این بود كه منزل ایشان را كه از سوی برخی اشخاص ناشناس در معرض خطر بود با همكاری فرهنگستان هنر پلمپ كردیم و محافظت از دارایی‌های ایشان را برعهده گرفتیم و بعد از این نیز شرایط لازم را برای نگهداری و پرستاری از این هنرمند در منزل شخصی خود ایشان فراهم خواهیم كرد.

ژازه طباطبایی هنرمند نقاش و مجسمه‌ساز و از پیشگامان هنر مدرن ایران، پنج‌شنبه ۱۵ آذرماه بر اثر زمین خوردن از ناحیه لگن دچار آسیب‌دیدگی شد و هم‌اكنون در بخش عمومی بیماستان آتیه بستری است.

ژازه طباطبایی هنرمند ۷۷ ساله از جمله نقاشانی است كه موضوعات سنتی را به شیوه‌ مدرن بیان می‌‌كند. او مجسمه‌هایش را با استفاده از آلات و ادوات مستعمل ماشین‌های صنعتی خلق می‌كند و در عین رویكرد به هنر عامیانه و پیكره‌های هنر قاجاری، به شیوه‌های هنر مدرن اروپایی نیز توجه دارد.

وی پایه‌گذار و مدیر گالری هنر مدرن ایران است و آثارش در استرالیا، چین، انگلیس، فرانسه، ‌آلمان، یونان، هند، ایران، ایتالیا، موناكو، اسپانیا، سوئد،‌ تركیه، آمریكا و یوگسلاوی به نمایش گذاشته شده است.

همچنین آثار وی به جشنواره‌های پاریس، سن پائولو و جشنواره دوسالانه ونیز رفته و بیش از۱۰ جایزه جهانی دریافت كرده‌ است.

ژازه طباطبایی مقیم اسپانیاست و مدتی است كه در ایران به سر می‌برد.