همایش "طراحی معاصر" در ادامه "نخستین جشنواره و همایش طراحی دكتر سندوزی" پنج‌شنبه شش‌ام دی ماه ۸۶ در موزه امام علی(ع) برگزار می‌شود.

به نقل از ستاد خبری جشنواره طراحی معاصر ایران، «احمدرضا دالوند» دبیر همایش طراحی معاصر، با اعلام این خبر گفت: این همایش در راستای تكمیل جشنواره طراحی و برگزاری نمایشگاه ۱۴۱ اثر منتخب طراحان و تقدیر از ۱۴ هنرمند برتر است كه درموزه امام(ع) برگزار خواهد شد.

وی تصریح كرد: در این همایش تخصصی، در حوزه هنر طراحی ،مقالات متعددی تالیف شده كه در همایش ارائه می‌شود و مخاطبان آن می‌توانند ضمن آشنایی با تاریخچه طراحی، اطلاعات تازه‌‌ای در مورد چالش‌های طراحی ، اهمیت استقلال طراحی و ... كسب كنند.

دالوند كلیات مقالات عرضه شده در این همایش را در سه محور دانست و گفت: محور نخست درباره‌ طراحی به عنوان یك بیان مافی‌الضمیر و بی‌واسطه‌ترین بیان درونیات هنرمند است كه به تكنولوژی خاصی نیاز ندارد. درست مثل یك شاعر كه برای ثبت افكارش به قلم و تكه‌ای كاغذ نیاز دارد.

وی محور دوم را درباره‌ روند طراحی و سنجش نقادانه‌ی آن در چند دهه‌ اخیر ایران عنوان كرد و اظهار داشت: محور سوم نیز، نگاهی تاریخی و بسیار گسترده به هنر طراحی است كه بیشتر جنبه‌ آموزشی دارد تا گمانه‌زنی و تحلیل.

این طراح و نقاش در پاسخ به این پرسش كه، این همایش چه هدفی را دنبال می‌كند؟ پاسخ داد: جشنواره، نمایشگاه آثار منتخب و همایش بر آن است تا هنر طراحی را به عنوان یك هنر مستقل مطرح كند نه تنها یك مقدمه و پیش طرح برای رسیدن به تابلوی نقاشی، همانگونه كه یك تكنواز (سُلیست) در اركستر نقش كلیدی دارد ولی به تنهایی و مستقل نیز می‌تواند نغمه‌هایی عرضه كند كه جدا از اركستر نیز به عنوان اثری موسیقایی پذیرفتنی است.

وی طراح را به مثابه تكنواز اركستراسیون هنرهای تجسمی دانست و درباره عناوین مقالات ارائه شده در این همایش توضیح داد: "طراحی زبان آنالوگ"، "یك سیب همواره می‌گوید: من یك سیب‌ام لطفاً مرا طراحی كنید"، "طراحی از دیر باز تا امروز"، "چالش‌های طراحی معاصر"، "ملاحضلاتی در باب طراحی" از جمله عناوین مقالاتی هستند كه در این همایش ارایه می‌شوند.